Kamizelka odblaskowa – czy jest potrzebna motocykliście?

0

Używanie kamizelek odblaskowych przez motocyklistów budzi wiele kontrowersji. Jedni posiadacze motocykli już od lat nie wyobrażają sobie jazdy bez odblasków, inni za żadne skarby nie założą fluorescencyjnej odzieży czy gadżetu, gdyż nie pasują one do ich stylu. O tym kto ma rację i czy kamizelki – lub inne odblaski – są naprawdę potrzebne, motocyklistom opowiemy w tym tekście!

Czy warto inwestować w kufry aluminiowe?

0

Jeśli motocyklem jeździsz nie tylko po mieście, ale równie chętnie korzystasz z niego podczas dłuższych eskapad i kilkudniowych wyjazdów za miasto, powinieneś zdecydować się na wybór jednego z dostępnych systemów bagażowych, dedykowanych dla motocykli różnych typów. Najpopularniejsze z nich to sakwy motocyklowe tekstylne i skórzane oraz kufry motocyklowe, w tym kufry aluminiowe i często instalowane na skuterach, kufry plastikowe – wykonane z wytrzymałego i lekkiego tworzywa sztucznego. Który rodzaj systemu bagażowego wybrać? Jaka jest charakterystyka każdego z nich i czy kufry z aluminium rzeczywiście są najlepszą opcją dla każdego motocyklisty?

Sakwy motocyklowe

To jeden z najpopularniejszych systemów bagażowych i najtańszy, jeśli zdecydujemy się na wybór sakw tekstylnych (sakwy skórzane, zwłaszcza te efektownie zdobione są znacznie droższe). Jego zaletą jest niska waga, prosty montaż, dopasowanie do wielu typów motocykli, duża elastyczność, która minimalizuje ryzyko złamania nogi, gdy ta utknie pod sakwą w momencie położenia maszyny na ziemi, a także atrakcyjny stosunek ceny do oferowanego poziomu użyteczności. Warto również pamiętać, że sakwy motocyklowe nie poszerzają tak bardzo obwodu motocykla, jak robią to zainstalowane na stelażu kufry aluminiowe. Niestety w stosunku do kufrów sakwy mają zwykle mniejszą pojemność. Nie są również w pełni szczelne, przez co znajdujący się w ich wnętrzu bagaż jest słabiej chroniony przed wilgocią i złodziejami.

kufry aluminiowe

Kufry motocyklowe

te dzielimy na lekkie kufry plastikowe i niezwykle eleganckie kufry aluminiowe. Te pierwsze charakteryzują się wysokim poziomem szczelności i atrakcyjny stosunkiem ceny do oferowanej pojemności. Te drugie wyróżnia najwyższa możliwa wytrzymałość, duża pojemność oraz niezwykle efektowny wygląd zewnętrzny. Jeśli potrzebujesz kufra do przewożenia wrażliwych ładunków na stosunkowo krótkich dystansach, możesz pozostać przy kufrze plastikowym. Pamiętaj jednak, że w razie upadku taki kufer prawdopodobnie pęknie i nie będziesz mieć już z niego żadnego pożytku. Z kuframi aluminiowymi takich problemów mieć nie będziesz. Są one znacznie bardziej wytrzymałe, a dzięki sztywnej konstrukcji, doskonale zabezpieczają każdy rodzaj ładunku, jaki będziesz w nich przewozić. Poza tym ten typ kufrów wyróżnia się niezwykle dużą pojemnością i efektownym wyglądem zewnętrznym. Takie kufry są również najbardziej praktyczne – jeśli zainwestujesz w porządny stelaż, montaż i demontaż kufrów staje się dziecinnie prosty. W takiej opcji kufry aluminiowe pełnią funkcję klasycznych walizek, które w razie potrzeby możesz zdjąć z motocykla i zabrać ze sobą na noc

Spodnie motocyklowe damskie – wybór materiałów i ich właściwości

0

Coraz więcej kobiet lubi jeździć na motorze. Są nie tylko pasażerkami, ale równie często kierowcami. Warto wtedy zadbać o odpowiedni strój. Niezwykle istotne są spodnie motocyklowe damskie, które spełniają określone funkcje. Decydując się na zakup, warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale również na komfort jazdy, jaki zapewniają oraz bezpieczeństwo.

Spodnie motocyklowe damskie tekstylne – dla wielbicielek szybkiej jazdy na ścigaczu

Dla amatorek ścigaczy i szybkiej jazdy doskonałym wyborem są spodnie tekstylne. Dostępne są klasyczne modele, jak i na szelkach. Doskonałej jakości materiał sprawdzi się niezależnie od pogody, czy też temperatury. Warto wybrać model z membraną, który nie przemaka. Najlepiej zdecydować się na modele, które posiadają niepalne wstawki, jak i elementy odblaskowe, co jest dodatkową gwarancją. Spodnie tekstylne zapewniają doskonały komfort, jazdy, jak i nie ograniczają ruchów. Świetnie wentylacja sprawia, że skóra oddycha i nie poci się nawet w razie dużych upałów.

Spodnie motocyklowe damskie skórzane – idealne na chopper

Dla pań, które preferują jazdę na dużych, niskich i szerokich motorach lepiej sprawdzą się spodnie motocyklowe skórzane. Wysokiej jakości skóra sprawdza się niezależnie od temperatury i zapewnia komfortową jazdę. Ponadto wykazuje zdecydowanie większą odporność na tarcia, co pomaga chronić skórę w razie wywrotki, czy też upadku. Wszyte na stałe ochraniacze stanowią dodatkową ochronę dla kolan. Sprawdzą się także w czasie długich wycieczek.

Spodnie motocyklowe damskie z poliestru i jeansowe – alternatywa dla skórzanych

Można również zdecydować się na spodnie z wzmocnionego poliestru. Takie modele na ogół posiadają bardziej wyróżniający się wygląd w myśl zasady Rider Attack Position, która umożliwia wykonanie każdej pozycji, bez możliwości ograniczeń ruchowych. Można również zdecydować się na spodnie jeansowe, które najlepiej sprawdzą się dla pasażerek, pomimo tego, że jeans jest stosunkowo miękki, może lekko ograniczać ruchy i nie sprawdzi się w trakcie deszczów, czy też mrozów. Różne rodzaje materiałów i ich wytrzymałość zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających motocyklistek. A mnogość wzorów i kolorów, sprawi, że każda kobieta znajdzie coś dla siebie.

Przepisy drogowe w krajach europejskich

0

Planując samochodowe podróże po Europie koniecznie należy zacząć od zapoznania się z przepisami drogowymi poszczególnych krajów europejskich, gdyż często różnią się one zasadniczo od naszego polskiego kodeksu drogowego. Warto też sprawdzić czy samochód jest sprawny technicznie, czy posiada kompletne oświetlenie i opony bez wad.

Wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu w krajach europejskich są dość zróżnicowane. Zasadniczo wybierając się w podróże po Europie, oprócz obowiązkowych w Polsce gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego, warto mieć ze sobą także apteczkę, kamizelkę odblaskową, komplet żarówek oraz linkę holowniczą. Taki sprzęt w wyposażeniu samochodu spowoduje, że będziemy przygotowani na spotkanie z policją w każdym zakątku Europy. Ponadto warto jest wiedzieć, gdzie wymagane jest posiadanie opon zimowych. W większości krajów stosowanie ogumienia zimowego jest obowiązkowe w różnych okresach czasowych, czasami dodatkowo potrzebne są też specjalne łańcuchy na opony. Jednak są również kraje takie jak Irlandia, gdzie opony zimowe nie są ustawowo wymagane.

Opłaty drogowe w państwach europejskich

Ze zjawiskiem płacenia za autostrady, czyli z sytuacją taką jak w polskich przepisach, spotkać się można również we Francji, Włoszech czy Hiszpanii i Portugalii. W przypadku państw takich jak Austria, Czechy, Słowacja, Węgry czy Rumunia za korzystanie z autostrad płaci się w postaci winietek, które można zakupić na stacji benzynowej czy poczcie. Koszt winietek to kilkadziesiąt euro, zależnie od pokonanego dystansu. Niektóre kraje posiadają również płatne mosty lub tunele – tak jest na przykład w Skandynawii.

Kary za przekraczanie prędkości

W wielu krajach europejskich można spotkać bardzo dotkliwe kary za przekroczenie prędkości, przykładem mogą być Niemcy. Większość niemieckich autostrad nie posiada limitów prędkości, ale czasem trzeba uważać na specjalne odcinki, które ów limit posiadają. Wówczas należy się spodziewać mandatów nawet w wysokości 500 euro. W państwach takich jak Norwegia, Finlandia czy Szwajcaria, mandaty są uzależnione od wysokości zarobków. Wykroczenie w większości państw powinno być opłacane na miejscu. Kierowca ma prawo odmawiać zapłacenia mandatu, jeśli uważa że otrzymał go niesłusznie. Jednak lepiej w większości krajów unikać targowania się i dyskusji, gdyż grozi to odebraniem dokumentów, samochodu, a w skrajnych przypadkach nawet aresztem i sprawą sądową.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w państwach europejskich

Problem jazdy po alkoholu jest wszędzie traktowany bardzo poważnie. W niektórych krajach jednak limit jest nieco większy niż w innych. Najbardziej restrykcyjne w tej kwestii państwa to kraje dawnego Bloku Wschodniego (Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia) oraz państwa skandynawskie. Z kolei w państwach na zachód od Polski dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to zazwyczaj 0,5 promila – czyli jedno piwo lub lampka wina do kolacji. Wyjątkiem są Wyspy Brytyjskie, gdzie obowiązuje limit 0,8 promila.

7 typów pasów klinowych

0

Przekładnie pasowe są używane w maszynach przemysłowych i wielu innych urządzeniach. Służą do przenoszenia ruchu. Używa się ich w prostych oraz bardzo złożonych konstrukcjach. Składają się z dwóch lub więcej kół opasanych sprężystym cięgnem (jeden lub kilka równoległych pasów klinowych). Pasy klinowe to niezbędna część przekładni pasowych. Szeroki wybór pasków klinowych dostępny jest pod adresem – https://www.ebmia.pl/pasy-klinowe-kola-pasowe-c-196_479_480.html

Pasy klinowe małe elementy i przez to mogłoby się wydawać, że ich udział w funkcjonowaniu całej konstrukcji nie jest tak ważny. Nic bardziej mylnego! Ich budowa jest dość skomplikowana i wiele od nich zależy. Pasy klinowe charakteryzują się wysoką wartością siły tarcia.

Zdjęcie-6-(5)

Mamy do wyboru wiele różnych pasów klinowych. Każdy jest przeznaczony do innych czynności. Przedstawiamy je poniżej.

Pasy klinowe ze ściętymi bokami i okryciem

Cechą charakterystyczną pasów klinowych ze ściętymi bokami jest niewielki poślizg. Są wąskoprofilowe i mają uzębienie wewnętrzne bierne. Posiadają wyższą wartość przenoszonej mocy niż pasy okryte o podobnych wymiarach. Sprawdzają się przy dużych przełożeniach i prędkościach.

Pasy klinowe zębate

Pasy klinowe zębate posiadają zewnętrzne lub wewnętrzne uzębienie, które podnosi elastyczność powierzchni bocznych pasa oraz wytrzymałość materiału przez zmniejszanie tarcia wewnętrznego w warstwie ściskanej. Dobrze współpracują z kołem pasowym. Taki typ pasów klinowych lepiej przylega do bocznych powierzchni rowka i nie musi być napinany w takim stopniu jak klasyczny.

Zdjęcie-7-(4)

Pasy klinowe zespolone

Pasy klinowe zespolone składają się z kilku pojedynczych pasów klinowych, które są połączone ze sobą na stałe taśmą łączącą. Łączone są ze sobą jedynie pasy tej samej długości oraz wielkości. Charakteryzuje je brak poślizgu między pasami klinowymi, a także lepszy napęd z osiami poziomymi oraz lepsze przenoszenie obciążenia udarowego. Sprawdzą się w pojazdach roboczych do przenoszenia mocy silnika spalinowego na prądnice, rozruszniki, pompy wodne czy wentylatory.

Pasy klinowe klasyczne (normalnoprofilowe)

Pasy klinowe normalnoprofilowe to klasyczny typ pasów klinowych. Są stosowane powszechnie w napędach przemysłowych maszyn energetycznych (sprężarek i pomp), jak również w maszynach technologicznych (szlifierkach i tokarkach).

Pasy klinowe zamknięte i otwarte

Pasy klinowe mogą być zamknięte oraz otwarte. Pasy otwarte są używane w przypadku, gdy zabudowa nie pozwala na zamontowanie pasa zamkniętego albo wtedy, gdy wymiary pasa są niestandardowe. Wyklucza to zastosowanie typowego rozwiązania.

Zdjęcie-8-(3)

Pasy wieloklinowe

Pasy wieloklinowe to niezwykłe połączenie dwóch typów: pasów klinowych i pasów płaskich. Stosuje się je przede wszystkim w przekładniach napędowych osprzętu pojazdów ciężarowych, a także w urządzeniach AGD. To wszystko przez ich możliwości – są w stanie przenosić bardzo duże moce przy wysokich prędkościach.

Zdjęcie-9-(1)

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu internetowego EBMiA.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór pasów klinowych, kół zebatych, łożysk oraz silników elektrycznych – https://www.ebmia.pl/silniki-elektryczne-c-1450_1480.html

Bezpieczny wyjazd samochodem na ferie w góry

0

Z nastaniem zimy i kolejnych zimowych wakacji uwielbiamy planować zimowe wycieczki, najlepiej na narty. Rodzinne wyjazdy na narty to coraz popularniejszy sposób spędzenia zimowych ferii. Od czasu, gdy nasz kraj wstąpił do Unii Europejskiej i tak łatwo jest się przemieszczać pomiędzy granicami, wyjazd w kolejne pasma Alp nie stanowi już żadnego problemu.

Zacznij prace w BMW

0

Praca w BMW to spełnienie marzeń każdego, kto interesuje się motoryzacją. Wieloletnie doświadczenie w produkcji samochodów marki premium, ciągła obserwacja potrzeb oraz oczekiwań klientów, jak również zmieniających się trendów w branży sprawia, że świadczone przez nas usługi cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nie spoczywamy na laurach i nieustannie się rozwijamy, aby móc zaproponować naszym klientom coraz więcej. Aktualnie poszukujemy nowych pracowników na stanowiska związane z techniką, serwisem, administracją oraz sprzedażą.  Posiadasz już doświadczenie w branży motoryzacyjnej lub na stanowisku, które Cię interesuje?

Zachęcamy do złożenia CV (http://www.praca-dealerbmw.pl/) oraz listu motywacyjnego, a na pewno się do Ciebie odezwiemy. Nie masz doświadczenia, ale szybko się uczysz, jesteś osobą w pełni zaangażowaną w wykonywaną przez siebie pracę oraz ambitną?

Również zapraszamy do naszego zespołu, w którym damy Ci szansę wykazania się i zdobycia cennego doświadczenia w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku. Działamy na terenie województwa mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, pomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego, lubuskiego oraz opolskiego.

Jesteśmy przekonani, że praca, którą oferujemy, sprosta Twoim wymaganiom, dlatego zachęcamy do wysyłania CV oraz listu motywacyjnego pod wskazany przez nas adres e-mailowy. Pamiętaj, że klucz do własnego szczęścia i kariery jest teraz w Twoich rękach.  Kogo poszukujemy na oferowane stanowiska?  Przede wszystkim osób charakteryzujących się ambicją, zaangażowaniem w wykonywane obowiązki, sumiennych, samodzielnych, umiejących współpracować z innymi, budujących długofalowe relacje z klientami, odznaczających się wysoką kulturą osobistą, znających języki obce, posiadających czynne prawo jazdy kategorii B. Zależy nam na pozyskaniu młodych, rzetelnych pracowników, którzy nie boją się podejmować nowych, nierzadko trudnych wyzwań.

Co oferujemy w zamian?

Pracę w znanej na całym świecie firmie, w zgranym i ambitnym zespole. Zapewniamy liczne szkolenia, które pozwalają na rozwój umiejętności zawodowych, a także zainteresowań. Ponadto oferujemy atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz bardzo dobre zarobki.  Jeśli zainteresowała Cię przygotowana przez nas oferta, zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami już dzisiaj. Mamy nadzieję, że niebawem będziesz mógł stać się częścią naszego zespołu i wspólnie z nami pracować na sukces całej marki.

Na co zwrócić uwagę wybierając kask motocrossowy?

0
kask cross

Solidny kask jest z pewnością jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego motocyklisty, zwłaszcza jak mowa o motocyklistach crossowych. Najważniejszym zadaniem kasku jest oczywiście chronienie głowy przez urazami podczas wypadku. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie funkcje powinien posiadać porządny kast motocrossowy i na jakie elementy warto zwrócić uwagę dokonując zakupu.

Jakie zadania ma kask motocyklowy?

Kaski motocyklowe oprócz funkcji ochronnej przy wypadkach, muszą spełniać również wiele innych zadań. Po pierwsze stanowią one podstawową ochronę przed latającymi kamieniami, które niestety bardzo często wylatują spod kół pozostałych uczestników ruchu drogowego. Kask zabezpiecza także przed gałęziami podczas wypraw leśnych. Pamiętać należy o tym, że zawodnicy motocross wykonują zdecydowanie bardziej wymagające ruchy niż zwykli motocykliści szosowi, dlatego też kaski offroadowe charakteryzują się nieco inną budową.

Kask motocrossowy

Nowoczesne kaski Enduro i Cross zapewniają wysoki poziom ochrony nie tylko głowy, ale również szczęki, dlatego też wielu motocyklistów decyduje się na ich zakup. Sięgając po kaski motocrossowe mamy 100% pewność, że latające kamienie nie zrobią nam żadnej większej krzywdy. Zdecydowana większość motocrossowych kasków wyposażona jest w wymienny i regulowany daszek, który skutecznie zabezpiecza przed piachem, kamieniami i promieniami słonecznymi. Profesjonalne kaski motocrossowe powinny posiadać także specjalne miejsce (wyłożone gumą) na pasek gogli.

Kask dual sport

Ten model kasku jest idealnym kompromisem pomiędzy kaskami motocrossowymi a tradycyjnymi kaskami szosowymi. Duart sport najczęściej wyposażony jest w regulowany daszek i osłonę szczęki. Dodatkowo zawiera opuszczaną szybę, która jest bardzo podobna do kasków drogowych. Co prawda nie jest to kask sportowy, ale gwarantuje bardzo wysoki poziom zabezpieczenia.

Kaski otwarte

Bardzo popularną grupę stanowią kaski otwarte, które niestety zapewniają najmniejszą ochronę. Motocykliści, którzy preferują motocross lub enduro, powinny jak najszybciej o nich zapomnieć. Kaski otwarte przeznaczone są do jazdy obserwowanej, technicznej i wolnej. Największe znaczenie ma tutaj olbrzymia widoczność.

Czym powinien charakteryzować się niezawodny kask offroadowy?

Porządne kaski powinny mieć odpowiednie certyfikaty (ECE, DOT i Snell), które są najlepszym potwierdzeniem ich niezawodności. Wybierając certyfikowany kask mamy 100% pewność, że jest on bezpieczny. W zawodach odbywanych w Polsce wymagane są kaski z europejskim certyfikatem ECE. Godne polecenia są przede wszystkim te modele z certyfikatem Snell2005, które zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Niestety podniesienie poziomu bezpieczeństwa kasków wiążę się z większą wagą. Warto wspomnieć również i o tym, że certyfikowane kaski powinny posiadać także porządne zapięcia DD, które umożliwiają błyskawiczne otwarcie kasku w każdych warunkach. Omijać należy kaski, które mają zatrzaski i szybkie złączki.

Wentylacja

Porządny kask motocrossowy powinien zapewnić także odpowiednią wentylację. Profesjonalny rider jak łatwo się domyśleć bardzo mocno poci się podczas treningów i wyścigów, dlatego też porządny kask powinien zapewnić wydajną i regulowaną wentylację. Jest to bardzo ważne, ponieważ w pierwszej kolejności poci się zawsze głowa, którą trzeba odpowiednio ochłodzić. Wysokiej klasy kaski muszą mieć przynajmniej cztery otwory. Dwa powinny znajdować się na wysokości czoła, a kolejne dwa w okolicy potylicy. Pamiętać należy o tym, że wentylacja ma duży wpływ również na parowanie gogli.

Używany samochód z salonu – bezpieczny zakup dzięki gwarancji!

0

Nie wszyscy poszukujący dla siebie używanego samochodu wiedzą, że można kupić go również w salonie dealerskim. Do dyspozycji mamy wiele ciekawych ofert, które możemy sprawdzić nawet on-line. Co więcej, nie musimy obawiać się o awarie – na swój używany samochód otrzymamy ochronę gwarancyjną!

Kursy prawa jazdy w Warszawie

0

Wszyscy wokół Ciebie mają już prawo jazdy, a Ty dalej nie? Warto zapisać się już dziś na kurs.

Jeżeli mieszkasz w Warszawie do wyboru masz dużo szkół jazdy. Ale znaleźć dobrą, to nie jest wcale taka prosta sprawa. Czasami warto pokierować się opiniami w sieci, wejść na fora i poczytać. Może Twój znajomy ostatnio zdawał prawko i poleci Ci jakąś dobrą szkołę jazdy. Zadanie nie jest takie proste.

Kursy prawa jazdy w Warszawie są elastyczne i możesz dopasować je do swoich potrzeb.

Wszystko zależy od tego, jakim zasobem czasowym dysponujesz.

Możesz na przykład zdecydować się na kurs prawa jazdy weekendowy. Skierowany on jest do osób, które w tygodniu pracują lub się uczą i nie maja za wiele czasu. Zajęcia teoretyczne odbywają się w piątek, sobotę i niedzielę i potrzeba na nie 22 godzin zegarowych. Poza tym w profesjonalnej szkole jazdy w ramach tego kursu, odbywają się zajęcia z pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym. W cenie kursu jest również podręcznik. Trwa on od 1,5-3 miesięcy.

Następny kurs to eksternistyczny. W ramach tego kursu nie będziesz musiał brać udziału w szkoleniu teoretycznym. Dostajesz podręcznik i uczysz się wtedy, kiedy jest Ci wygodnie.

Kolejnym kursem jest kurs e-learningowy. Otrzymujesz dostęp do materiałów szkoleniowych i uczysz się sam. Następnie czeka Cię egzamin z teorii. Jest to wygodna opcja dla zabieganych osób.

A jak zapisać się na kurs? Wystarczy mieć ważne badania lekarskie i Profil Kandydata na kierowcę (PKK). Później uzupełniasz ankietę rejestracyjną i umawiasz się na podpisanie umowy oraz odebranie materiałów szkoleniowych. Jeżeli nie posiadasz jeszcze badań lekarskich, szkoła jazdy może Cię umówić ze współpracującym z nimi lekarzem.
Wybór odpowiedniego kursu zależy od Ciebie. Dopasuj go do swoich potrzeb.