Co warto wiedzieć o budowie opon motocyklowych i oznaczeniach, które na nich się znajdują

0
Budowa opony

Opona jest bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów samochodu lub motoru. Jest punktem styku pojazdu z podłożem, przez co powinna doskonale z nim współpracować. Tylko dzięki temu będzie w stanie zapewnić najwyższe bezpieczeństwo, ale także komfort jazdy.

Budowa opony – co powinieneś wiedzieć, decydując się na jej zakup

Opony możemy podzielić na różne typy ze względu na to, jak są zbudowane. Jednocześnie, ich budowa w sposób szczególny wpływa na to, w jaki sposób zachowają się na drogach różnego typu oraz podczas rozwijania dużej prędkości.

Opona diagonalna to jedna z często spotykanych opon. Charakteryzuje się osnową zbudowaną na bazie dwóch lub kilku warstw, ułożonych względem siebie pod odpowiednim kątem. Każda warstwa pokryta jest kordami z włókna. Dzięki temu opona ta odznacza się wysoką odpornością, choć jednocześnie ogranicza maksymalną prędkość do 240 km/h.

Jej rozwinięciem jest opona diagonalna z opasaniem, oznaczona literą B. Zbudowana jest tak, jak klasyczna opona diagonalna, a dodatkowo posiada opasanie, wykonane z innego materiału. Zmniejsza ono odkształcenia, zapewnia jej sztywność i poprawia nośność.

Kolejnym typem jest opona radialna, oznaczona literą R. Posiada promieniste ułożenie osnowy, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Jest pokryta stalowym opasaniem, które wpływa na jej właściwości mechaniczne i zmniejsza tarcie wewnętrzne. W efekcie jest ona bardzo wytrzymała i doskonale sprawdza się podczas osiągania największych prędkości.

Oznaczenia na oponach

Każda opona motocyklowa (samochodowa również) posiada odpowiednie oznaczenia, które pomagają w identyfikacji jej parametrów. Dzięki temu można łatwo dopasować nowe opony do motocykla, kierując się tym, jakie oznaczenia znajdują się na starym zestawie. Na co zatem zwracać uwagę?

Pierwszym parametrem, któremu warto się przyjrzeć, jest szerokość opony, mierzona od jednego do drugiego boku. Kolejnym parametrem, wynikającym z poprzedniego, jest profil opony, czyli stosunek jej wysokości do szerokości, wyrażony w procentach.

Do podstawowych parametrów należy także średnica koła, wyrażoną w calach, oraz oznaczenia takie jak ZR i M/C. Pierwsze z nich wskazuje na radialną budowę opony, podczas gdy drugie, że jest ona dedykowana do motocykli.

Oznaczenia na oponach wyrażają także indeks prędkości i nośności. Opony motocyklowe oceniane są w tym względzie łącznie, co przekłada się na maksymalną wagę, jaką może unieść przy ciśnieniu roboczym. Jednocześnie parametry te wskazują maksymalną prędkość przy najwyższym obciążeniu oraz prawidłowym ciśnieniu.

Są to niezwykle istotne kwestie, które zawsze powinny być dobrane dokładnie pod kątem danego motocykla i jego osiągów. Dlatego, decydują się na zakup nowego zestawu, powinieneś dokładnie przyjrzeć się każdemu szczegółowi.

Warto wybrać dobre węże do oleju

0
wąż

Tankowanie w pojazdach oleju wymaga posiadania specjalnego układu. Taki układ jest w stanie zagwarantować sprawne i bezpieczne tankowanie oleju napędowego oraz silnikowego. Bardzo ważnymi elementami wszystkich układów są węże do oleju, które zapewniają bezpieczeństwo korzystania z konkretnego rozwiązania i na które jak najbardziej warto się w swojej sytuacji zdecydować. Postawienie na najlepszej jakości węże będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla wszystkich osób i bardzo mocno ucieszy klientów. Warto więc na etapie tworzenia układu odpowiednio podejść do wybrania najlepszej jakości produktów, które sprawdzą się w swojej roli świetnie i które posłużą przez długi czas.

Węże olejowe różnią się przede wszystkim jakością wykonania. Najlepiej sprawdzają się takie produkty, do których stworzenia użyta jest wysokiej jakości guma, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Postawienie na taki produkt będzie bardzo korzystne i będzie mogło sprawdzać się w swoim zadaniu świetnie. Jak najbardziej warto zdecydować się na skorzystanie z najlepszego rozwiązania, które będzie odpowiadało potrzebom i wymaganiom klientów. Najlepszej jakości węże gwarantują sprawne działanie przez wiele lat. Warto zastanowić się zatem nad wybraniem takich rozwiązań, które posłużą przez długi czas i które sprawdzą się rewelacyjnie. Wysokiej jakości węże wykonane z dobrych jakościowo materiałów będą w pełni dostosowane do potrzeb i będą sprawdzały się naprawdę fantastycznie. Dla sprawnego działania całego układu istotne jest również przeprowadzenie prawidłowego montażu. Przede wszystkim układ powinien być bardzo szczelny, a wszystkie elementy bardzo mocno ze sobą połączone.

Jakość węży do oleju i ich prawidłowe wybranie ma zatem olbrzymie znaczenie w pracy całego układu i warto decydować się na najlepsze produkty, które posłużą przez długi czas. Dopasowanie odpowiednich węży zapewnia bezpieczeństwo i komfort korzystania z całego układu. Warto więc przed zdecydowaniem się na konkretny produkt zapoznać się z wieloma ofertami, aby móc bez problemu wybrać te, które będą w pełni odpowiadały potrzebom.

Ile kosztuje OC Chevroleta?

0
Ile kosztuje OC Chevroleta

W grudniu 2020 roku za ubezpieczenie Chevroleta na Mubi trzeba było średnio zapłacić 729 zł. Czy to dużo w porównaniu z innymi markami? Jak zmieniała się ceny polis na te samochody w ciągu zeszłego roku? Na który model Chevroleta znaleziono rekordowo tanie ubezpieczenie OC za 328 zł?

Zabezpieczenie progów, klamek i lusterek – poradnik przed zakupem zabezpieczeń

0
Zabezpieczenie progów

Każdy właściciel samochodu osobowego pragnie zabezpieczyć pojazd przed zniszczeniem. Oprócz stosowania specjalnych środków czyszczących i konserwujących, a także regularnych wizyt w punktach kontroli pojazdów, możemy też skorzystać z dodatkowych rozwiązań. Szczególnie wartym polecenia jest montaż zabezpieczeń na progach, klamkach lub lusterkach. W wielu sytuacjach zabezpieczą nasz samochód – na przykład przed otarciem, zarysowaniem lub niszczącym wpływem wilgoci i innych szkodliwych czynników. Poniżej podpowiadamy – w jakich sposób zabezpieczyć te części samochodu oraz jak po jakie produkty warto sięgnąć.

Listy progowe – idealny wybór do samochodu rodzinnego

Listwy progowe to zabezpieczenie dedykowane do samochodów które są często używane – z których regularnie korzysta więcej niż jedna osoba. Szczególnie, gdy do grona stałych pasażerów należą dzieci lub zwierzęta. Wówczas, zabezpieczenie progów pozwoli nam uzyskać rozmaite korzyści.

Przede wszystkim obniży poziom eksploatacji progów oraz ochroni otaczającą je karoserię. Ponieważ listwy wykonane są ze stopów kwasoodpornych i antykorozyjnych, przez długi czas zachowują niezmieniony, estetyczny wygląd. Warto wybierać listwy wykonane ze stali szczotkowanej, o wysokiej wytrzymałości.

Osobom, którym zależy na poprawie wyglądu pojazdu – polecamy sięgnąć po listwy chromowane. Ich gładka, połyskująca powierzchnia idealnie pasuje do każdego koloru karoserii. Listwy progowe dostosowane do zdecydowanej większości modeli i marek samochodów, znajdziesz na: https://sklep-tuningowy.pl/pl/1481-nakladki-progowe.

Zabezpieczenie jest też dużym ułatwieniem w czasie wsiadania – może stanowić dodatkową podporę dla osób starszych, dzieci czy piesków, z którymi będziemy podróżować.

Zabezpieczenie klamek i lusterek – dla efektów praktycznych i optycznych

Jeśli zależy ci na poprawie wyglądu samochodu – wówczas warto wybrać nakładki dedykowane do klamek. Są stosowane przede wszystkim przez amatorów drogich samochodów, którym zależy na ich optycznym tuningu. Dzięki zastosowaniu nakładek, samochód będzie wyglądał na bardziej elegancki, a także agresywny i sportowy.

Ponadto, klamki wyposażone w nakładki są idealnie dopasowane do sylwetki danego samochodu. Dlatego należy zawsze wybierać produkty dopasowane do konkretnych modeli pojazdów. Najczęstszym wyborem są nakładki chromowane, wykonane ze specjalnego tworzywa ABS. Montaż klamek nie jest skomplikowany, można go z łatwością dokonać samodzielnie za pomocą taśm klejących, które często są dołączane do zestawu.

Lusterka boczne to ostatni element w konstrukcji samochodu, o którego tuningu i zabezpieczaniu krótko opowiemy. Ponieważ lusterka to elementy „odstające” od sylwetki pojazdu, są narażone na rozmaite oddziaływania mechaniczne i chemiczne. By zabezpieczyć je przed nadmierną eksploatacją, stosuje się specjalne nakładki. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie uszkodzeniu powierzchni obudowy lusterek.

Wybór koloru nakładek jest kluczowy w przypadku fanów tuningu wizualnego. Wiele osób poszukuje nie tylko nakładek wykonanych w kolorze podobnym do reszty pojazdu, lecz eksperymentuje z różnymi zestawieniami kolorystycznymi i kontrastami. Uzyskane w ten sposób efekty pozwalają wyróżnić się spośród tłumu innych pojazdów. 

Opony do samochodów sportowych – jakie modele są warte uwagi?

0
Opony do samochodów sportowych

Nowoczesne opony do aut sportowych wyróżniają się znakomitymi parametrami w trakcie jazdy z dużą szybkością. Ich konstrukcja wspierana jest przez nowoczesne rozwiązania, które sprawiają, że ogumienie nie przegrzewa się w trakcie podróżowania z prędkością przekraczającą 200 kilometrów na godzinę. Sprawdźmy, co je wyróżnia i dlaczego to tak ważne, by stawiać na wydajne ogumienie.

Nowa Toyota Highlander już w przedsprzedaży

0
Nowa Toyota Highlander już w przedsprzedaży

Do salonów trafi dopiero na początku przyszłego roku, ale już teraz wzbudza ogromne zainteresowanie. Stało się – nowa Toyota Highlander już w przedsprzedaży. Potężny SUV od Toyoty jest największym modelem marki w segmencie i jednym z największych w ogóle.

SPRAWDŹ TERAZ

Luksus w podstawie

Toyota Highlander dostępna jest w wersjach dla siedmiu i sześciu osób. Model cechuje wysoka jakość użytych materiałów, bardzo dobre wyciszenie, mnogość schowków, wejść USB i innych udogodnień. Oczywiście standardem jest również napęd 4×4 oraz automatyczna skrzynia biegów.

Warto również dodać, że kierowca może liczyć na wsparcie systemów wchodzących w skład Toyota Safety Sense: m.in. system wykrywania pieszych, adaptacyjny tempomat, asystent utrzymania pasa ruchu oraz system rozpoznawania znaków drogowych.

Wersje wyposażenia

Już bazowy Highlander obfituje w rozwiązania klasy premium. W podstawowej wersji Prestige znajdziemy między innymi:

 • 20-calowe, aluminiowe felgi,
 • skórzaną tapicerkę,
 • podgrzewane przednie fotele,
 • trzystrefową klimatyzację,
 • światła Bi-LED,
 • elektrycznie unoszoną klapę bagażnika,
 • rolety szyb w drugim rzędzie,
 • bogaty system multimedialny z 8-calowym ekranem.

Do tego oczywiście dochodzi szereg systemów wspomagających bezpieczeństwo i prowadzenie samochodu.

Kolejną wersją jest wersja Prestige wzbogacona o pakiet Tech, oferujący jeszcze większy ekran dotykowy, system audio JBL, nawigację w języku polskim i wentylację przednich foteli.

toyota

Najwyższą opcją jest wersja o nazwie Executive. Znajdziemy w niej dodatkowo:

 • lusterko wsteczne z kolorowym wyświetlaczem cyfrowym,
 • elektrycznie unoszone drzwi bagażnika otwierane bezdotykowo,
 • monitor panoramiczny z systemem kamer 360 stopni (Panoramic View Monitor),
 • wyświetlacz projekcyjny na przedniej szybie (HUD),
 • osłona tylnego zderzaka w kolorze ciemnoszarym,
 • wykończenie przedniego zderzaka w kolorze srebrnym,
 • wykończenie górnej części deski rozdzielczej imitujące włókno węglowe,
 • sterowany elektrycznie dach panoramiczny z funkcją otwierania i uchylania,
 • podgrzewane skrajne fotele w drugim rzędzie siedzeń,
 • wentylowane fotele przednie,
 • System multimedialny Toyota Touch 2 z 12,3-calowym kolorowym ekranem dotykowym,
 • nawigacja satelitarna Toyota Touch 2 with GO w języku polskim z 3-letnią aktualizacją map,
 • system Premium Audio JBL z 11 głośnikami.

Nadwozie, które ma moc

Nowy Highlander to potężny SUV o długości 4950 mm zbudowany w oparciu o platformę GA-K i architekturę TNGA. Konstrukcja nadwozia gwarantuje komfortową i bezpieczną jazdę. Z kolei inteligentny napęd AWD-i zapewnia bardzo dobrą przyczepność i stabilność oraz zwiększa możliwości ciągnięcia przyczepy do 2 ton. Opływowe nadwozie o dynamicznej stylistyce SUV-a klasy premium łączy się tu z siłą i wytrwałością rasowego auta terenowego 4×4.

Napęd

Producent nie przewidział silników do wyboru. Zastosowano jednostkę benzynową o pojemności 2.5l, wspomaganą przed silnik elektryczny. Energię gromadzi nowoczesna, wydajna bateria. To wszystko pozwala na osiągnięcie 244KM, co przekłada się na przyspieszenie 8,3 sekundy do 100km/h. Producent deklaruje, że spalanie w cyklu mieszanym wynosi 6,6l/100km.

Bagażnik

Podróżując w komplecie mamy do dyspozycji bagażnik o pojemności 658 litrów, natomiast po złożeniu foteli uzyskujemy aż 1909 litrów. To bardzo dobry wynik.

Ceny

Podstawowa wersja Prestige kosztuje 231 900zł. Jeśli dodamy do tego pakiet Tech cena wzrasta do 251 900zł. Za najbogatszą wersję wyposażenia musimy zapłacić 267 900zł. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę wyposażenie już w podstawowej wersji oraz rozmiary auta należy stwierdzić, że raczej nie.

Highlander będzie bez wątpienia najbardziej luksusową propozycją w gamie Toyoty, o czym świadczyć ma także obecność dodatkowych materiałów wygłuszających i akustycznej przedniej szyby.

Ponieważ nowa Toyota Highlander już w Polsce wzbudza emocje wśród fanów ogromnych SUV-ów, można przypuszczać, że wraz z początkiem przyszłego roku model Toyoty zacznie pojawiać się na naszych drogach i śladem innych modeli marki osiągnie rynkowy sukces.

Jaki odkurzacz samochodowy kupić?

0
Jaki odkurzacz samochodowy kupić

Odkurzacze samochodowe to sprzęty, które cieszą się sporą popularnością wśród kupujących. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ to bardzo przydatne urządzenie. Wielu właścicieli samochodów nie wyobraża sobie, żeby nie miało takiego specjalistycznego odkurzacza. Co prawda są i tacy, którzy sami nie sprzątają wnętrz swoich czterech kółek, zlecając to zadanie fachowcom na myjniach. Tak jest prościej i co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości. A człowiek lubi sobie przecież życie ułatwiać. Ale warto również w tym miejscu zaznaczyć bardzo ważną rzecz, mianowicie, nie wszyscy mają odpowiedni sprzęt, aby dokładnie posprzątać samochód. Można, rzecz jasna, wziąć do tego celu domowy odkurzacz, ale nie jest to idealne rozwiązanie.

Samochody Toyota

0
Samochody marki Toyota

Samochody marki Toyota cieszą się na całym świecie opinią wyjątkowo niezawodnych, ekonomicznych i uniwersalnych samochodów. Z tego powodu marka ta należy do najchętniej wybieranych i najwolniej tracących na wartości w całym motoryzacyjnym świecie. Choć ceny nowych samochodów Toyoty zazwyczaj są nieco wyższe niż produktów konkurencji, to ich zakup okazuje się często bardzo rozsądną propozycją, zważywszy na walory praktyczne. Dzięki nowatorskim sposobom finansowania nowe samochody japońskiego producenta są bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej.

Toyota – perfekcja i niezawodność w każdym calu

Co sprawia, że Toyota jest światowym liderem w sprzedaży samochodów osobowych? Przede wszystkim jej legendarna jakość, sprawiająca, że auta tej marki doskonale radzą sobie z próbą czasu i swoją niezawodnością zawstydzają tradycyjnie cenione samochody niemieckie. Nowe Toyoty czerpią z wieloletniego ulepszania wykorzystywanych technologii i japońskiego dążenia do perfekcji w każdym calu. Nic dziwnego, że Corolla to jeden z najczęściej wybieranych samochodów na świecie, a wraz z modelem Auris (będącym jego wersją hatchback) jest absolutnym liderem sprzedaży na świecie. Inne modele, jak Avensis, Camry czy Rav4 również cieszą się ogromną popularnością i w swoich klasach należą do ścisłej czołówki. A miejski model Yaris to przykład jak wszechstronny może być niewielki pojazd, ile do jego projektowania przystąpią japońscy specjaliści, a wyznaczone przez niego ergonomiczne trendy stanowią inspirację dla innych producentów.

Naprawdę stać Cię na nową Toyotę!

Choć wiele osób po przeanalizowaniu cen nowych samochodów tego japońskiego koncernu dochodzi do wniosku, że ich możliwości finansowe nie pozwalają im na zakup nowej Toyoty, to dzięki nowym sposobom finansowania, dotychczas kojarzącym się z ofertami dla biznesu, samochody te stają się bardziej przystępne, niż kiedykolwiek wcześniej. Np. Toyota leasing pozwala na zakup jednego z kilku popularnych modeli na bardzo atrakcyjnych warunkach, w systemie pozwalającym na obniżenie miesięcznych rat, a następnie pozwala na podjęcie decyzji o wykupieniu pojazdu, wymianie go na nowszy model lub oddaniu z powrotem do salonu, bez dalszych zobowiązań. Można nawet zdecydować się na nabycie samochodu w ramach abonamentu, dzięki czemu w każdej chwili możliwa jest rezygnacja z dalszego opłacania rat i oddanie go do salonu. Na którekolwiek z rozwiązań się zdecydujesz, satysfakcja z używania Toyoty jest gwarantowana. Sprawdź i przekonaj się, dlaczego każdego roku miliony konsumentów decyduje się właśnie na auta tej marki.

Autos – pewne źródło wysokiej jakości części do pojazdów użytkowych

0
części do pojazdów użytkowych

Ze względu na swoją specyfikę pojazdy użytkowe są poddawane intensywnej eksploatacji. Z tego względu bardzo duże znaczenie ma ich prawidłowe serwisowanie z użyciem wysokiej jakości części. Znalezienie sprawdzonego dostawcy części do samochodów użytkowych ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania Twojej floty. Firma Autos to prosta odpowiedź na Twoje zapotrzebowanie. Przeczytaj, dlaczego warto skorzystać z oferty działającego od 1991 roku sprzedawcy części.

Czym wyróżnia się firma Autos?

Firma Autos to połączenie doświadczenia z rozbudowaną siecią dystrybucji. Jeden z największych dostawców części do pojazdów użytkowych dysponuje siecią 84 oddziałów oraz punktów partnerskich. Dzięki temu niezależnie od Twojej lokalizacji możesz być pewien, że znajdziesz w pobliżu jeden z oddziałów firmy Autos. Na terenie kraju funkcjonują także 4 serwisy ciężarowe Autos Truck Service. Wyrazem dynamicznego rozwoju firmy jest tworzenie oddziałów na terenie Czech i Słowacji.

Przez cały okres swojej działalności firma Autos rozpoczęła współpracę z 400 producentami i dostawcami części zamiennych. To daje Ci pewność, że bez problemu znajdziesz części do pojazdów użytkowanych w Twojej firmie. Warto podkreślić, że łączna powierzchnia magazynów firmy Autos wynosi 70 tysięcy metrów kwadratowych. To najlepiej ukazuje skalę działalności oraz możliwości tego dostawcy części.

Co obejmuje oferta firmy Autos?

Oferta firmy Autos to przede wszystkim szeroki wybór części zamiennych do pojazdów użytkowych. Aktualnie w asortymencie firmy dostępnych jest blisko 65 tysięcy produktów. Wśród nich znajdziesz m.in. części do aut ciężarowych oraz maszyn budowlanych. Co istotne wszystkie produkty są dostępne w sprzedaży. Dzięki temu możesz liczyć na krótki czas realizacji zamówienia. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku pojazdów użytkowych. Szybka dostawa części umożliwia naprawę i przywrócenie pojazdu do pełnej sprawności. Sama firma Autos jest także właścicielem marki ATP, która zajmuje się produkcją części zamiennych do aut ciężarowych. Asortyment marki ATP obejmuje 5 tysięcy produktów.

Firma Autos prowadzi sklep internetowy, w którym szybko wyszukasz interesujące Cię części. Możesz także odwiedzić jeden z oddziałów firmy. Zatrudnieni tam specjaliści pomogą Ci w doborze podzespołów do Twojego pojazdu.

Dzięki współpracy z firmą Autos do minimum skrócisz czas serwisowania pojazdów oraz maszyn firmowych.

Oferta firmy Autos obejmuje również profesjonalne wyposażenie warsztatów samochodowych. Szeroki asortyment produktów w tej kategorii obejmuje narzędzia, agregaty, spawarki, moduły diagnostyczne, elektronarzędzia oraz podnośniki. Dzięki dużemu zróżnicowaniu asortymentu możesz w jednym miejscu kompleksowo wyposażyć swój warsztat samochodowy. Doradcy firmy Autos pomogą Ci w wyborze optymalnych rozwiązań.

Więcej szczegółowych informacji na temat oferty firmy Autos możesz znaleźć na stronie autos.com.pl. Do Twojej dyspozycji są także pracownicy oddziałów firmy, które funkcjonują na terenie całego kraju. Z firmą Autos serwis i naprawa aut ciężarowych oraz innych pojazdów w Twojej firmie przestanie być dla Ciebie problemem.

Obniżanie zawieszenia samochodu – kilka porad dla planujących tuning pojazdu

0
Obniżanie zawieszenia samochodu

Wielu właścicieli samochodów poszukuje atrakcyjnych sposobów na poprawienie ich wyglądu oraz najważniejszych parametrów w czasie jazdy. Dotyczy to szczególnie osób posiadających samochód osobowy, który jest dla nich „wizytówką” własnej osoby. Wówczas, szczególnie chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest obniżanie poziomu zawieszenia samochodu. Jest to zadanie dość skomplikowane, które można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – jak można obniżyć zawieszenie samochodu oraz w czym tkwi wyjątkowość poszczególnych metod.

Wymiana sprężyn samochodowych na krótsze

Zgodnie z opinią specjalistów, najprostszą i najchętniej wykorzystywaną metodą obniżania poziomu zawieszenia samochodu jest wymiana sprężyn na krótsze. Zadanie to nie jest łatwe i należy je przeprowadzić w profesjonalnym salonie mechanicznym. W tym celu korzysta się często z gotowych zestawów, w których znajdują się sprężyny obniżające, odpowiednio dobrane amortyzatory oraz inne potencjalne elementy.

Możliwości oferowane przez to rozwiązanie są bardzo szerokie. Korzystają z niego zarówno osoby poruszające się w samochodach osobowych na co dzień, jak i sportowcy samochodowi lub właściciele pojazdów sportowych. W tym ostatnim przypadku poziom zawieszenia jest jeszcze bardziej obniżany, niż w standardowych samochodach (który wyjściowo wynosi od 2 do 4 centymetrów).

W sprężyny możesz zaopatrzyć się zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Szczególnie warta polecenia jest oferta Eibach, dostępna pod adresem: https://eibach.pl/page/sprezyny/. W wyborze sprężyn warto sięgnąć po poradę specjalisty, by upewnić się, że zakup będzie udany.

Inne rozwiązania w obniżaniu poziomu zawieszenia

Bardziej zaawansowanym sposobem obniżania poziomu zawieszenia jest zastosowanie specjalnych zestawów zawieszenia gwintowanego. W porównaniu do sprężyn obniżających, zawieszenie gwintowane pozwala na jego obniżenie nawet o kolejnych kilka centymetrów. Nie powinno zatem dziwić, że jest to rozwiązanie stosowane przede wszystkim przez rajdowców sportowych.

Zawieszenia air ride to kolejne chętnie stosowane rozwiązanie. Jest to pneumatyczny rodzaj zawieszenia, na który składają się przede wszystkim amortyzator i poduszka powietrzna. Ta ostatnia pełni funkcję podobną do sprężyn obniżających i nazywana jest potocznie miechem. Rozwiązanie to daje dużo możliwości w zakresie regulacji ustawienia zawieszenia. Jego regulacja odbywać się może za pomocą pilota i zajmuje zaledwie krótką chwilę. Minusem tego rozwiązania jest wysoka cena oraz duża objętość poszczególnych podzespołów. Plusem natomiast – możliwości, które oferuje oraz wrażenie, które wywołuje.

Obniżone zawieszenie – i co dalej?

Nie bez znaczenia pozostaje wpływ zastosowanego przez nas tuningu na aspekty prawne. Najbardziej podstawową sprawą jest fakt, że zmiana zawieszenia jest poważną zmianą w konstrukcji samochodu. Dlatego też powinna zostać odnotowana w dowodzie rejestracyjnym.

Zmiana zawieszenia może również wywołać tak zwany efekt negatywu, polegający na przechylaniu się koła w czasie ruchu. W rezultacie jedna z opon w mniejszym stopniu przylega do podłoża. Zjawisko to dotyczy zwłaszcza bardziej „radykalnych” form tuningu (prawie wcale nie występuje w przypadku zastosowania sprężyn obniżających). Oczywiście, ma to niemały wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy, co należy uwzględnić w naszych planach.