powłoka ceramiczna

Lakier samochodowy to wymagająca pielęgnacji i konserwacji powłoka, która podatna jest na mechaniczne uszkodzenia. Do jej czyszczenia należy wykorzystywać wyłącznie produkty do tego przeznaczone. Ceramiczna powłoka to zyskujące na popularności rozwiązanie, które pozwala na trwałą ochronę tej delikatnej powierzchni.

Szukając skutecznego rozwiązania na zabezpieczenie karoserii przed zanieczyszczeniami i zarysowaniami wynikającymi z codziennego użytkowania pojazdu, warto zastanowić się nad nałożeniem na lakier powłoki ceramicznej. Jeśli zależy nam na eleganckim wyglądzie, ale i trwałej ochronie to idealne rozwiązanie dla nas. Kamienie spod mijających nas samochodów, sól drogowa czy padający grad nie będą już zagrożeniem dla gładkości lakieru.

Powłoka ceramiczna, czyli co dokładnie?

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chociaż nasz samochód pokryty jest lakierem, to nie jest on całkowicie odporny na działanie czynników zewnętrznych. Prędzej czy później pojawia się korozja, rdza atakuje coraz większą powierzchnię i wpływa to na ogólną prezencję pojazdu. Brak pielęgnacji i regularnego czyszczenia przyśpiesza ten proces.

Powłoka ceramiczna to przezroczysta i niewidoczna warstwa izolująca lakier od działania czynników zewnętrznych, która nie wpływa na samą głębię koloru lakieru samochodowego. Pomaga utrzymać karoserię w dobrym stanie, ale również zdecydowanie ułatwia dbanie o czystość pojazdu. Jest tak cienka, że nie widać jej gołym okiem, ani nie odczytują jej urządzenia analizujące grubość lakieru. Sprawia, że karoseria nie jest już tak śliska w dotyku.

Samochód przed nałożeniem powłoki ceramicznej należy dobrze przygotować do tego procesu. Dokładne mycie z wykorzystaniem profesjonalnych kosmetyków samochodowych, usunięcie wszelkich nieczystości, ale również zadrapań i ubytków lakieru to bardzo ważny krok. Lakier glinkujemy oraz polerujemy, co wzmocni efekt końcowy po nałożeniu ostatecznego preparatu. Na tak przygotowaną i odtłuszczoną powierzchnię można nakładać powłokę i warto poświęcić temu więcej czasu, zrobić to bardzo dokładnie. Następnie pozostawiamy ją na pewien czas, aby odpowiednio się utwardziła.

Za i przeciw

Powłoka ceramiczna daje dużo korzyści:

  • nabłyszczenie lakieru– utrzymuje się dłużej niż to uzyskane po polerowaniu,
  • powstaje efekt hydrofobowy– nie musimy martwić się o zacieki z wody czy padającego deszczu,
  • powierzchnia ceramiczna o wiele wolniej brudzi się  trudniej przyczepiają się do niej kurz, pyłki czy sok z drzew,
  • zmniejsza się ryzyko zadrapania lakieru– powłoka ceramiczna jest o wiele twardsza i dodatkowo chroni przed korozją,
  • powłoka chroni lakier przed promieniowaniem UV– co ma wpływ na przykład na intensywność koloru,
  • nie wymaga ona specjalnej pielęgnacji- chociaż warto stosować kosmetyki, które są dostosowane do powłok ceramicznych, co pozwoli dodatkowo zadbać o ich trwałość.
  • Przeciwskazaniem do nakładania powłoki może być uszkodzony lakier, karoseria z odpryskami czy nierównościami i zarysowaniami, które byłyby widoczne pod warstwą preparatu.

Czy powłokę ceramiczna można nałożyć samodzielnie?

Na rynku istnieje wiele różnych typów powłok ceramicznych przeznaczonych do każdego typu lakieru. Producenci kosmetyków samochodowych od lat prześcigają się w stworzeniu najbardziej wszechstronnej oferty powłok. Jednym z pozytywnych akcentów takiego wyścigu jest powstanie szeregu powłok ceramicznych przeznaczonych dla początkujących auto detailerów, które z założenia są łatwe w aplikacji. Więcej na temat dostępnych na rynku preparatów można dowiedzieć się bezpośrednio na stronie specjalistycznego sklepu z chemią samochodową CarGeek.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ