Jak zlikwidować szkodę po wypadku

Wypadek może zdarzyć się nawet najlepsze kierowych. Często wynika on z winy innego kierowcy, może też się zdarzyć, że na drodze wynikną nieoczekiwane okoliczności, które skończą się szkodą auta. Aby zlikwidować szkodę, trzeba podjąć odpowiednie kroki.

  • Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela –można zrobić to telefonicznie lub online, przez stronę Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Warto to zrobić zaraz po wypadku, dzięki temu sprawa zostanie szybciej rozpatrzona. Zgłaszając szkodę, należy podać dane uczestników zdarzenia (imię i nazwisko, pesel), numer polisy sprawcy wypadku, numery rejestracyjne obu pojazdów, data i opis zdarzenia oraz wypełnione na miejscu kolizji oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Jeżeli do wypadku wzywana była policja, trzeba poinformować o tym ubezpieczyciela oraz notatka sporządzona przez funkcjonariusza policji.
  • Spotkanie z rzeczoznawcą – towarzystwo ubezpieczeniowe wyśle rzeczoznawcę, który oceni powstałe szkody, sprawdzi rozmiar uszkodzeń oraz wykona dokumentację fotograficzną. Ocena rzeczoznawcy jest podstawą do wyceny szkody. Jeżeli koszty naprawy samochodu przekroczą 100% jego wartości rynkowej, uznaje się to za szkodę całkowitą i poszkodowany otrzymuje wtedy kwotę równą różnicy pomiędzy wartością rynkową samochodu przed szkodą a wartością pozostałości pojazdu.
  • Kosztorys – towarzystwo wyceni szkodę i przedstawi proponowany kosztorys.
  • Rozliczenia można dokonać na dwa sposoby. Pierwszy to przyjęcie kosztorysu i otrzymanie pieniędzy na wskazane konto. W takim przypadku auto można naprawić w dowolnym salonie. Drugi wariant zakłada, że auto wstawia się do wybranego z ubezpieczycielem serwisu samochodowego, a rozliczenie następuje bezpośrednio z ubezpieczycielem. Pieniądze z odszkodowania powinny znaleźć się na koncie najpóźniej do 30 dni od daty zgłoszenia szkody. Czasami zdarza się, że termin może ulec wydłużeniu do 90 dni. Dzieje się tak w przypadku, gdy zdarzenie budzi duże wątpliwości i musi być dokładnie zbadane.
  • Szybka ścieżka likwidacji szkody – w niektórych przypadkach można skorzystać z uproszczonej procedury likwidacji szkody. Jest to możliwe, gdy szkoda jest drobna. W takim wypadku poszkodowany wypełnia dużo mniej dokumentów, wizyta rzeczoznawcy nie zawsze jest wymagana. Zdjęcia może wykonać sam poszkodowany i przesłać je do firmy. Ubezpieczenie w ramach skróconej ścieżki wypłacane jest nawet w ciągu trzech dni.

Bardzo ważne jest, aby nie naprawiać samochodu przed wizytą rzeczoznawcy. Jeżeli są konieczne, np. po to aby odprowadzić samochód do garażu, należy zrobić zdjęcia, aby udokumentować stan samochodu bezpośredni po zdarzeniu. Czasami, gdy szkoda jest mała nie trzeba angażować firmy ubezpieczeniowej. W takim wypadkach sprawca wypadku często samodzielnie opłaca naprawę usterki, w ten sposób nie traci zniżek w ramach polisy. Warto pamiętać, aby naprawy powypadkowe zlecić prowadzonemu serwisowi, który specjalizuje się w tego typu naprawach. Zapewni to kompleksową naprawę, zgodnie z najnowszymi technologiami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ