Kiedy wymieniać płyny w samochodzie?

Płyny eksploatacyjne spełniają niezwykle ważną funkcję w naszym samochodzie, dlatego ich wymiana jest tak ważna.

Olej w skrzyni biegów

To dość kontrowersyjny temat. Niektórzy mówią, że nie opłaca się go zmieniać, a inni, że jest to podstawa. W końcu skrzynia biegów także narażona jest na eksploatacje, tak samo, jak olej w silniku. Mówi się, że olej w skrzyni manualnej należy wymieniać w przedziale 40 do 120 tys. kilometrów. W przypadku skrzyni automatycznej należy to zrobić od 60 do 100 tys. kilometrów.

Olej silnikowy

To o nim zazwyczaj pamiętamy. Olej silnikowy zbiera między innymi opiłki metalu, dlatego tak ważne jest jego regularne wymienianie. Poleca się robić to po pokonaniu dystansu od 15 do 30 tys. kilometrów.

Płyn chłodniczy

Ciepło i czas sprawia, że płyn ten traci swoje właściwości. Jego czas to żywotności to 2 lata. Później należy go wymienić!

Płyn hamulcowy

Nie da się ukryć, gdy zaniedbamy wymianę płynu hamulcowego, narażamy się na niebezpieczeństwo. Zużyty płyn powoduje nawet utratę właściwości hamulców. A to oznacza tylko jedno- niebezpieczeństwo i to z naszej głupoty i zaniedbań.

Płyn do spryskiwaczy

Nie trzeba go wymieniać, tylko dolewać. Plus jest taki, że dość szybko się zużywa i to widać- dzięki temu nie da się o nim zapomnieć.

Płyn do wspomagania kierownicy

Ten płyn należy wymienić po 40 tys. pokonanych kilometrów. Gdy robimy to regularnie, zapewniamy sobie o wiele mniejsze zużycie i większy komfort jazdy.

Pamiętajmy o wymianie i dolewaniu najważniejszych płynów w naszym samochodzie. Od tego zależy nie tylko komfort naszej jazdy, czy też mniejsze zużycie, ale i nasze bezpieczeństwo. To powinna być dla nas największa wartość. Nie należy oszczędzać na tych zabiegach, bo prędzej czy później może się to na nas zemścić. Warto czytać artukuły na temat pielęgnacji samochodu i zapisywać sobie w kalendarzu, kiedy ostatni raz wymienialiśmy olej, czy płyny- to bardzo proste, a dzięki temu będziemy pamiętali i regularnie dbali o swój samochód, zdrowie i bezpieczeństwo – dla siebie i innych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ