Łożyska toczne i drgania

Łożyska są najważniejszym elementem konstrukcyjnych każdej maszyny. To właśnie one pracują najbardziej, a co za tym idzie ulegają znacznej eksploatacji. Skutkiem tego jest częsta wymiana właśnie tych elementów. Łożyska przenoszą obciążenie robocze z obrotowego elementy na korpus maszyny. To stanowi ich zasadniczą funkcję.

Najczęściej drgania w łożyskach powstają na skutek:

  • braku wyważania koszyka, który utrzymuje elementy toczne,
  • luzu promieniowego lub luzu osiowego,
  • drgania poszczególnych elementów łożyska,
  • błędów w wykonaniu poszczególnych elementów łożyska – należy rozumieć przez to brak krągłości lub chropowatości,
  • zmiany liczy części tocznych, co prowadzi do zmiany sztywności.

Poziom drgań łożyska, które jest uszkodzone, rośnie relatywnie do jego zużycia. W uszkodzeniu łożyska wyznacza się kolejne etapy: etap szumowy, etap drganiowy, etap termiczny.

Etap szumowy

Jest to pierwszy etap o szerokopasmowym charakterze przyspieszeń drgań. Wraz z pojawianiem się kolejnych mikrouszkodzeń dochodzi do zawężania się częstotliwości elementów łożyska. Na koniec tego etapu może pojawiać się duże przyśpieszenie drgań obudowy. Jest to oznaka sugerująca wymianę łożyska.

Etap drganiowy

Jeśli dojdzie do sytuacji, kiedy łożysko nie zostanie wymienione wtedy, kiedy była na to pora, wówczas możesz spodziewać się ubytków w łożysku – kolejny etap. Powoduje to znaczne przyśpieszenie drgań. W ten sposób ograniczona zostaje żywotność łożyska do tego stopnia, że może trwać jedynie przez kilka godzin. Etap drgań charakteryzuje się pojawieniem dużych luzów łożyska.

Etap termiczny

W przypadku bagatelizowania powyższych oznak zużycia łożysk, wówczas zużycie łożyska wchodzi w etap termiczny. Tutaj dochodzi do deformacji elementów oraz ubytków masowych. To wszystko przyczynia się do wzrostu oporu ruchu, siły tarcia przyczyniają się do zwiększenia temperatury, a jego właściwości ulegają pogorszeniu. Wytrzymałość graniczna jest przekroczona, a samo łożysko dąży w kierunku nieuniknionej awarii.

Kontrola stanu dynamicznego węzłów łożyskowych jest zalecana, ponieważ pozwala ona na ochronę całego zespołu przed pojawieniem się awarii. To może prowadzić do pojawienia się sporych strat ekonomicznych oraz czasowych. W bardzo skrajnych przypadkach może dojść nawet do naruszenia przepisów BHP. Dlatego szybkie wykrycie i zdiagnozowanie zmian pojawiających się w łożysku stwarza zagrożenie kosztownych przestojów parku maszynowego.

Artykuł dostarczył sklep techniczno-narzędziowy Akcesoria CNC oferujący wysokiej jakości uszczelnienia techniczne pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/412-mechanika/uszczelnienia-techniczne

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ