Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

W dzisiejszych czasach coraz więcej pojazdów mechanicznych jest wyposażonych w silniki z turbosprężarkami. Są to komponenty odpowiedzialne za doładowanie silników. Dzięki nim pojazd zyskuje lepsze przyspieszenie oraz wyższe prędkości maksymalne, więc przekładają się one na zwiększenie jego dynamiki. Niestety jak każdy element mechaniczny, również turbosprężarka może ulec awarii lub po prostu się zużyć, co z kolei przełoży się na pogorszenie jej jakości. W takim wypadku istnieją dwa rozwiązania. Można wymienić turbosprężarkę na nową, jednak jest to bardzo kosztowne rozwiązanie. Ciekawą alternatywą oferowaną przez sporo firm jest oddanie turbosprężarki do regeneracji. Proces ten ma na celu przywrócenie początkowej sprawności turbiny. Dzięki temu właściciel pojazdu rozwiąże problemy z brakiem mocy bez konieczności wydawania dużych kwot. Na rynku działa wielu usługodawców oferujących fachową regenerację. Ich usługi będą skuteczne jeśli dokładnie wykonają wszystkie zadania, zgodnie z poniższą listą. Niektóre czynności mogą się różnić w zależności od sprzętu stosowanego w firmach, jednak generalnie cały proces wygląda tak jak poniżej.

 

Proces regeneracji turbosprężarki krok po kroku według naprawaturbosprezarek.pl

 

  1. Po przyjęciu turbosprężarki do regeneracji jest ona rozbierana na czynniki pierwsze. Dzięki temu można dokładnie zdiagnozować oraz odnowić każdy, nawet najmniejszy element. Żaden komponent nie zostanie pominięty, a jest to bardzo istotne w procesie regeneracji.

 

  1. Wszystkie części po rozbiórce są umieszczane w myjce wysokociśnieniowej ze specjalnym odczynnikiem. W ten sposób zostaną usunięte zanieczyszczenia mogące wpłynąć na pogorszenie jakości oraz mogące utrudnić skuteczną diagnostykę.

 

  1. Kolejnym etapem jest umieszczenie większości komponentów w specjalnej piaskarce, w której są one kryształkowane przy pomocy małych drobinek szkła. Kolektor turbiny umieszczany jest w innej piaskarce, w której jest on kryształkowany przy wykorzystaniu granulatu. Obudowa łożysk jest umieszczana w myjce ultradźwiękowej, a następnie ponownie trafiają do myjki wysokociśnieniowej z odczynnikiem.

 

  1. Po dokładnym umyciu i piaskowaniu następuje weryfikacja różnych parametrów charakterystycznych dla poszczególnych elementów. Ich dokładne sprawdzenie pozwoli określić, które części można używać dalej, a które należy wymienić. Wszystkie uszkodzone elementy, które nie spełniają wymagań są wymieniane na nowe, oryginalne komponenty.

 

  1. Po sprawdzeniu i wymianie części składowych turbosprężarki, elementy są wyważane. W pierwszej kolejności wyważany dwustronnie jest wałek turbosprężarki, a następnie koło kompresji (dwustronnie). Kolejną czynnością jest złożenie środka turbiny, który zostaje doważony oraz sprawdzane są jego parametry, takie jak szczelność, drgania, poziom wyważenia, itp. Dzięki temu procesowi urządzenie będzie działać niezawodnie przez wiele lat.

 

  1. Po wykonaniu powyższych czynności turbosprężarkę można złożyć i sprawdzić na specjalnym turbotesterze, który sprawdza zawory turbiny ciśnieniowej i podciśnieniowej oraz sterowniki elektroniczne. Następną czynnością jest dokładna kalibracja zmiennej geometrii. Dzięki niej można mieć pewność, że turbosprężarka będzie zachowywała się jak nowa.

 

Warto korzystać z usług firm, które wykonują regenerację we wspomniany wyżej sposób. Urządzenia eksploatowane prawidłowo po takim procesie będą działać jak nowe przez bardzo długi czas.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ