Planując samochodowe podróże po Europie koniecznie należy zacząć od zapoznania się z przepisami drogowymi poszczególnych krajów europejskich, gdyż często różnią się one zasadniczo od naszego polskiego kodeksu drogowego. Warto też sprawdzić czy samochód jest sprawny technicznie, czy posiada kompletne oświetlenie i opony bez wad.

Wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu w krajach europejskich są dość zróżnicowane. Zasadniczo wybierając się w podróże po Europie, oprócz obowiązkowych w Polsce gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego, warto mieć ze sobą także apteczkę, kamizelkę odblaskową, komplet żarówek oraz linkę holowniczą. Taki sprzęt w wyposażeniu samochodu spowoduje, że będziemy przygotowani na spotkanie z policją w każdym zakątku Europy. Ponadto warto jest wiedzieć, gdzie wymagane jest posiadanie opon zimowych. W większości krajów stosowanie ogumienia zimowego jest obowiązkowe w różnych okresach czasowych, czasami dodatkowo potrzebne są też specjalne łańcuchy na opony. Jednak są również kraje takie jak Irlandia, gdzie opony zimowe nie są ustawowo wymagane.

Opłaty drogowe w państwach europejskich

Ze zjawiskiem płacenia za autostrady, czyli z sytuacją taką jak w polskich przepisach, spotkać się można również we Francji, Włoszech czy Hiszpanii i Portugalii. W przypadku państw takich jak Austria, Czechy, Słowacja, Węgry czy Rumunia za korzystanie z autostrad płaci się w postaci winietek, które można zakupić na stacji benzynowej czy poczcie. Koszt winietek to kilkadziesiąt euro, zależnie od pokonanego dystansu. Niektóre kraje posiadają również płatne mosty lub tunele – tak jest na przykład w Skandynawii.

Kary za przekraczanie prędkości

W wielu krajach europejskich można spotkać bardzo dotkliwe kary za przekroczenie prędkości, przykładem mogą być Niemcy. Większość niemieckich autostrad nie posiada limitów prędkości, ale czasem trzeba uważać na specjalne odcinki, które ów limit posiadają. Wówczas należy się spodziewać mandatów nawet w wysokości 500 euro. W państwach takich jak Norwegia, Finlandia czy Szwajcaria, mandaty są uzależnione od wysokości zarobków. Wykroczenie w większości państw powinno być opłacane na miejscu. Kierowca ma prawo odmawiać zapłacenia mandatu, jeśli uważa że otrzymał go niesłusznie. Jednak lepiej w większości krajów unikać targowania się i dyskusji, gdyż grozi to odebraniem dokumentów, samochodu, a w skrajnych przypadkach nawet aresztem i sprawą sądową.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w państwach europejskich

Problem jazdy po alkoholu jest wszędzie traktowany bardzo poważnie. W niektórych krajach jednak limit jest nieco większy niż w innych. Najbardziej restrykcyjne w tej kwestii państwa to kraje dawnego Bloku Wschodniego (Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia) oraz państwa skandynawskie. Z kolei w państwach na zachód od Polski dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to zazwyczaj 0,5 promila – czyli jedno piwo lub lampka wina do kolacji. Wyjątkiem są Wyspy Brytyjskie, gdzie obowiązuje limit 0,8 promila.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ