Zużywające się sprzęgło – jak je rozpoznać?

0
Zużywające się sprzęgło

Sprzęgło jest systemem składającym się z elementów eksploatacyjnych, które zużywają się w trakcie normalnego, naturalnego użytkowania pojazdu. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat objawów mówiących o jego zużyciu oraz konieczności wymiany.

Główne zadanie układu sprzęgła to bezproblemowe i płynne przenoszenie momentu obrotowego z jednostki napędowej na skrzynie biegów. Oczywiście wiąże się to z pracą pod sporym obciążeniem. Zadaniem sprzęgła jest łączenie dwóch wałów, które się obracają. Bez niego jazda byłaby praktycznie niemożliwa, ponieważ to właśnie sprzęgło umożliwia zmianę biegów oraz zatrzymywanie się bez potrzeby wyłączania jednostki napędowej. Obecnie istnieje wiele typów sprzęgieł, ale najpopularniejsza konstrukcja składa się z tarczy ze zużywającym się materiałem ciernym, docisku, który odpowiada za dociśnięcie tarczy do koła zamachowego, a także łożyska wyciskowego umożliwiającego rozłączenie sprzęgła.

Najbardziej powszechne objawy świadczące o zużyciu sprzęgła

Jeśli chodzi o zużycie sprzęgła to chodzi tutaj o wytarcie materiału ciernego na tarczy sprzęgłowej. Zbyt mała grubość takiej okładziny sprawia, że sprzęgło przestaje prawidłowo pracować i obserwowane jest zjawisko jego ślizgania. Zużyte sprzęgło można rozpoznać po wielu typowych objawach, takich jak na przykład:

 • szarpanie przy ruszaniu – jest to objaw powiązany z kołem dwumasowym albo zużytych tłumików drgań znajdujących się na tarczy (dotyczy to konstrukcji ze sztywnym kołem),
 • coraz słabsza reakcja przy ruszaniu z miejsca oraz podczas gwałtownego przyspieszania,
 • słabe przyspieszanie mimo zwiększania obrotów silnika (ślizganie sprzęgła),
 • wysokie branie – oznacza to reakcję pojazdu po prawie całkowitym puszczeniu pedału sprzęgła,
 • twardnienie pedału sprzęgła – zużycie powierzchni stykowej sprężyny talerzowej docisku z łożyskiem oporowym sprzęgła,
 • zapach spalenizny świadczący o spaleniu sprzęgła,
 • szumy słyszane z okolicy skrzyni biegów – świadczą o zużyciu łożyska.

W przypadku zauważenia objawów zużycia sprzęgła, nie należy zwlekać z wymianą lub naprawą. Może to bowiem doprowadzić do poważniejszych problemów ze skrzynią biegów i jednostką napędową.

Co wpływa na przyspieszenie zużycia sprzęgła?

Przede wszystkim, wpływ na zużycie sprzęgła ma styl jazdy. Podstawową kwestią jest wciskanie pedału sprzęgła do podłogi. Nie powinien więc opierać się na dywaniku. Druga sprawa to unikanie gwałtownego ruszania z miejsca. Jego powolne puszczanie przekłada się na dłuższy okres prawidłowej eksploatacji. Błędem jest również wspieranie stopy na pedale sprzęgła. Nawet jego minimalne wciśnięcie wpływa negatywnie na żywotność.

Fachowcy zajmujący się naprawą i wymianą sprzęgła

Na rynku działa wiele warsztatów mechaniki pojazdowej, które specjalizują się między innymi w naprawie i wymianie sprzęgła. Poniżej można znaleźć oferty porządnych fachowców z największych polskich miast:

Kia Sportage w ramach wypożyczenia średnioterminowego

0
Kia Sportage w ramach wypożyczenia średnioterminowego

Kia Sportage jest kompaktowym SUV-em produkowanym pod południowokoreańską marką Kia, należącą do Hyundai Motor Group. Model ten zapoczątkowany został w 1993 roku, a od 2021 roku produkowana jest jego piąta generacja. Kia Sportage łączy zalety samochodu osobowego i terenowego, ale jej właściciele najczęściej korzystają z tego pojazdu do poruszania się po mieście. Co w sytuacji, gdy chcemy cieszyć się tym modelem, ale nie stać nas na zakup bądź chcemy go najpierw przetestować? Z pomocą przychodzą wypożyczalnie samochodowe ze swoją ofertą wynajmu średnioterminowego.

Wynajem średnioterminowy

Jeżeli nie mamy wolnych środków, które możemy przeznaczyć na zakup nowego auta, powinniśmy zainteresować się wynajmem średnioterminowym. Okazuje się, że korzystając z tej usługi, możemy cieszyć się nowiutką Kią Sportage za ułamek jej wartości. Oferta ta polega na tym, iż klient podpisuje umowę na okres od 1 do 12 miesięcy. W tym czasie zobowiązuje się do opłacania stałej kwoty miesięcznie. Stanowi to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Klienci, którzy się na nie decydują, nie tylko oszczędzają dużo swojego czasu, ale także pieniądze, które wydaliby na opłaty eksploatacyjne. Decydując się na wynajem średnioterminowym, nie musimy dłużej przejmować się takimi kwestiami jak przeglądy techniczne, serwisowanie pojazdu czy wymiana opon i oleju. Leżą one w gestii wypożyczalni, która udostępnia nam samochód. Patrząc na ceny przykładowej wypożyczalni, np. Flex To Go, miesięczna kwota wynajmu abonamentowego (inna nazwa na wynajem średnioterminowy) Kii Sportage oscylować będzie już w okolicy zaledwie 2040 zł netto (wersja z manualną skrzynią biegów). Brzmi to już bardzo atrakcyjnie, a warto nadmienić, że przy naprawdę niewielkiej dopłacie możemy także zyskać dostęp do takich usług jak chociażby zwiększenie miesięcznego limitu kilometrów.

Najważniejsze cechy Kii Sportage

Kia Sportage to propozycja przede wszystkim dla osób, ceniących sobie uniwersalność i wygodę. Jej przestronne wnętrze i duża pojemność bagażowa zadowoli nawet największych malkontentów. Ten nowoczesny pojazd wyposażono także w bardzo wydajny, klasycznie hybrydowy układ napędowy, choć trzeba wspomnieć, że występuje on także w wariancie Plug-In. Dodatkowo w ofercie Flex To Go możemy znaleźć propozycję zarówno z manualną skrzynią biegów, jak i z automatem. Obie opcje są bardzo dobrze wyposażone. O nasze bezpieczeństwo zadba asystent pasa ruchu LKA, ale także 7 poduszek powietrznych, w tym centralna w fotelu kierowcy. Będziemy mieli spokojną głowę, wiedząc także, że do naszej dyspozycji oddany jest również system powiadamiania ratunkowego E-CALL. Z ciekawszych rzeczy warto też wspomnieć chociażby o tempomacie, który posiada funkcję wykrywania innych pojazdów, pieszych czy rowerzystów.

Wynajem średnioterminowy w Flex To Go

Wszystkie osoby zainteresowane Kią Sportage w wynajmie abonamentowym, powinny w pierwszej kolejności zajrzeć na stronę internetową Flex To Go. Po adresem: www.flexmidrent.pl nie tylko zapoznamy się ze szczegółowym opisem interesującego nas auta, ale znajdziemy tam także formularz kontaktowy, który pozwoli nam na wstępną rezerwację pojazdu. Oddziały wypożyczalni Flex To Go znajdziemy w większości dużych polskich miast. Zlokalizowane są one najczęściej w pobliżu portów lotniczych czy dworców kolejowych. Oczywiście, jeżeli życzymy sobie, aby pojazd został nam dostarczony w pobliże miejsca zamieszkania bądź pracy, to istnieje również i taka możliwość

Skup samochodów Śląsk – najlepsze ceny

0
Skup samochodów Śląsk

Chcesz sprzedać swoje auto szybko? Zależy Ci na gotówce do ręki? Nie chcesz jednak stracić zysku i zależy Ci na sprzedaży w cenie bliskiej obecnej wartości samochodu? Powinieneś zatem odwiedzić skup aut używanych w Katowicach. Gdzie go znajdziesz? Nie wiesz, czy kupią Twoje auto i na jaką kwotę możesz liczyć? Podpowiemy w tym artykule.

Skup samochodów sprawnych i uszkodzonych

Profesjonalne porady, jasne i przejrzyste warunki i pieniądze wypłacane do ręki — to cechy, jakimi szczyci się auto skup Śląsk. Firma, która od wielu lat prowadzi skup samochodów osobowych, dostawczych i zabytkowych. Jeśli zamierzasz sprzedać samochód, zadzwoń do nich i dowiedz się, na jaką cenę możesz liczyć. Kontakt znajdziesz na Lcauto.pl.

Sprzedaż samochodu zawsze jest wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli podejmujesz się sprzedać go samodzielnie, wystawiając ogłoszenie w sieci. Jeśli wystawisz auto w zbyt wysokiej cenie, odzew będzie znikomy. Jednak jeśli obniżysz cenę, możesz spodziewać się telefonów od handlarzy amatorów, którzy będą oferować Ci nawet kilka tysięcy mniej, powołując się na absurdalne powody. Tymczasem komis samochodowy Śląsk Lcauto.pl oferuje uczciwe ceny, a co więcej, możesz sprzedać swój samochód niemal od ręki.

AutoSkup Śląsk to skup aut, w którym sprzedaż każdy model samochodu. Co więcej, zajmują się oni skupem samochodów używanych w każdym stanie. Sprzedasz tu zarówno w pełni sprawne, jak i uszkodzone auto. Oczywiście nie musisz decydować się od razu. Skup samochodów Katowice zapewnia profesjonalne podejście. Dlatego przed decyzją możesz liczyć na darmową wycenę Twojego auta. Skup aut Śląsk Lcauto.pl prowadzi skup od firm i osób prywatnych i działania na terenie całego Śląska. Jeśli nie możesz przyjechać osobiście, zadzwoń i umów się w dogodnym miejscu i czasie.

Skup samochodów używanych na Śląsku — jakie miasta?

Jeśli jesteś ze Śląska, chcesz sprzedać swój samochód i nie stracić na jego wartości, to warto skontaktować się z firmą AutoSkup Śląsk. To przedsiębiorcy z wieloletnim doświadczeniem w handlu samochodami, którzy z szacunkiem podchodzą do swoich klientów. Prowadzą swoją działalność w Katowicach, Zabrzu i Gliwicach. W każdym z tych miast przyjmują inne samochody. Jeśli zależy Ci na sprzedaży auta osobowego, to odwiedź skup samochodów Katowice lub zadzwoń i umów się na oględziny w innym miejscu w województwie śląskim. Dzięki temu nie musisz tracić czasu na dojazd. Nie musisz wystawiać samochodu w Internecie, by sprawnie go sprzedać.

Kable audio – dostępne rodzaje i najważniejsze parametry

0
Kable audio

Kable audio tworzą zróżnicowaną grupę, w której znajdziesz produkty o odmiennej budowie, przeznaczeniu i funkcjonalności. Wybór konkretnego kabla należy przeprowadzać, biorąc pod uwagę jego najważniejsze parametry fizyczne oraz użytkowe. Poniżej dokonujemy przeglądu kluczowych cech kabli audio oraz przedstawiamy ich skrótową charakterystykę. Poznasz najważniejsze grupy produktów oraz dowiesz się kiedy i w jakich układach lub urządzeniach można je wykorzystywać. 

Kable audio – przegląd najważniejszych parametrów zakupowych

Każdy przewód audio można opisać, biorąc pod uwagę jego podstawowe i kluczowe parametry. Choć nie są one znane przeciętnym użytkownikom kabli audio, to jednak z pewnością wszyscy audiofile zdają sobie sprawę z ich istotności. Kluczowe parametry to między innymi rezystancja, pojemność oraz indukcyjność, które podawane są w odniesieniu do metra bieżącego danego kabla. Ich wartość uzależniona jest przede wszystkim od budowany danego kabla oraz konstrukcji jego wewnętrznych warstw. 

Rezystancja zależy przede wszystkim od wymiarów danego kabla oraz od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Na pojemność i indukcyjność składają się natomiast oddziaływania przewodników izolujących oraz geometria splotu. Innymi słowy, kabel audio pełni rolę specyficznego opornika, a zarazem kondensatora oraz cewki. Każdy z tych parametrów może okazać się kluczowy w trakcie zasilania wybranych urządzeń. Wybór konkretnego kabla zależy także od typu połączenia oraz danego urządzenia (lub układu kilku połączonych z sobą urządzeń).

Pozostałe istotne parametry kabli audio 

Na przydatność danego kabla może mieć także wpływ materiał, z którego wykonane zostały żyłki przewodzące, a dokładnie – ich przewodność. Ważna jest też izolacja wykorzystana w danym kablu, jej przenikalność elektryczna oraz spodziewana stratność. Niestety, ale najczęściej wykorzystywane materiały izolacyjne są stosunkowo stratne – mowa przede wszystkim o polichlorku winylu czy poliuretanie. O wiele lepiej wypada pod tym względem polietylen lub polipropylen. Niekiedy też stosowany jest teflon, który wykorzystuje się w kablach najwyższej jakości. 

Warto też wspomnieć o tempie przenoszenia fali elektromagnetycznej, czyli prędkości sygnału transportowanego przez dany kabel. Prędkość ta zależy od stopnia przenikalności elektrycznej konkretnego ośrodka. Przyjmuje się, że większa prędkość emisji sygnału sprzyja minimalizacji strat w jego jakości. 

Dodatkowym parametrem, na który zwracają uwagę najbardziej zapaleni audiofile to tłumienność. Określa ona zdolność do realizowania określonej transmisji, a dokładnie – spodziewany spadek mocy sygnału, określany stosunkiem jego wartości na wejściu do wartości na wyjściu. Wartość tłumienności jest też uzależniona samej częstotliwości. 

Wszystkim audiofilom poszukującym dobrej jakości kabli przeznaczonych do pracy z różnymi grupami urządzeń audio polecamy kontakt z https://www.speckable.pl/, sklepem internetowym specjalizującym się w różnych grupach kabli i przewodów. Oferowane kable audio tworzą rozbudowaną grupę, w której znajdziesz modele dedykowane do obsługi różnych urządzeń oraz mniej i bardziej rozbudowanych systemów łączących kilka lub więcej osobnych sprzętów.

Zatrzymanie prawa jazdy – warto tego uniknąć

0
Zatrzymanie prawa jazdy

Posiadanie samochodu ułatwia nam życie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dzięki czterem kółkom szybciej zrobimy zakupy, łatwiej dojedziemy do pracy i szkoły, czy też nie będziemy mieli żadnych kłopotów z tym, by udać się na wakacje. Samochód powinien być zawsze w dobrym stanie technicznym, a my powinniśmy dysponować prawem jazdy oraz ubezpieczeniem OC. Poruszanie się samochodem bez prawa jazdy jest ścigane przez prawo, więc w przypadku ujawnienia takiego faktu podczas kontroli drogowej, możemy mieć poważne nieprzyjemności. Warto więc jeździć po drogach tak, by do zatrzymania prawa jazdy nigdy nie doszło. Im więcej będziemy wiedzieć na ten temat, tym większa szansa że np. zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące nigdy nie będzie naszym udziałem.

Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy może do tego dojść?

W obecnych czasach prowadząc samochód nie musimy mieć przy sobie prawa jazdy, czy też zaświadczenia o opłaceniu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Podczas kontroli policja jest w stanie to sprawdzić za pośrednictwem elektronicznego rejestru CEPiK, w którym te dane są wprowadzone. Prawo jazdy musi także obejmować ten typ pojazdu, którym akuratnie się poruszamy. Jazda bez prawa jazdy podlega karze i w skrajnej sytuacji możemy za ów czyn wylądować w więzieniu na dwa lata. Dodatkowo oprócz mandatu w wysokości do pięciu tysięcy złotych, grozi nam postępowanie sądowe oraz grzywna w wysokości do trzydziestu tysięcy złotych, a także zakaz prowadzenia pojazdów nawet do trzech lat. Prawo jazdy jest więc tym dokumentem, bez którego aktualności nawet nie powinnyśmy myśleć o najkrótszym wypadzie samochodem. W znakomitej większości przypadków zatrzymane prawo jazdy można odzyskać. Aby dowiedzieć się więcej o takich sprawach jak zatrzymanie prawa jazdy, dobrze jest poczytać specjalistyczne teksty w Internecie, np. na stronie: www.legalnajazda.pl.

Prawo jazdy – szerokiej drogi

Przy zatrzymaniu prawa jazdy, np. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż pięćdziesiąt km/h, od policjanta otrzymamy pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy. Taka sankcja dotyczyć będzie także kierowców, którzy przewożą ponad dwie osoby więcej w stosunku do tego, co jest napisane w dowodzie rejestracyjnym, czy też do przewoźników, którzy nieprawidłowo korzystają z tachografu albo wgl go odłączyli. W przypadku ujawnienia czynu, polegającego na którejś z tych trzech okoliczności, można więc stracić prawo jazdy. W przedmiocie zatrzymania prawa jazdy możemy oczywiście się odwoływać do właściwych organów, ale warto tu mieć naprawdę mocne argumenty po swojej stronie. Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące może nam mocno skomplikować życie – warto o tym pamiętać.

Mercedes V klasa wynajem – dla kogo będzie godnym uwagi rozwiązaniem?

0
Mercedes V klasa wynajem

To prawda, że wynajem samochodów bardzo często okazuje się opłacalnym i niezwykle wygodnym sposobem przemieszczania się po różnego rodzaju miastach. Wypożyczalnie aut stają się bardzo pomocne przede wszystkim wtedy, gdy przyjeżdżamy w dane miejsce pociągiem lub przylatujemy samolotem i nie mamy wówczas możliwości użytkowania własnego pojazdu. Oprócz tego wynajem aut to godna uwagi propozycja dla mieszkańców danych miast, którym zależy na skorzystaniu z konkretnego samochodu. Z tego też powodu Mercedes V klasa na wynajem jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby podróżować w grupie lub przewieźć ze sobą nieco większe bagaże.

Czym wyróżnia się Mercedes V klasa na wynajem?

Dzięki dużej pojemności Mercedes V klasa na wynajem okazuje się idealnym samochodem dla turystów lub mieszkańców danego miasta, którym zależy na komfortowym przewozie nawet 8 osób. Dlatego też na wypożyczenie takiego samochodu często decydują się znajomi podróżujący wspólnie do danego miejsca lub przedsiębiorcy chcący zapewnić grupie pracowników sprawny transport na ważną delegację czy spotkanie z potencjalnymi klientami. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że Mercedes V klasa to wynajem, który zapewni nam wysoki komfort podczas każdej podróży. Dzięki wygodnym siedzeniom, odpowiedniej przestrzeni na nogi czy niezawodnej klimatyzacji zyskamy pewność, że trasa przebiegnie bez żadnych niedogodności i pozwoli nam nieco odpocząć.

Mercedes V klasa na wynajem

Oprócz tego warto wspomnieć, że w godnych uwagi wypożyczalniach, na przykład takich jak ERC, spotkamy się z licznymi udogodnieniami, na które możemy się zdecydować za drobną dodatkową opłatą. Do najczęściej wybieranych opcji należą wyposażenie samochodu w dodatkowy bagażnik rowerowy, umieszczenie w pojeździe specjalnej lodówki samochodowej czy montaż fotelika dla dziecka. Ponadto osoby, które nie czują się zbyt pewnie, prowadząc taki pojazd jak Mercedes V klasa wynajem, mogą z powodzeniem zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnego kierowcy.

Mercedes V klasa – wszystko, co warto wiedzieć o jego wynajmie

Wybierając Mercedes V klasę na wynajem, powinniśmy przede wszystkim znaleźć wypożyczalnię, która wyróżnia się licznymi pochlebnymi opiniami i dba o dopełnienie wszystkich ważnych formalności. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że odpowiednio sformułowane i podpisane przez obydwie strony dokumenty okazują się potwierdzeniem wszystkich naszych praw oraz pozwalają nam uniknąć ewentualnych ukrytych kosztów. Z tego też powodu dobrym pomysłem będzie dokładne zapoznanie się z umową i wyjaśnienie wszelkiego rodzaju wątpliwości. Pozytywnym nastawieniem do potrzeb i różnych obaw klienta wyróżnia się między innymi wypożyczalnia samochodów ERC, która pozwala na wynajem pojazdów cechujących się idealnym stanem technicznym i wizualnym. Ponadto dużą zaletą okazuje się możliwość odbioru samochodu we wskazanym przez wynajmującego miejscu – wówczas nie musimy martwić się o brak transportu z lotniska czy przepełnionego dworca, co wiązałoby się ze znacznym wydłużeniem czasu podróży.

Wypożyczalnia samochodów we Wrocławiu – kiedy staje się opłacalnym rozwiązaniem?

0
Wypożyczalnia samochodów we Wrocławiu

Nie bez powodu dla wielu osób we Wrocławiu wypożyczalnia samochodów staje się opłacalnym i niezwykle wygodnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie mają możliwości skorzystania z własnych pojazdów. Do takich osób często należą między innymi turyści, którzy chcieliby w możliwie szybki i bezproblemowy sposób zwiedzić miasto oraz jego okolice, ale woleliby przy tym unikać komunikacji miejskiej. Oprócz tego we Wrocławiu z wypożyczalni samochodów chętnie korzystają pracownicy przebywający na wyjazdach służbowych lub mieszkańcy, którzy oddali swój pojazd do mechanika lub którzy podróżują na tyle rzadko, że nie chcą inwestować we własne auto. Na czym polega usługa wypożyczenia samochodu we Wrocławiu?

Wypożyczalnia samochodów we Wrocławiu – na jak długo możemy wynająć pojazd?

W zależności od wybranej wypożyczalni samochodów we Wrocławiu możemy wynająć pojazd na godziny, dni, tygodnie czy nawet miesiące. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że ostatnia opcja często okazuje się najbardziej opłacalna – im dłużej będziemy korzystali z auta, tym niższych stawek możemy się spodziewać ze strony wybranego przedsiębiorstwa. Z tego też powodu z wypożyczalni samochodów często korzystają mieszkańcy lub osoby, które z różnych przyczyn muszą dłużej pomieszkać we Wrocławiu. Nie muszą wówczas martwić się o koszty związane z ubezpieczeniem czy ogólnym utrzymaniem pojazdu – ich jedynym zmartwieniem pozostaje zachowanie w aucie czystości i zatankowanie go przed oddaniem wypożyczalni.

Jak wypożyczyć samochód we Wrocławiu

W przypadku takiego miasta jak Wrocław wypożyczalnia samochodów cieszy się również dużą popularnością wśród turystów. Trudno się temu dziwić – Wrocław jest miejscem, które przez cały rok przyciąga ludzi z innych miast, krajów czy kontynentów. Z tego też powodu nie każdy może zabrać ze sobą auto. To sprawia, że we Wrocławiu wypożyczalnia samochodów może cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem przyjezdnych osób. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby dana firma wyróżniała się przejrzystymi warunkami umowy i była otwarta na kontakt z klientem. Do takich przedsiębiorstw zalicza się między innymi wypożyczalnia samochodów Express, która we Wrocławiu zapewnia wygodne punkty odbioru i oddania auta.

Jak wypożyczyć samochód we Wrocławiu?

Z myślą o jak największym komforcie klientów we Wrocławiu wypożyczalnia samochodów Express umożliwia zarezerwowanie dowolnego auta za pośrednictwem przejrzystej i intuicyjnej strony internetowej. Czytelny interfejs sprawia, że znalezienie ważnych opcji nie trwa długo, a możliwość skorzystania z licznych udogodnień okazuje się niezwykle pomocna w przypadku dłuższych wyjazdów lub podróży z dziećmi. Warto przy tym wspomnieć, że najemca nie musi obawiać się dodatkowych kosztów wynikających z użytkowania pojazdu. Większość wypożyczalni wymaga jedynie oddania sprawnego, czystego i zatankowanego auta. Dobrym pomysłem będzie jednak upewnienie się, po jakim obszarze możemy się poruszać, aby uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych niespodzianek lub konieczności poniesienia dodatkowych kosztów.

Jak wybrać dobry sklep internetowy z oponami?

0
Jak wybrać dobry sklep internetowy z oponami

Zdecydowanie się na wysokiej jakości opony do samochodu może być sporym wyzwaniem. Problem pojawia się szczególnie wtedy, gdy opony kupowane są pierwszy raz. Po wejściu w wyszukiwarkę internetową można znaleźć tak wiele sklepów, w których można dokonać zakupu, że trudno jest zdecydować się na to najlepsze miejsce. Warto wiedzieć, że przy wyborze opon trzeba najpierw zdecydować się jaki sklep, który ma je w asortymencie jest godny zaufania. Do stwierdzenia tego konieczne jest skupienie się na kilku aspektach.

Jakie są najlepsze sklepy z oponami, w których można kupić ogumienie do samochodu?

Trudno zdecydować się samodzielnie, który ze sklepów internetowych takich jak https://noweopony.pl/opony/185/65/r15 jest tym najlepszym. Warto wiedzieć, że jest ich tak wiele, że należy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów, by móc zdecydować się na ten najlepszy. Dobry sklep internetowy z oponami powinien być prowadzony przez profesjonalistów, którzy dobrze znają się na produktach, które dostępne są w jego asortymencie. Dzięki temu obsługa może w każdej chwili pomóc klientowi zdecydować się na najlepszy produkt. Warto decydować się na sklep, w którym podane są dane do kontaktu. Dzięki temu klient ma większe zaufanie, ponieważ wie, że w razie problemu może zgłosić się do obsługi klienta.

Jak sprawdzić sklep z oponami do samochodu?

Przed zdecydowaniem się na złożenie zamówienia na opony zimowe trzeba dowiedzieć się, czy dany sklep cieszy się dobrymi opiniami. Wydawać się to może trudne, jednak obecnie w dzisiejszych czasach, w dobie Internetu niemal każdy sklep ma jakieś opinie, które wystawiane były przez osoby, które wcześniej dokonały zakupu w tym miejscu. Można je znaleźć na głównej stronie wyszukiwarki, na stronie sklepu lub na forach internetowych. Czemu warto zapoznać się z opiniami? To pomaga dowiedzieć się, czy wcześniejsi klienci byli zadowoleni z dokonanego zakupu, a także przebiegu zamówienia.

Czy warto robić zakupy przez Internet?

Wiele osób zastanawia się. Czy kupowanie opon do samochodu przez Internet to dobry pomysł. Jeśli tylko zakup dokonany jest w odpowiednim i zaufanym miejscu, to oczywiście jest to dobra decyzja. Jeśli jednak szuka się opon używanych, to lepiej przed ich kupieniem dokładnie przyjrzeć się, czy nie są uszkodzone. W tym przypadku ocenę można wystawić jedynie po zobaczeniu ogumienia na żywo.

Wybierając dobry sklep z oponami można zrobić szybkie zakupy bez wychodzenia z domu. Jest to oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie trzeba tracić go na dojazdy i stanie w kolejkach.

Polisa OC na raty – sprawdź, jak to zrobić krok po kroku

0
Polisa OC na raty

Konieczność wykupienia polisy OC oznacza często duży wydatek, a szczególnie w przypadku młodych kierowców. Podpowiadamy, jak znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie i jak wykupić je na raty.

Na cenę ubezpieczenia OC wpływa bardzo wiele czynników. To przede wszystkim wiek właściciela samochodu, jego staż jako kierowcy i wypracowane latami zniżki za bezszkodową jazdę. Przy ustalaniu ceny polisy brane są pod uwagę także takie dane jak miejsce zamieszkania (większe miasto oznacza większe prawdopodobieństwo wypadku), stan cywilny, płeć i dzieci (jak często są przewożone). Do tego cenę OC może obniżyć lub podwyższyć sam samochód, a szczególnie pojemność jego silnika. Im wyższa pojemność, tym auto rozwija większą prędkość, a to zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. W rezultacie składka OC może być naprawdę wysoka. Jak opłacić taką składkę?

Czy składka OC na raty jest możliwa?

Wysokie składki na obowiązkowe OC nie są łatwe do zapłacenia. Nie każdy może sobie pozwolić, żeby od razy wyłożyć kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych na opłacenie polisy. Co w takiej sytuacji? Na szczęście większość towarzystw ubezpieczeniowych dopuszcza możliwość płacenia składki OC w formie ratalnej. Przeważnie taka płatność jest rozkładana na 2 raty. Czasami ubezpieczyciel zgadza się na 4 raty, natomiast niezmiernie rzadko pojawia się większa liczba rat.

Jak łatwo porównać oferty OC?

Aby w ogóle myśleć o wykupieniu OC na raty, warto najpierw znaleźć najtańszą ofertę takiej polisy. To z kolei wymaga zapoznania się z jak największą liczbą propozycji różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Odwiedzanie po kolei placówek poszczególnych ubezpieczycieli byłoby zajęciem czasochłonnym, kosztownym (wydatki na dojazdy), a do tego nużącym. Na szczęście jest sposób, żeby łatwo i szybko porównać wiele ofert OC.

Takim rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń mFind. Dzięki niej w kilka minut można porównać kilkadziesiąt ofert różnych ubezpieczycieli i to bez wychodzenia z domu. Mało tego, można od razu przejść do wykupienia polisy OC i to nawet na raty. Jak to wygląda krok po kroku?

Jakie dane są potrzebne do porównania?

Gdy znajdziemy się na stronie porównywarki ubezpieczeń, najczęściej trzeba przejść na zakładkę z kalkulatorem OC. Jak dalej przebiega poszukiwanie polisy? Aby mechanizm porównywarki mógł dokonać kalkulacji składki, trzeba mu dostarczyć odpowiednich informacji. Najpierw wprowadzane są dane dotyczące samochodu. Zwykle trzeba podać markę, model, rok produkcji, ilość drzwi, rodzaj silnika i jego pojemność.

W drugim kroku wprowadzane dane dotyczą właściciela samochodu. Należy podać datę wydania prawa jazdy, adres, stan cywilny, imię i nazwisko, PESEL i liczbę dzieci. Kolejny etap to dostarczenie informacji na temat historii ubezpieczenia. Na koniec pozostaje podać dane kontaktowe: numer telefonu i adres e-mail (tam zostanie przesłana dodatkowo kalkulacja). Pozostaje już tylko przejść do wyników.

OC na raty – czy naprawdę się opłaca?

Wyniki kalkulacji przeanalizujemy na przykładzie. Wykonaliśmy kalkulację dla 20-letniego mężczyzny, który od roku ma prawo jazdy i jest właścicielem Fiata Punto 1.4 z silnikiem benzynowym z 1999 roku. Nasz właściciel samochodu mieszka na Mazowszu w małym mieście, a samochód parkuje w nocy pod blokiem. Jest singlem.

Po wprowadzeniu powyższych danych otrzymaliśmy 33 oferty z 14 towarzystw ubezpieczeniowych. Najtańsza polisa kosztuje 1523 zł. Jak będzie wyglądało takie OC na raty? Wysokość pierwszej raty wyniesie 876 zł, a drugiej – 875 zł. W rezultacie zakup OC na raty będzie kosztował dodatkowo 228 zł (mtu24.pl). W przypadku kolejnej, nieco droższej oferty, bo kosztującej 2290 zł, trzeba dopłacić za raty 174 zł (Ergo Hestia). Chociaż przy najtańszej ofercie dopłata za raty jest nieco wyższa, to jednak nadal tańsze OC od drugiej oferty.

Czy opłaca się rozkładać składki OC na raty? Wszystko zależy od sytuacji finansowej wykupującego polisę. Najlepiej opłacić ją od razu w całości, bo rozłożenie płatności na raty zawsze oznacza wyższą składkę. Jeśli nie ma takiej możliwości, najlepiej poszukać takiej oferty, w której zarówno składka nie będzie zbyt wysoka, jak i dopłata za płatność ratalną.

Czy można nie zapłacić raty składki OC?

Nie można uniknąć wykupienia OC, a za jego brak grożą wysokie kary. W tej sytuacji lepiej zdecydować się nawet na nieco wyższe ubezpieczenie na raty. Co jednak, gdy nie zapłacimy raty? Brak takiej płatności nie oznacza, że polisa zostaje anulowana. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma takiej możliwości. Może jednak przedsięwziąć inne kroki. Przede wszystkim zostaną naliczone odsetki karne, należność może zostać przekazana do windykacji, dłużnik może zostać wpisany do Krajowego Rejestru Długów, a do tego możemy się spotkać z odmową zawarcia OC na raty w przyszłości. Warto zatem pilnować terminów płatności.

Wysokie ceny OC skłaniają do poszukiwania rozwiązań, które mogłyby pomóc nieco obniżyć ten koszt. W wyborze najtańszego OC pomoże z pewnością porównywarka ubezpieczeń, a rozłożenie płatności za składkę na raty ułatwi zawarcie OC nawet wtedy, gdy nie dysponujemy dużą nadwyżką finansową.

Szeroki zakres zastosowania pomp próżniowych synonimem wprowadzania nowoczesnych technologii w procesach produkcyjnych wielu branż przemysłowych

0
pompa próżniowa

Niektóre procesy przemysłowe muszą przebiegać w warunkach ciśnienia niższego niż atmosferyczne, co stwarza konieczność zbudowania szczelnych osłon, które pozwalają na wytworzenie próżni. W tym celu używa się pompy próżniowej, która jest rodzajem urządzenia używanego do odsysania powietrza lub innego gazu znajdującego się w zamkniętej obudowie.

Zakres zastosowania nowoczesnych pomp próżniowych

Pompę próżniową dobiera się w zależności od różnych parametrów, objętości pompowania, materiałów, z których wykonana jest komora próżniowa, gdzie istotny jest współczynnik desorpcji, rodzaju pompowanego gazu, ale także w zależności od zakresu współczynnika próżni, jaki należy uzyskać.

Pompa próżniowa jest urządzeniem, które znajduje zastosowanie w wielu zakresach działalności przemysłowej, spośród których można wyróżnić:

 • pakowanie próżniowe,
 • odgazowywanie próżniowe,
 • powlekanie próżniowe,
 • prasowanie próżniowe, kształtowanie i laminowanie,

podnoszenie i przenoszenie próżniowe oraz przy produkcji hamulców w przemyśle motoryzacyjnym głównie przy montowaniu wałka rozrządu w pojazdach z silnikiem Diesla.

Ponadto pompa próżniowa jest często wykorzystywana w przemyśle odlewniczym metali nieżelaznych, gdzie stosuje się ją do poprawy jakości wtryskiwanych części i zwiększenia wydajności instalacji poprzez zmniejszenie ilości odpadów. W szczególności umożliwia to uzyskanie bardziej jednorodnej struktury wewnętrznej części bez wtrąceń powietrza, co gwarantuje skuteczność operacji obróbki skrawaniem, a także pozwala na uzyskanie najlepszych parametrów powierzchni po odlaniu produktu.

Typy pomp próżniowych

Pompa próżniowa produkowana jest w różnych konfiguracjach technicznych, z których najbardziej popularnymi tego typu urządzeniami są:

Pompy próżniowe z pierścieniem cieczowym. Są to jednostopniowe pompy z pierścieniem cieczowym, w których jako medium robocze powszechnie stosowana jest woda. Tego typu pompa może również pracować z innymi cieczami, jeśli wymagają tego warunki procesowe.

Pompy próżniowe Rootsa. W korpusie tych pomp znajdują się dwa synchronicznie obracające się dwułopatkowe wirniki. Synchroniczny obrót obu tych wirników jest zapewniony przez smarowane przekładnie oddzielone od komory sprężania. Pompy te znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest zwiększenie wydajności pompowania oraz polepszenie parametrów próżni.

Łopatkowe pompy próżniowe ze smarowaniem. Są to technicznie proste, wytrzymałe i sprawdzone pompy próżniowe, gdzie wysoki poziom próżni podczas pracy ciągłej jest gwarantowany przez system smarowania z obiegiem oleju. Umożliwiają one stabilne natężenie przepływu nawet przy niskich ciśnieniach, a zawór zwrotny w kołnierzu wlotowym zapobiega powrotowi powietrza do komory próżniowej po wyłączeniu pompy.                                                                                         

Suche łopatkowe pompy próżniowe. W tych modelach pomp próżniowych dzięki samosmarującym się łopatkom wirnika nie jest wymagana żadna ciecz robocza. Kompresja odbywa się w procesie całkowicie suchym. Zawór zwrotny (opcjonalny) zapobiega powrotnemu przepływowi powietrza do komory próżniowej po wyłączeniu urządzenia.                                                     

Turbomolekularne pompy próżniowe. W przypadku tych pomp szybko obracające się łopatki wirnika nadają cząsteczkom gazu moment napędowy, a ich początkowo przypadkowe ruchy przekształcają się w kontrolowany przepływ w korpusie pompy. Pompy turbomolekularne pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości próżni, ale powinny pracować z pompami wstępnymi, gdyż praca bez odpompowania wstępnego może uszkodzić strukturę pompy.

Ważnym elementem eksploatacji pomp próżniowych jest ich konserwacja, która polega na regularnym sprawdzaniu określonych punktów urządzeń, co gwarantuje przedłużenie żywotności sprzętu i zapobiega wystąpieniu awarii. Dlatego przy wyborze i konserwacji pomp próżniowych najlepiej zasięgnąć porady profesjonalnych firm. Jedną z takich firm można znaleźć pod adresem   https://www.coolstore.pl/pol_m_NARZEDZIA_Narzedzia-serwisowe_Pompy-prozniowe-442.html, gdzie możemy zapoznać się z bogatą ofertą pomp próżniowych i narzędzi serwisujących oraz uzyskać poradę ekspertów.