O ile wzrasta cena OC po utracie zniżek?

0
O ile wzrasta cena OC po utracie zniżek

Z każdym rokiem bezszkodowej jazdy zyskujemy, z każdą stłuczką – tracimy. Mowa tutaj oczywiście o zniżkach OC i polityce, jaka rządzi w systemie premiowania i karania kierowców. To, że zniżki mogą znacznie obniżyć cenę obowiązkowego ubezpieczenia nie ulega wątpliwości. Pozostaje zatem pytanie – ile tracimy wraz ze zniżkami? O ile wzrasta cena OC po utracie zniżek? 

Klasyfikacja klientów według ubezpieczycieli

Na ostateczną wysokość składki ubezpieczeniowej wpływ ma wiele różnych czynników. Ubezpieczyciele zwrócą uwagę między innymi na wiek i doświadczenie za kółkiem kierowcy, miejsce zamieszkania, parametry techniczne auta czy stan cywilny. Jest jeszcze jeden czynnik, który ma istotny wpływ na końcową wysokość składki polisy – mowa tutaj o zniżkach w OC, które zyskujemy z każdym rokiem bezszkodowej jazdy.

Idea systemu bonus-malus polega na klasyfikacji klientów na podstawie dotychczasowych szkód. To, ile zyskujemy, a ile tracimy z każdą stłuczką, do której doszło z naszej winy, stoi już pod większym znakiem zapytania. Dlaczego?

Jak są przyznawane zniżki w OC?

Zakres każdego ubezpieczenia OC regulowany jest ustawowo. Praktycznie każdy ubezpieczyciel, kalkulując wysokość ubezpieczenia OC, weźmie pod uwagę podobne czynniki. Jeden czynnik będzie dla niego bardziej istotny, drugi nieco mniej – to zależy od ubezpieczyciela Od niego zależy też polityka, według której będzie nagradzał bezpiecznych i bezkolizyjnych kierowców, a w jaki sposób będzie “karał” tych niebezpiecznych. System bonus-malus, czyli system naliczania zwyżek i zniżek w każdym towarzystwie wygląda nieco inaczej, ponieważ jego kształt nadawany jest przez każdego z ubezpieczycieli indywidualnie.

W klasycznym systemie można przyjąć, że każdy rok bez szkody, to 10 proc. zniżki na OC na koncie kierowcy. Idąc tym tropem, po 6 latach bezpiecznej jazdy, możemy liczyć na OC tańsze nawet o 60 proc. Podobnie sytuacja wygląda ze zwyżkami – standardowo, każda kolizja, do której doprowadziliśmy sprawi, że na naszym koncie naliczy się 10 proc. zwyżki. Nie jest to jednak regułą, ponieważ na rynku znajdziemy towarzystwa, gdzie po roku bez szkody, możemy zyskać nawet 20 proc. czy więcej. Podobnie sytuacja wygląda ze zwyżkami.

Ochrona zniżek: czy to się opłaca?

Dla wielu kierowców, wypracowane przez lata zniżki OC są na wagę złota. Warto byłoby więc je zachować. Jednocześnie wiemy, że każda szkoda, do której dojdzie z naszej winy, będzie oznaczała automatyczne odebranie części z nich. Na taką ewentualność możemy się zabezpieczyć wykupując u swojego ubezpieczyciela ochronę zniżek OC. Jest to specjalny dodatek do polisy komunikacyjnej, który często oferowany jest zarówno do ubezpieczenia OC, jak i AC.

Dzięki temu kierowca, który do tej pory jeździł bezszkodowo, nawet jeśli doprowadzi do kolizji, zachowa procent zniżki na dotychczasowym poziomie. Warto jednak wiedzieć, że gwarancja zachowania zniżek działa jedynie w przypadku jednej szkody w czasie trwania polisy. Jeśli w okresie działania ochrony zniżek, dojdzie do dwóch kolizji – zwyżka za drugą z kolei będzie normalnie naliczana.

Zniżki OC nie decydując o ostatecznej cenie polisy

Może się wydawać, że posiadając maksymalną ilość zniżek, za ubezpieczenie OC zapłacimy najniższą stawkę na rynku. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ wysokość wypracowanych zniżek jest jedynie jednym z kryteriów, jakie ubezpieczyciele wezmą pod uwagę podczas wyliczania składki. Jeden ubezpieczyciel większą wagę przywiąże do młodego wieku kierowcy i za to naliczy zwyżki w OC, a dla innego istotny będzie stan cywilny i to, czy samochodem będą przewożone dzieci. W efekcie może się więc okazać, że cena z maksymalną zniżką u jednego ubezpieczyciela będzie na porównywalnym poziomie, co bazowa cena za polisę w innym towarzystwie.

Tę możesz bardzo szybko sprawdzić, korzystając z dostępnych w internecie narzędzi. Jednym z nich jest kalkulator Beesafe, który po podaniu zaledwie dwóch danych – numeru rejestracyjnego pojazdu oraz daty urodzenia wlaściciela – wykona kalkulację składki ubezpieczeniowej. Wszystko się zgadza? Można sfinalizować transakcję – a wszystko to bez wychodzenia z domu!

Czy auta marki Hyundai to trwałe i dobre samochody?

0
Czy auta marki Hyundai to trwałe i dobre samochody

Dość wielu z nas doskonale wie, jak wyglądają nowe samochody Hyundai, czyli mowa tu o ich atrakcyjności wizualnej i o tym, że produkuje się je na rynek Europejski, po to, by zadowolić wymagającego klienta z Europy. Kiedyś natomiast modele tej konkretnej marki uznawano za znacznie gorsze od marki takiej jak Volkswagen, ale było to ponad dwadzieścia lat temu.

Zmiana, jeśli chodzi o jakości

Pewne jest to, że na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych marki takie jak BMW i Volkswagen produkowały o wiele lepsze modele i to nawet jeśli chodzi o te tańsze wersje dla typowego obywatela. One też zazwyczaj były opcjami dość starannie wykonanymi. Wiele pod tym względem zmieniło się po roku 2000, bo wtedy producenci już byli nastawieni na produkcję samochodów, które wymienia się na nowe po jakichś pięciu lub sześciu latach.

W tym konkretnym świecie modele marki Hyundai są tymi bardzo ciekawymi, bo podskoczyły one o klasę, jeśli chodzi o jakość wykonania i trwałość. Równie wiele znaczy też i to, że modele tej marki produkowane na Europę zaczęto projektować na starym kontynencie i dlatego też zyskały one w oczach tamtejszych klientów, bo poprawiły się ich kluczowe walory wizualne i co równie istotne nowe samochody Hyundai zaczęły wyglądać jakoś na tle konkurentów z Europy.

Elektroniczne systemy

Już od jakichś kilkunastu lat auta stają się bardziej komputerowymi tworami, czyli marki Europejskie takie jak BMW, Mercedes i Audi dodają do swoich modeli elektroniczne systemy znacząco zwiększające wygodę i co najważniejsze za te systemy trzeba często dopłacić i to wiele.

Marka Hyundai w tym konkretnym przypadku nie jest opcją gorszą, bo wiele z tych systemów oferuje w opcji standardowej lub za znacznie niższą dopłatą niż konkurencja z Europy i dlatego też modele marki Hyundai ostatnio częściej się widuje zaparkowane na uliczkach dość wielu Europejskich miast, a klienci je doceniają za stylistykę wykonania i za to, że koszty eksploatacji w ich przypadku nie są zbyt wysokimi.

Ta zmiana realiów może i dla niektórych wygląda dość nieciekawie, ale dzięki niej te mniej znane marki zyskują na popularności, choć najpierw musiały się one stać wizualnie atrakcyjnymi dla klientów ze starego kontynentu.

Obecnie panująca moda

Obecnie marka Hyundai też produkuje samochody klasy SUV, czyli modele takie jak Tucson i Santa Fe. Ten drugi jest też i tym wyższym, oraz pojemniejszym. Stylistycznie te samochody pasują do klientów, którzy siwieją i mają blisko pięćdziesiąt lat.

Tacy ludzie zazwyczaj mają też bardziej zasobny portfel i co równie istotne patrzą na rankingi niezawodności publikowane w sieci. Te rankingi niezawodności wyraźnie mówią o tym, że SUV taki jak Santa Fe to ciekawszy wybór od BMW X5, jeśli chodzi o cenę i jeśli chodzi o dopłaty za rozbudowany system kamer cofania.

Kluczowe znaczenie ma też i to, że z jakością w przypadku marki Hyundai nie jest gorzej i co najważniejsze koszty powiązane z eksploatacją w przypadku tej marki są też znacznie niższymi. Dlatego dla ludzi ten producent już od pewnego czasu staje się opcja interesującą.

Dealer toyota Katowice – jaki podmiot wybrać?

0
Dealer toyota Katowice

Coraz więcej osób decyduje się na auta marki toyota Katowice. Dlaczego to będzie dobre rozwiązanie? Zostań z nami i przekonaj się, gdzie je kupować.

Jakie aspekty przemawiają ogólnie za tym, by zdecydować się na dobrej jakości samochody marki toyota Katowice? Okazuje się, że zalet na tej właśnie konkretnej płaszczyźnie tak naprawdę nie brakuje. Możesz bowiem liczyć na to, że auta toyota Katowice są naprawdę nowoczesne. I to zasadniczo na wielu płaszczyznach. Czym jednak cechują się w praktyce takie samochody? Sporo osób się nad tym zastanawia. Na pewno trzeba zwrócić uwagę między innymi na taki czynnik, że dobrej jakości pojazdy od tego producenta są naprawdę bardzo nowoczesne. Jakie inne zalety posiadają? Są na pewno bardzo komfortowe. Dla wielu osób te czynniki mają natomiast szczególnie spore znaczenie w trakcie podejmowania ostatecznych decyzji. Co jest jeszcze ważne w ramach tego tematu? Taka sprawa, że toyota Katowice to pojazdy naprawdę uniwersalne. Wszak możesz swobodnie zdecydować się na modele posiadające rozmaite zalety. Takie, które będą idealnie do Ciebie dopasowane. Co ma natomiast szczególne znaczenie w tym względzie? Liczy się generalnie taka kwestia, że dobrej jakości samochody marki toyota Katowice są między innymi naprawdę zróżnicowane. Jesteśmy zatem przekonani, że dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie. Chyba zaś nikogo nie powinno to zaskakiwać. Co jeszcze jest szczególnie ważne w obrębie tego zagadnienia? Na pewno taka sprawa, że pojazdy od tego producenta mogą być selekcjonowane między innymi w aspekcie gabarytów. To jednak tutaj nie wszystko. Wszak możesz zdecydować się na porządne rozwiązania posiadające też kilka innych walorów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybierać modele w aspekcie parametrów technicznych itp. Opcji jest zatem generalnie pod dostatkiem. Jak chcesz kupować auta pod względem… koloru, to także swobodnie możesz się decydować na wiele wariantów.

Nie da się ukryć, że sporo osób nie wie, gdzie zaś kupować auta… Na stronie internetowej https://toyota-czajka.pl/toyota-katowice masz wiele ciekawych faktów odnoszących się do tego zagadnienia. Na pewno dobrym wyborem jest dealer toyota Katowice. Dlaczego jednak tak się właśnie dzieje? Bardzo istotna sprawa dotycząca tego zagadnienia jest taka, że dealer toyota Katowice to gwarancja usług na bardzo wysokim poziomie. Możesz być zatem pewny, że to będzie naprawdę znakomite rozwiązanie. Wszak Twoje interesy będą dobrze chronione. Szukasz czegoś w Katowicach? Mamy dobre wiadomości. Nie ma bowiem problemu, by był wybrany dealer toyota Katowice posiadający swoje punkty w Bytomiu i Chorzowie. To bardzo blisko od Katowic. Wystarczy tylko kilka minut, by dojechać do tych dogodnie położonych oddziałów. Naprawdę zaś warto. Wszak możesz zaoszczędzić nie tylko czas, ale tak samo pieniądze (na dojazdach). Czym jeszcze cechuje się ten dealer toyota Katowice mieszczący się w takich miejscach, jak Chorzów oraz Bytom? Co jest kluczowe? Warto zwrócić uwagę między innymi na taki czynnik, że dealer toyota Katowice jest doświadczony. Ma pozytywne opinie. Warto zaś wiedzieć, że z usług tego punktu korzystają Klienci indywidualni oraz biznesowi.

O czym jeszcze nie można zapominać? Warto wiedzieć, że dealer toyota Katowice ma wykwalifikowany personel. Są to osoby potrafiące doradzić. Masz zaś pewne wątpliwości dotyczące tego, co warto kupić? W takiej właśnie sytuacji to będzie najlepsze możliwe rozwiązanie. Co jeszcze jest ważne? Na pewno taka sprawa, że dealer toyota Katowice oferuje rozmaite samochody. Opcji nie brakuje. Możesz zatem zdecydować się na modele Twoich marzeń. Warto wiedzieć, że do wyboru są auta nie tylko nowe, lecz także używane. Jakie opcje są jeszcze szczególnie ważne w ramach tego właśnie zagadnienia? Na pewno cenna informacja jest taka, że możesz zdecydować się na warianty leasingowe. Fachowcy, którzy prowadzą to miejsce na pewno wszystko Ci dokładnie wytłumaczą. Warto zatem zdecydować się na tego typu usługi ze strony specjalistów.

Wybór wycieraczek – na co zwrócić uwagę?

0
Oximo

Wycieraczki samochodowe są niezbędne w każdym aucie. Mają one ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy, dlatego muszą być sprawne i cechować się wysoką jakością. Na rynku dostępne są różne rodzaje wycieraczek samochodowych. Wybór nie jest zatem często łatwy. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Typy dostępnych wycieraczek samochodowych

Jak wspomniano, wybór wycieraczek jest bardzo szeroki. Ogólnie rzecz jednak ujmując wyróżnić można ich dwa rodzaje. Są to wycieraczki ze stelażem oraz wycieraczki płaskie. Te pierwsze to klasyczny model wycieraczek. Znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w starszych modelach samochodów. To, co z kolei charakteryzuje wycieraczki płaskie, to ich aerodynamika oraz płaskie pióra. W związku z tym, że generują one nieduży opór powietrza, świetnie sprawdzają się podczas szybkiej jazdy samochodem. Bardzo dobrze sprawdzają się także przy silnym wietrze, ponieważ ściśle przylegają do szyby. Ogromną zaletą wycieraczek płaskich jest także to, iż odporne są na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Warto tu jednak postawić na wycieraczki płaskie najlepszej jakości. Takie oferuje choćby marka Oximo.

Rodzaje piór w wycieraczkach samochodowych

Sam model wycieraczek to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest również to jakie zostały w nich zastosowane pióra. Konkretnie chodzi o materiał, z którego pióra wycieraczek zostały wykonane. Najpowszechniej stosuje się pióra z gumy lub z kauczuku naturalnego. Oba te modele piór oferuje wspomniana już marka Oximo. Wycieraczki gumowe charakteryzują się niższą ceną w porównaniu z tymi z piórami z kauczuku naturalnego. Ich wadą jest natomiast dość krótka żywotność. Pod kątem jakości zdecydowanie lepsze są wycieraczki z naturalnego kauczuku. Są wytrzymałe i skuteczniej czyszczą szyby.

Jakie wycieraczki samochodowe wybrać?

Wybór wycieraczek samochodowych jest często trudniejszy niż mogłoby to się wydawać. Czym zatem kierować się przy ich wyborze? Jednym z kryteriów jest choćby to, jak często jeździ się samochodem. Ci kierowcy, którzy autem jeżdżą bardzo często, postawić powinni przede wszystkim na jakość wycieraczek. Dlatego tym kierowcom polecić można wycieraczki płaskie, które dodatkowo wyposażone będą w pióra z naturalnego kauczuku. Taki wybór z pewnością będzie dobrą inwestycją. Duże znaczenie ma tu także producent wycieraczek. Zawsze warto postawić na sprawdzoną markę, która cieszy się dobrymi opiniami. I tu znów wskazać można na firmę Oximo. Warto zapoznać się z produktami tej marki.

Jak dbać o ubranie motocyklowe, aby służyło jak najdłużej?

0
Jak dbać o ubranie motocyklowe

Ubrania motocyklowe to podstawowe wyposażenie każdego motocyklisty. Zapewniają ochronę przed kontuzjami podczas ewentualnego upadku, gwarantują regulację temperatury, osłaniają przed wiatrem, owadami i innymi czynnikami, które mogą przeszkadzać w jeździe motocyklem. Aby cieszyć się nimi przez długi czas, musisz o nie dbać. W jaki sposób?

Czy można mieszać oleje silnikowe?

0
Czy można mieszać oleje silnikowe

Wielu z nas zastanawia się nad tym „Czy można mieszać oleje silnikowe?” i zasadniczo to dość złożona kwestia, bo oleje silnikowe dzielą się na typy i klasy. Mowa tu dokładnie o tym, że to nie tylko ileś rodzajów i na dokładkę podział na syntetyczne i mineralne. W tym wszystkim istnieje też dodatkowy podział na klasy, który nie jest wybitnie ważnym w każdym przypadku.

Czy można mieszać ze sobą różne typy olejów?

Wymieszanie dwóch olejów takich jak najtańszy 5W30 z wyjątkowo drogim 5W50 to nie jest dobry pomysł, bo jeśli na cztery litry tego gorszego wleje się litr tego lepszego, to zapewne nie otrzyma się produktu znacząco lepszego.

Bardzo wiele znaczy też i to, że takim zmieszanym olejem lepiej nie zalewać silnika takiego jak V6 o kompresji wynoszącej 12:1, bo to może się skończyć uszkodzeniem silnika i to takim, które nastąpi dość szybko, a jeśli dany silnik wkręca się na obroty już po przejechaniu tych trzech lub czterech kilometrów, to może się to skończyć dość nieciekawie.

Dlatego wielu mechaników odradza tego typu eksperymenty, chyba że to jest silnik od kosiarki do trawy o dość niskiej kompresji. Takowy nie potrzebuje wybitnie dobrego oleju, bo ma niewielką moc, kompresję czasami niższą niż te 5:1 i na dokładkę niewielką pojemność, czyli w jego przypadku zużycie mechaniczne nie jest znacznym, a nieco lepszy olej jedynie poprawi sytuację.

Czy można zmieszać oleje silnikowe różniące się klasami?

Oleje i płyny samochodowe różniące się klasą, a nie typem zasadniczo to też nie najlepsze połączenie i to nawet w proporcji 1:1, bo nadal ryzykuje się to wcześniejsze zużycie eksploatacyjne silnika, choć jeśli jest to silnik 1.6, w którego przypadku na każdy cylinder przypadają dwa zawory i na dokładkę ma on kompresję 9:1 to nie jest aż tak źle.

Problem tkwi jedynie w tym, że na chwilę obecną takie silniki mają wiekowe auta kompaktowe, czyli te już wyeksploatowane. One zapewne od lat były zalewane tym najtańszym olejem, a samochody, które nadal mają te konkretne benzyniaki, zapewne będę jeździły jeszcze przez rok, lub dwa, a następnie trafią na złomowisko. Silnik w ich przypadku zapewne nie zawiedzie, ale korozja zapewne solidnie nadgryzie konstrukcję.

Nowoczesne benzyniaki z turbinami

Samochody posiadające te nowoczesne silniki benzynowe z jedną lub z dwiema turbinami, to samochody, w których przypadku trzeba wybierać odpowiedni olej, czyli i odpowiedni typ i klasę. Taki olej rzecz jasna swoje kosztuje i w przypadku turbiny lub turbin trzeba go wymieniać do tych 10 000 kilometrów, lub nawet co 8 000 kilometrów, bo turbiny nie tolerują tego gęstego przepracowanego oleju silnikowego.

Zmieszany to w ich przypadku też to przedwczesne zużycie mechaniczne tych kluczowych elementów, choć nie zawsze to zużycie można tak od razu zdiagnozować. Z silnikami innego rodzaju, czyli z tymi bez turbin było prościej, bo one tolerowały średni lub słaby olej, ale turbina wszystko komplikuje, bo w jej przypadku także spalanie w wyższej partii obrotów jest znacznie wyższe i dlatego też olej musi być i droższy i niezmieszany.

Części zamienne do samochodów francuskich – poradnik przed wizytą w sklepie

0
Części zamienne do samochodów francuskich

Samochody francuskich marek cieszą się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Do marek chętnie wybieranych należą Peugeot, Renault, Citroen i inne. Oprócz dużego zapotrzebowania na pojazdy tych marek, wzięciem cieszą się również dedykowane do nich części zamienne. Jeśli poszukujesz części do swojego francuskiego samochodu i zastanawiasz się jak odnaleźć się w gąszczu dostępnych ofert – poniżej udzielamy kilku porad. Dowiesz się, jak i gdzie szukać pomocy z doborem konkretnych części oraz czy zawsze warto sięgać po części oryginalne.  

Oferta ofercie nierówna – czyli jak poszukiwać dostawcy części zamiennych

Oferty poszczególnych sklepów (zarówno stacjonarnych jak i dostępnych w internecie) mogą znacząco się różnić. Chodzi nie tylko o ilość elementów składających się na asortyment danej firmy, ale również – o obecność tak zwanych zamienników, które niekiedy potrafią być nie gorszej jakości niż części oryginalne. Fakt ten może w nas wywołać rozkojarzenie, utrudniając dokonanie wyboru.

Zacznijmy więc od tego, że dostępne części zamienne można podzielić na 3 ogólne kategorie jakościowe. Pierwszą tworzą produkty oryginalne – zwane częściami ASO. Są to elementy całkowicie zgodne z daną marką i modelem samochodu, produkowane przez oryginalnego producenta. Drugą kategorię tworzą zamienniki dostarczane przez różnych producentów, tworzących je jednak zgodnie z określonymi normami. Ostatnia kategoria obejmuje części, które zostały niejako „odzyskane” oraz regenerowane – czyli została im przywrócona przydatność użytkowa.

Oczywiście, jakość poszczególnych części powinna być dobierana do stanu naszego pojazdu. Mówiąc wprost – im starszy jest samochód, tym niższej jakości elementy możemy do niego dobrać. Części nowe, pochodzące od oryginalnych producentów, dedykowane są do samochodów nie starszych niż 3 lata. Alternatywne zamienniki, w pełni z nimi kompatybilne z oryginalnymi częściami, nadają się do użycia w pojazdach do 5 lat. Ostatnia grupa części jest dedykowana do samochodów starszych.

Gdzie i jak kupować części zamienne?

Oczywiście – branża motoryzacji coraz bardziej wkracza w internet. Choć jesteśmy odlegli od kupowania samochodu przez pośrednictwem internetu, to jednak coraz częściej poszukujemy w nim (zamiast w sklepach stacjonarnych) części zamiennych.

Przeglądając dostępne oferty, warto zwrócić uwagę na zakres oferowanych części oraz pakiet usług z nimi związanych. Wiele serwisów internetowych oferuje również możliwość skorzystania ze specjalnych narzędzi do poszukiwania interesujących nas części – specjalistycznych wyszukiwarek, pozwalających nam wybrać takie kategorie jak marka lub model samochodu, interesujący nas układ lub konkretne elementy konstrukcyjne.

Często, by odnaleźć element, którego potrzebujemy – wystarczy dysponować numerem katalogowym, znać rok produkcji i inne specyfikacje – które to informacje możemy odnaleźć w dowodzie rejestracyjnym.

Na koniec pragniemy polecić pomoc i kontakt ze sklepem internetowym franceauto.pl, specjalizującym się w dostarczaniu części do samochodów francuskich marek.

Co warto wiedzieć o budowie opon motocyklowych i oznaczeniach, które na nich się znajdują

0
Budowa opony

Opona jest bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów samochodu lub motoru. Jest punktem styku pojazdu z podłożem, przez co powinna doskonale z nim współpracować. Tylko dzięki temu będzie w stanie zapewnić najwyższe bezpieczeństwo, ale także komfort jazdy.

Budowa opony – co powinieneś wiedzieć, decydując się na jej zakup

Opony możemy podzielić na różne typy ze względu na to, jak są zbudowane. Jednocześnie, ich budowa w sposób szczególny wpływa na to, w jaki sposób zachowają się na drogach różnego typu oraz podczas rozwijania dużej prędkości.

Opona diagonalna to jedna z często spotykanych opon. Charakteryzuje się osnową zbudowaną na bazie dwóch lub kilku warstw, ułożonych względem siebie pod odpowiednim kątem. Każda warstwa pokryta jest kordami z włókna. Dzięki temu opona ta odznacza się wysoką odpornością, choć jednocześnie ogranicza maksymalną prędkość do 240 km/h.

Jej rozwinięciem jest opona diagonalna z opasaniem, oznaczona literą B. Zbudowana jest tak, jak klasyczna opona diagonalna, a dodatkowo posiada opasanie, wykonane z innego materiału. Zmniejsza ono odkształcenia, zapewnia jej sztywność i poprawia nośność.

Kolejnym typem jest opona radialna, oznaczona literą R. Posiada promieniste ułożenie osnowy, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Jest pokryta stalowym opasaniem, które wpływa na jej właściwości mechaniczne i zmniejsza tarcie wewnętrzne. W efekcie jest ona bardzo wytrzymała i doskonale sprawdza się podczas osiągania największych prędkości.

Oznaczenia na oponach

Każda opona motocyklowa (samochodowa również) posiada odpowiednie oznaczenia, które pomagają w identyfikacji jej parametrów. Dzięki temu można łatwo dopasować nowe opony do motocykla, kierując się tym, jakie oznaczenia znajdują się na starym zestawie. Na co zatem zwracać uwagę?

Pierwszym parametrem, któremu warto się przyjrzeć, jest szerokość opony, mierzona od jednego do drugiego boku. Kolejnym parametrem, wynikającym z poprzedniego, jest profil opony, czyli stosunek jej wysokości do szerokości, wyrażony w procentach.

Do podstawowych parametrów należy także średnica koła, wyrażoną w calach, oraz oznaczenia takie jak ZR i M/C. Pierwsze z nich wskazuje na radialną budowę opony, podczas gdy drugie, że jest ona dedykowana do motocykli.

Oznaczenia na oponach wyrażają także indeks prędkości i nośności. Opony motocyklowe oceniane są w tym względzie łącznie, co przekłada się na maksymalną wagę, jaką może unieść przy ciśnieniu roboczym. Jednocześnie parametry te wskazują maksymalną prędkość przy najwyższym obciążeniu oraz prawidłowym ciśnieniu.

Są to niezwykle istotne kwestie, które zawsze powinny być dobrane dokładnie pod kątem danego motocykla i jego osiągów. Dlatego, decydują się na zakup nowego zestawu, powinieneś dokładnie przyjrzeć się każdemu szczegółowi.

Warto wybrać dobre węże do oleju

0
wąż

Tankowanie w pojazdach oleju wymaga posiadania specjalnego układu. Taki układ jest w stanie zagwarantować sprawne i bezpieczne tankowanie oleju napędowego oraz silnikowego. Bardzo ważnymi elementami wszystkich układów są węże do oleju, które zapewniają bezpieczeństwo korzystania z konkretnego rozwiązania i na które jak najbardziej warto się w swojej sytuacji zdecydować. Postawienie na najlepszej jakości węże będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla wszystkich osób i bardzo mocno ucieszy klientów. Warto więc na etapie tworzenia układu odpowiednio podejść do wybrania najlepszej jakości produktów, które sprawdzą się w swojej roli świetnie i które posłużą przez długi czas.

Węże olejowe różnią się przede wszystkim jakością wykonania. Najlepiej sprawdzają się takie produkty, do których stworzenia użyta jest wysokiej jakości guma, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Postawienie na taki produkt będzie bardzo korzystne i będzie mogło sprawdzać się w swoim zadaniu świetnie. Jak najbardziej warto zdecydować się na skorzystanie z najlepszego rozwiązania, które będzie odpowiadało potrzebom i wymaganiom klientów. Najlepszej jakości węże gwarantują sprawne działanie przez wiele lat. Warto zastanowić się zatem nad wybraniem takich rozwiązań, które posłużą przez długi czas i które sprawdzą się rewelacyjnie. Wysokiej jakości węże wykonane z dobrych jakościowo materiałów będą w pełni dostosowane do potrzeb i będą sprawdzały się naprawdę fantastycznie. Dla sprawnego działania całego układu istotne jest również przeprowadzenie prawidłowego montażu. Przede wszystkim układ powinien być bardzo szczelny, a wszystkie elementy bardzo mocno ze sobą połączone.

Jakość węży do oleju i ich prawidłowe wybranie ma zatem olbrzymie znaczenie w pracy całego układu i warto decydować się na najlepsze produkty, które posłużą przez długi czas. Dopasowanie odpowiednich węży zapewnia bezpieczeństwo i komfort korzystania z całego układu. Warto więc przed zdecydowaniem się na konkretny produkt zapoznać się z wieloma ofertami, aby móc bez problemu wybrać te, które będą w pełni odpowiadały potrzebom.

Ile kosztuje OC Chevroleta?

0
Ile kosztuje OC Chevroleta

W grudniu 2020 roku za ubezpieczenie Chevroleta na Mubi trzeba było średnio zapłacić 729 zł. Czy to dużo w porównaniu z innymi markami? Jak zmieniała się ceny polis na te samochody w ciągu zeszłego roku? Na który model Chevroleta znaleziono rekordowo tanie ubezpieczenie OC za 328 zł?