Używanie kamizelek odblaskowych przez motocyklistów budzi wiele kontrowersji. Jedni posiadacze motocykli już od lat nie wyobrażają sobie jazdy bez odblasków, inni za żadne skarby nie założą fluorescencyjnej odzieży czy gadżetu, gdyż nie pasują one do ich stylu. O tym kto ma rację i czy kamizelki – lub inne odblaski – są naprawdę potrzebne, motocyklistom opowiemy w tym tekście!

Czy kamizelki odblaskowe są obowiązkowe dla motocyklistów?

Mówiąc o kamizelkach odblaskowych dla motocyklistów należy zacząć od tego, czy są one wymagane przez prawo. Pytanie to postanowiliśmy zadać specjaliście ze sklepu kamizelkiodblaskowe.com.pl:

Kwestia używania kamizelek odblaskowych przez motocyklistów jest w teorii bardzo prosta. Żadne przepisy prawa nie nakładają bowiem takiego obowiązku na kierujących motocyklami – niezależnie od warunków atmosferycznych i pory dnia. Jednocześnie warto jednak zauważyć, że nie tak trudno wyobrazić sobie sytuację, w której motocyklista musi być wyposażony w odpowiednie odblaski. W przypadku awarii sprzętu i konieczności prowadzenia go poboczem w nocy, kierujący pojazdem zamienia się w pieszego – a ci z kolei mają obowiązek posiadania odpowiednich kamizelek. Warto, by każdy motocyklista miał kamizelkę zawsze pod ręką, a najlepiej – na sobie. Dodatkowe odblaski zdecydowanie poprawiają widoczność motocyklisty, co z kolei pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo podróżowania.

Kamizelka odblaskowa – zalety i wady

Posiadanie odblaskowych kamizelek przez motocyklistów nie jest więc obowiązkowe, ale z pewnością warte rozważenia. Rozwiązanie to zdecydowanie poprawia widoczność – osoba wyposażona w odblaski może być bowiem zauważona przez innych kierujących już z odległości około 150 metrów, co w zasadniczy sposób wydłuża czas reakcji. I mimo, że każdy motocykl musi posiadać oświetlenie z przodu i z tyłu, to takie uzupełnienie widoczności może mieć niebagatelne znaczenie, szczególnie w naprawdę niesprzyjających warunkach. Dodatkowo kamizelka przydaje się także w przypadku awarii czy też na postoju. Co ważne, dzięki dużej powierzchni odblaskowej dodatek tego typu jest zdecydowanie skuteczniejszy, niż małe gadżety – takie jak opaski czy zawieszki, które mogą też przeszkadzać w trakcie jazdy czy po prostu spaść przy większych prędkościach.

kamizelka-odblaskowa2

Warto w tym miejscu wspomnieć, że pewną wadą tanich kamizelek odblaskowych jest ich słabe zapięcie (bądź nawet jego brak), który powoduje rozwiewanie jej podczas jazdy. Dlatego też warto inwestować w modele posiadające solidne zatrzaski i możliwość dopasowania do kombinezonu. Innym często podnoszonym problemem związanym z kamizelkami odblaskowymi jest ich niezbyt estetyczny wygląd – szczególnie w przypadku wzorów żółtych czy pomarańczowych. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są też modele białe czy czarne z fluorescencyjnymi pasami, które zapewniają taką samą widoczność i jednocześnie dużo lepiej wyglądają.

Ile kosztuje kamizelka dla motocyklisty?

Z tezą, że kamizelka odblaskowa przydaje się każdemu motocykliście naprawdę trudno się nie zgodzić. A ile pieniędzy należy na nią przeznaczyć?

Czy cena kamizelki odblaskowej jest poważnym problemem przy okazji zakupu? Zdecydowanie nie! Najtańsze produkty tego typu kosztują nawet poniżej 10 zł. Oczywiście w przypadku kamizelki dla motocyklisty warto wybrać produkt, który posiada odpowiednie certyfikaty gwarantujące pożądaną jakość elementów fluorescencyjnych. Spore znaczenie ma też wytrzymałość samego materiału, poziom przepuszczalności powietrza, a także jakość i typ zapięcia. Wszystko to wpłynie bowiem na użyteczność samej kamizelki oraz wygodę jej noszenia. Nawet jednak wybierając najdroższe rozwiązania nie powinniśmy przekroczyć bariery 100 zł. Oznacza to, że jednorazowy wydatek na kamizelkę odblaskową jest naprawdę niewielki – szczególnie w porównaniu z kosztami zakupu i eksploatacji motocykla – dodaje specjalista ze sklepu Kamizelkiodblaskowe.com.pl.

Czy więc kamizelka odblaskowa jest potrzebna motocykliście? Zdecydowanie tak! Znacząco poprawia ona bowiem bezpieczeństwo w trakcie jazdy oraz na postoju – i do tego niewiele kosztuje!

[Głosów:17    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ