Jeśli motocyklem jeździsz nie tylko po mieście, ale równie chętnie korzystasz z niego podczas dłuższych eskapad i kilkudniowych wyjazdów za miasto, powinieneś zdecydować się na wybór jednego z dostępnych systemów bagażowych, dedykowanych dla motocykli różnych typów. Najpopularniejsze z nich to sakwy motocyklowe tekstylne i skórzane oraz kufry motocyklowe, w tym kufry aluminiowe i często instalowane na skuterach, kufry plastikowe – wykonane z wytrzymałego i lekkiego tworzywa sztucznego. Który rodzaj systemu bagażowego wybrać? Jaka jest charakterystyka każdego z nich i czy kufry z aluminium rzeczywiście są najlepszą opcją dla każdego motocyklisty?

Sakwy motocyklowe

To jeden z najpopularniejszych systemów bagażowych i najtańszy, jeśli zdecydujemy się na wybór sakw tekstylnych (sakwy skórzane, zwłaszcza te efektownie zdobione są znacznie droższe). Jego zaletą jest niska waga, prosty montaż, dopasowanie do wielu typów motocykli, duża elastyczność, która minimalizuje ryzyko złamania nogi, gdy ta utknie pod sakwą w momencie położenia maszyny na ziemi, a także atrakcyjny stosunek ceny do oferowanego poziomu użyteczności. Warto również pamiętać, że sakwy motocyklowe nie poszerzają tak bardzo obwodu motocykla, jak robią to zainstalowane na stelażu kufry aluminiowe. Niestety w stosunku do kufrów sakwy mają zwykle mniejszą pojemność. Nie są również w pełni szczelne, przez co znajdujący się w ich wnętrzu bagaż jest słabiej chroniony przed wilgocią i złodziejami.

kufry aluminiowe

Kufry motocyklowe

te dzielimy na lekkie kufry plastikowe i niezwykle eleganckie kufry aluminiowe. Te pierwsze charakteryzują się wysokim poziomem szczelności i atrakcyjny stosunkiem ceny do oferowanej pojemności. Te drugie wyróżnia najwyższa możliwa wytrzymałość, duża pojemność oraz niezwykle efektowny wygląd zewnętrzny. Jeśli potrzebujesz kufra do przewożenia wrażliwych ładunków na stosunkowo krótkich dystansach, możesz pozostać przy kufrze plastikowym. Pamiętaj jednak, że w razie upadku taki kufer prawdopodobnie pęknie i nie będziesz mieć już z niego żadnego pożytku. Z kuframi aluminiowymi takich problemów mieć nie będziesz. Są one znacznie bardziej wytrzymałe, a dzięki sztywnej konstrukcji, doskonale zabezpieczają każdy rodzaj ładunku, jaki będziesz w nich przewozić. Poza tym ten typ kufrów wyróżnia się niezwykle dużą pojemnością i efektownym wyglądem zewnętrznym. Takie kufry są również najbardziej praktyczne – jeśli zainwestujesz w porządny stelaż, montaż i demontaż kufrów staje się dziecinnie prosty. W takiej opcji kufry aluminiowe pełnią funkcję klasycznych walizek, które w razie potrzeby możesz zdjąć z motocykla i zabrać ze sobą na noc

[Głosów:15    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ