Jakie oznaczenie mają opony wielosezonowe

Opony całoroczne (wielosezonowe) w wielu sytuacjach mogą okazać się dobrą decyzją w zakupie. Umożliwiają bezpieczną jazdę w każdych warunkach, zapewniają oszczędność za sprawą unikania regularnych wizyt w zakładzie wulkanizacyjnym. Jednakże w pewnych przypadkach, niekoniecznie możemy być pewni jaki typ ogumienia posiadamy. Najczęściej są to sytuacje, gdy zamawiamy komplet używanych opon lub zakupiliśmy samochód z drugiej ręki. Jeżeli nie posiadamy szerokiej wiedzy z zakresu opon, nie będziemy w stanie ocenić, czy dane ogumienie jest całoroczne. Opony wielosezonowe mogą mieć bieżnik podobny do letnich jak i zimowych. Ważne okazuje się być sprawdzanie oznaczeń. Znajdują się one na ścianach bocznych opon.

Jak uniknąć mylnego rozumienia oznaczeń?

Często od sprzedawców możemy uzyskać informację, że symbol śnieżynki na bocznej ścianie opony lub napis M+S oznacza komplet całoroczny. Nie jest to prawdą. Pojedynczy symbol płatka śniegu oznacza, że dane ogumienie jest dedykowane do warunków zimowych – niestety nie będzie sprawdzać się latem.

Mogłoby się zdawać, że oznaczenie M + S oznacza opony całoroczne. Również jest to mylne twierdzenie. Informuje nas o fakcie, że wprawdzie ogumienie nadaje się do jazdy po błocie oraz śniegu, jednakże w żadnym stopniu nie jest to zapewnienie, że opona posiada właściwości zimowe. Okaże się odpowiednia do krótkiej przejażdżki po śniegu, aczkolwiek ich użytkowanie przy dłuższych trasach będzie niebezpieczne. Oznaczenia M + S często możemy spotkać chociażby na oponach do samochodów z napędem na cztery koła. Może to wprawdzie informować, że dane ogumienie jest całoroczne, ale równie dobrze może być to zwykły komplet zimowy lub letni.

Nasza czujność powinna być natychmiastowo wzbudzona, jeżeli sprzedawca używanych opon / samochodu twierdzi, że M + S lub śnieżynka na bocznej ścianie oznacza ogumienie całoroczne.

Opony wielosezonowe najczęściej będą posiadać napis: 4 all season lub mieć symbol zmiennych warunków atmosferycznych. Zazwyczaj będzie to śnieżynka i słońce, ewentualnie dodatkowo chmura z deszczem. Jeżeli na ścianie bocznej opony nie znajdziemy żadnego z tych oznaczeń – warto sprawdzić model naszych opon chociażby na stronie internetowej producenta.

Problemy z określeniem jaki typ opon posiadamy, dotyczy najczęściej sytuacji, gdy zakupiliśmy używane ogumienie. Wybierając komplet nowy – od zaufanego producenta / dystrybutora najczęściej uzyskamy potwierdzenie wszelkich najważniejszych informacji. Bez problemu dowiemy się, czy opony, którymi jesteśmy zainteresowani są letnie, zimowe lub całoroczne, polecamy opony wielosezonowe marki Continental: https://www.continental-opony.pl/samochod/opony/allseasoncontact

[Głosów:333    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ