Kurtki motocyklowe - skórzana czy tekstylna? Jaką dobrać?

Miłośnicy jednośladów są bez wątpienia rozpieszczani przez producentów odzieży – ogrom rozwiązań, w jakie mogą zainwestować, sprawia że każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Jednak duże możliwości związane z wyborem mogą przysporzyć też niemały ból głowy, o czym wiedzą chociażby Ci, którzy choć raz w życiu wybierali kurtki motocyklowe. Podstawowe pytanie, jakie sobie zadawali to – „kurtka skórzana czy tekstylna?”. Sprawdźmy jakie są zalety i wady obu rozwiązań – pomoże Ci to w podjęciu ostatecznej decyzji.

Kurtki skórzane motocyklowe

Zacznijmy od krótkiej charakterystyki kurtek skórzanych, uważanych za najbardziej stylowe i zapewniające najlepszy wygląd na drodze. Jest to oczywiście kwestia subiektywna, jednak większość opowiada się właśnie za wyglądem skóry, która kojarzona jest z miłośnikami jednośladów i w większości przypadków robi wrażenie swoim krojem oraz wzornictwem.

Jednak wybierając odzież pod kątem jazdy, powinniśmy kierować się przede wszystkim komfortem i bezpieczeństwem. A kurtki skórzane motocyklowe są w stanie zapewnić jedno i drugie. Po pierwsze – łatwo znaleźć modele dostosowane do różnych warunków atmosferycznych, wśród których znajdują się zarówno kurtki ocieplane, jak również cieńsze, ale przy okazji wyposażone w membrany chroniące przed deszczem i wiatrem. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że skóra – czy to naturalna, czy sztuczna – jest mniej elastyczna niż materiał tekstylny, co może mieć wpływ na swobodę ruchów czy przybranie optymalnej pozycji w czasie jazdy.

Warto przy tym zaznaczyć, że kurtki skórzane motocyklowe dobrej jakości, to wysoki poziom bezpieczeństwo – również w razie kolizji na drodze. Wynika to nie tylko z grubości i sztywności materiału, ale również zastosowaniu dodatkowych protektorów.

Kurtki motocyklowe tekstylne

Kurtki motocyklowe tekstylne mają co najmniej kilka zalet – przede wszystkim są elastyczne i pozwalają na maksymalny komfort jazdy, nie ograniczając w jakikolwiek sposób swobody ruchu. Co więcej, materiały tego rodzaju są łatwiejsze w praniu i suszeniu. Zwykle są również lepiej wentylowane i bardziej przewiewne (często stosowane w tego rodzaju odzieży są wywietrzniki), co sprawdza się szczególnie przy wysokich, letnich temperaturach. Nie ma jednak obaw – wiele modeli posiada też elementy ocieplane, które w razie potrzeby można wypinać i przypinać – w zależności od warunków pogodowych.

Kurtki motocyklowe tekstylne nie są może tak efektowne jak te skórzane, jednak nie ma obaw – również wśród nich znajdują się modele niezwykle eleganckie i odpowiadające różnym gustom miłośników czterech kółek. Duże wątpliwości budzi natomiast ich wpływ na bezpieczeństwo – zwykle są cieńsze niż skóra i mniej sztywne. Jednak również w tym wypadku producenci starają się zrobić co w ich mocy, aby nawet w przypadku kolizji ciało motocyklisty było odpowiednio zabezpieczone – służą do tego np. specjalne protektory na barkach czy plecach.  

Skórzana czy tekstylna?

Cóż, wybór nie jest łatwy – przede wszystkim ze względu na jakość wyrobów i dbałość producentów o to, by zarówno jedne, jak i drugie kurtki motocyklowe zapewniały użytkownikom elegancję, komfort i bezpieczeństwo. Postaw więc na to rozwiązanie, które uważasz za najlepsze dla siebie!

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ