Regulator napięcia jest podstawowym elementem każdego samochodowego układu ładowania. Jego rolą jest utrzymanie odpowiedniego, stałego napięcia wytwarzanego przez alternator. Co ciekawe, regulator powinien utrzymywać takie samo napięcie niezależnie od aktualnych obrotów silnika. Ewentualne wahania nie powinny przekraczać 0.5V. Wynikają one z chwilowego obciążenia alternatora np. na skutek jednoczesnego włączenia klimatyzacji i świateł mijania.
W jaki sposób można sprawdzić regulator napięcia?
W praktyce sprawdzenie działania regulatora napięcia możliwe jest tylko przy włączonym silniku auta. Do wykonania badania służy prosty miernik uniwersalny. Trzeba ustawić go na odpowiednią wartość prądu stałego i pamiętać, że napięcie tego elementu musi być mierzone w każdej możliwej konfiguracji przewodów. Uzyskany wynik powinno się sprawdzić poprzez porównanie z danymi udostępnionymi przez producenta w książce serwisowej pojazdu.
Podczas wymiany regulatora napięcia, warto zakupić sprzęt wysokiej jakości. Takie części znaleźć można m.in. w sklepie iParts.pl. Niestety tańsze zamienniki na ogół szybko przestają utrzymywać napięcie na odpowiednim poziomie lub w ogóle tego nie robią.
Jak rozpoznać uszkodzenie regulatora napięcia?
W przypadku nowoczesnych aut nagła awaria regulatora napięcia powoduje, że pojazd nie chce ruszyć. Tak przynajmniej w teorii powinien zadziałać komputer pokładowy. Po wykryciu uszkodzenia w układzie ładowania akumulatora odcina on bowiem całą elektrykę. To rozwiązanie bezpieczne, ale wielu kierowców nie toleruje go, ze względu na powstanie kłopotliwej sytuacji, wskutek której mogą oni utknąć na środku pustkowia.
Eksperci z iParts.pl przypominają, że w przypadku aut starszego typu uszkodzenie regulatora napięcia może być dopiero początkiem kłopotów. Szybko może bowiem dojść do awarii reflektorów samochodowych, a w zasadzie spalenia się żarówek. Z czasem działać przestaną także liczniki zlokalizowane na desce rozdzielczej i inne kontrolki. To sygnał, że z elektryką w samochodzie coś jest nie tak.
Co zrobić w przypadku awarii regulatora napięcia?
W przypadku, gdy regulator napięcia ulegnie awarii, jedynym słusznym rozwiązaniem jest zakup nowej części. Warto przy tym postawić na produkty renomowanych firm, a nie tanie zamienniki. Te bowiem często już od samego początku nie działają w sposób prawidłowy lub szybko przestają funkcjonować. Wówczas konieczna jest kolejna wymiana uszkodzonego elementu, co oznacza oczywiście także i dodatkowe koszty. Jeżeli już decydować się na zamiennik, to tylko od uznanego producenta, sprzedawany w sprawdzonym sklepie, takim jak choćby wspominany już iParts.pl