Według najnowszych doniesień urzędnicy Unii Europejskiej bardzo mocno pracują nad zmianą przepisów dotyczących prawa jazdy. Zgodnie z najnowszymi poprawkami seniorzy (osoby po 60 roku życia) będą częściej przechodzić badania kierowców.

Zaostrzenie przepisów prawa jazdy

Urzędnicy Unii Europejskiej są za wprowadzeniem obowiązkowych i regularnych badań dla kierowców powyżej 60 roku życia. Zmiany mają dotyczyć oczywiście wszystkich krajów należących do UE. Według najnowszych danych pochodzących od Komendy Głównej Policji kierowcy po 60-tym roku życia powodują około 3800 wypadków rocznie. Wprowadzenie częstszych badań dla starszych kierowców ma oczywiście na celu poprawienie bezpieczeństwa na drodze.

Badania lekarskie u osób starszych

Jak łatwo się domyśleć wraz z wiekiem u osób starszych pojawia się wiele zaburzeń, które mogą negatywnie wpływać na prowadzenie samochodu. Co warte podkreślenia i uwagi, starsi kierowcy powodują bardzo dużo drobnych kolizji. Wynika to głównie z faktu, że większość starszych kierowców zalicza się do tzw. grupy niedzielnych kierowców, którzy korzystają z auta wyłącznie w czasie specjalnych okazji.

Seniorzy narażeni są między innymi na zaburzenia rytmu serca, udar czy choroby układu ruchowego. Wprowadzenie regularnych badań potwierdzających uprawnienia seniorów do kierowania pojazdami jest bardzo słuszną ideą, która ma na celu podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach. Seniorzy badania kierowców będą mogli przeprowadzać w zwykłych ośrodkach, takich jak np. badania-kierowcow.warszawa.pl, w których to badania przeprowadzają również młodsi kierowcy. Wprowadzone zmiany oczywiście nie mają na celu dyskryminowania określonej grupy wiekowej.

[Głosów:4    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ