Części zamienne do samochodów francuskich – poradnik przed wizytą w sklepie

0
1270

Samochody francuskich marek cieszą się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Do marek chętnie wybieranych należą Peugeot, Renault, Citroen i inne. Oprócz dużego zapotrzebowania na pojazdy tych marek, wzięciem cieszą się również dedykowane do nich części zamienne. Jeśli poszukujesz części do swojego francuskiego samochodu i zastanawiasz się jak odnaleźć się w gąszczu dostępnych ofert – poniżej udzielamy kilku porad. Dowiesz się, jak i gdzie szukać pomocy z doborem konkretnych części oraz czy zawsze warto sięgać po części oryginalne.  

Oferta ofercie nierówna – czyli jak poszukiwać dostawcy części zamiennych

Oferty poszczególnych sklepów (zarówno stacjonarnych jak i dostępnych w internecie) mogą znacząco się różnić. Chodzi nie tylko o ilość elementów składających się na asortyment danej firmy, ale również – o obecność tak zwanych zamienników, które niekiedy potrafią być nie gorszej jakości niż części oryginalne. Fakt ten może w nas wywołać rozkojarzenie, utrudniając dokonanie wyboru.

Zacznijmy więc od tego, że dostępne części zamienne można podzielić na 3 ogólne kategorie jakościowe. Pierwszą tworzą produkty oryginalne – zwane częściami ASO. Są to elementy całkowicie zgodne z daną marką i modelem samochodu, produkowane przez oryginalnego producenta. Drugą kategorię tworzą zamienniki dostarczane przez różnych producentów, tworzących je jednak zgodnie z określonymi normami. Ostatnia kategoria obejmuje części, które zostały niejako „odzyskane” oraz regenerowane – czyli została im przywrócona przydatność użytkowa.

Oczywiście, jakość poszczególnych części powinna być dobierana do stanu naszego pojazdu. Mówiąc wprost – im starszy jest samochód, tym niższej jakości elementy możemy do niego dobrać. Części nowe, pochodzące od oryginalnych producentów, dedykowane są do samochodów nie starszych niż 3 lata. Alternatywne zamienniki, w pełni z nimi kompatybilne z oryginalnymi częściami, nadają się do użycia w pojazdach do 5 lat. Ostatnia grupa części jest dedykowana do samochodów starszych.

Gdzie i jak kupować części zamienne?

Oczywiście – branża motoryzacji coraz bardziej wkracza w internet. Choć jesteśmy odlegli od kupowania samochodu przez pośrednictwem internetu, to jednak coraz częściej poszukujemy w nim (zamiast w sklepach stacjonarnych) części zamiennych.

Przeglądając dostępne oferty, warto zwrócić uwagę na zakres oferowanych części oraz pakiet usług z nimi związanych. Wiele serwisów internetowych oferuje również możliwość skorzystania ze specjalnych narzędzi do poszukiwania interesujących nas części – specjalistycznych wyszukiwarek, pozwalających nam wybrać takie kategorie jak marka lub model samochodu, interesujący nas układ lub konkretne elementy konstrukcyjne.

Często, by odnaleźć element, którego potrzebujemy – wystarczy dysponować numerem katalogowym, znać rok produkcji i inne specyfikacje – które to informacje możemy odnaleźć w dowodzie rejestracyjnym.

Na koniec pragniemy polecić pomoc i kontakt ze sklepem internetowym franceauto.pl, specjalizującym się w dostarczaniu części do samochodów francuskich marek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ