Jakość paliwa jest niezwykle ważna, dla silnika wysokoprężnego, czyli do diesla. By cieszyć się bezproblemową jazdą, wiele osób specjalnie kupuje dodatki do paliwa. Czy warto?
Dla wszystkich
Ciekawym dodatkiem do paliwa jest depresator. Jakie jest jego działanie? Zwiększa on temperaturę wytwarzania parafiny. Jest to szczególnie znaczące wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopnia, a my nie mamy paliwa zimowego. Depresator ułatwia zatem szybki i bezproblemowy rozruch zarówno jesiennymi porankami, jak i zimowymi mroźnymi wieczorami.
Bezpośrednie wtryski paliwa- na co uważać?
Okazuje się, że posiadając bezpośredni wtrysk paliwa powinniśmy używać tylko depresatora. Unikajmy dodatków czyszczących układ albo stosujmy je sporadycznie i z rozwagą. Tak pomyślane działania poprawią bowiem rozruch jednostki.
Silniki wiekowe
Starsze silniki nie do końca lubią się z paliwem, które możemy dostać na stacjach benzynowych. Lubią one dużą zawartość siarki, a nowoczesne paliwo ma jej małą ilość. Dobrym pomysłem jest stosowanie w takim przypadku dodatków, które tę siarkę zawierają. W końcu siarka ma właściwości smarne, a te mogą nas uchronić przed kosztownymi naprawami.
Moc
Pojawiają się także dodatki podnoszące liczbę cetanową paliwa. Czym ona jest? Określa ona zdolność do samozapłonu paliwa, a jej za niska wartość ma duży wpływ na pracę silnika- działa on topornie, za to za duża utrudnia znacząco rozruch.
Dodatki do paliwa mają sens, gdy są stosowane odpowiedzialnie. Należy pamiętać, że przy silnikach wysokoprężnych należy szczególnie uważać, przy stosowaniu dodatków. Dlaczego? Bo mogą być one błędnie odczytane przez komputer albo system przez dodatki nie wykryje tak poważnych problemów, jak wysoka temperatura silnika.
Nim kupimy jakikolwiek dodatek sprawdźmy, czy pasuje on do naszego silnika. Poczytajmy branżowe artukuły i opinie internautów. Gdy nie jesteśmy nadal pewni możemy zapytać zaprzyjaźnionego mechanika. Dodatki stosowane z głową z pewnością pomogą, te kupione bez zastanowienia- bardziej zaszkodzą.