Zagrzybiona klimatyzacja- jak odgrzybić ją samemu?

Staramy się dbać o komfort i warunki podróżowania samochodem, dlatego też przed okresem letnim powinniśmy zainteresować się odgrzybieniem naszej klimatyzacji. Warto pamiętać, że korzystanie z zagrzybionej klimatyzacji może prowadzić do alergii, a także innych chorób związanych między innymi z układem oddechowym.

Kiedy nasza klimatyzacja jest zagrzybiona? Jak to sprawdzić?

Jednym z niepokojących sygnałów jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji. Ten może świadczyć zarówno o grzybie, ale i drobnoustrojach. Jakie mogą być następstwa związane z zanieczyszczoną klimatyzacją? Na przykład męczące kichanie, łzawienie oczu, czy kaszel.

Nie warto czekać, tylko od razu coś z tym zrobić! Dlatego wybierzmy się do wyspecjalizowanego salonu albo zadbajmy o naszą klimatyzację sami. Okazuje się, że najwięcej pleśni i grzybów gromadzie się wokół parownika. Ta część jest umieszczona w ciemnym miejscu, a dodatkowo cechuje ją wilgotność- przez to stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Klimatyzację należy czyścić co sezon, by mieć pewność, że nie namnożyło się w niej za dużo drobnoustrojów.

Metody czyszczenia klimatyzacji

Pierwsza z nich to metoda piankowa, do której potrzeby jest preparat grzybobójczy w sprayu. By w ten sposób oczyścić klimatyzację, musimy się do niej dostać albo od strony kokpitu, albo od silnika. Efekt musi być ten sam- wtryśnięcie preparatu w okolice parownika. Im większa precyzja, tym lepszy efekt.

Druga z metod to metoda chemiczna- ultradźwiękowa. Na czym ona polega? Na rozpyleniu płynu metodą ultradźwiękowa. Dzięki temu para środka grzybobójczego dostanie się tam, gdzie powinna. Po wszystkim powinniśmy dokładnie wywietrzyć wnętrze samochodu.

Ostatnią z metod jest ozonowanie. Jest ona metodą dość droga, przez zakup urządzenia, ale ma znaczący plus- nie musimy stosować żadnych środków chemicznych. Czyli jest to metoda bardziej przyjazna dla środowiska.

Potrzebne nam artukuły do odgrzybienia różnią się nie tylko ceną, ale i sposobem działania. Wybierzmy taki, który najbardziej nam odpowiada i cieszmy się czystą klimatyzacją!

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDodatki do diesla
Następny artykułWymiana oleju- tylko w silniku?

Rajdowiec – amator, w wolnych chwilach lubię dłubać przy moim wysłużonym aucie i poprawiać jego osiągi :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ