Wymiana oleju- tylko w silniku?

Większość osób wymienia olej w silniku- jest to oczywista sprawa, do której przykłada się praktycznie każdy kierowca. Zupełnie inaczej rzecz się ma z olejem w skrzyni biegów. Tutaj pojawia się stwierdzenie, że jest to zupełnie niepotrzebne i do tego generujące duże koszty. Kto ma rację?

Skrzynia manualna a wymiana oleju

Skrzynia manualna jak najbardziej wymaga zmiany oleju. Ten zabieg znacząco wydłuża jej żywotność. Do tego rodzaju skrzyni biegów stosujemy olej przekładniowy, który ma specjalną klasyfikację lepkościową i jakościową. Taki olej ma oznaczenie GL-4 oraz GL-5. Co jaki czas należy wymienić olej w skrzyni manualnej? Poleca się to robić co 40 do aż 120 tysięcy kilometrów.

Skrzynia automatyczna a wymiana oleju

W tym przypadku także się nic nie zmienia, bo wymiana oleju jest konieczna! W skrzyni automatycznej olej należy zmieniać częściej niż w tej manualne, bo nawet co 30 -40 tysięcy kilometrów. Spowodowane jest to budową skrzyni automatycznej, w której to niemożliwa jest całkowita wymiana oleju. By to zrobić, musielibyśmy ją rozłożyć na części. Dlatego wymieniamy olej częściej, bo część tego starego i tak zostaje w środku. Gdy będziemy wymieniać olej w warsztacie, przy okazji dowiemy się, jaki jest stan naszej skrzyni.

Sprawdzanie poziomu oleju

Czy możliwe jest sprawdzenie poziomu oleju w skrzyni biegów? Jak najbardziej, choć w przypadku niektórych może to być kłopotliwe! Stan oleju jest prawidłowy, gdy sięga on do wlewu korka wlewowego, w przypadku manualnej skrzyni biegu. Gdy mówimy o skrzyni automatycznej, to takie sprawdzenie jest o wiele łatwiejsze, bo przypomina sprawdzenie poziomu oleju w silniku.

Nim zaufamy obiegowym opiniom, sprawdźmy, czy te mają rację bytu. Może się okazać, że to tylko bardzo popularny mit, który nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości. Głupio byłoby zniszczyć sobie samochód wierząc tym, którzy nie znają się na rzeczy. Warto czytać artukuły z branży samochodowej i samemu weryfikować wszystkie informacje, wbrew pozorom wiele na tym zyskamy!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ