Jak sprawdzić wydajność klimatyzacji?

Klimatyzacja jest niezastąpiona! Pomaga nam się uporać z rosnącymi temperaturami, a także przejmującym chłodem w zimę. By klimatyzacja faktycznie spełniała swoją funkcję, musi być sprawna. Na klimatyzację składa się: skraplacz, zawór, parownik, sprężarka i osuszacz z filtrami.

Jak działa klimatyzacja?

Wszystko zaczyna się od skraplacza, tam czynnik chłodzący przechodzi w stan ciekły, następnie sprężarka dba o obieg w systemie klimatyzacji, zawór rozprężny ma za zadanie zmienić czynnik ze stanu ciekłego w gazowy, po takim rozprężeniu gaz trafia do parownika, gdzie jest rozdmuchiwany do wnętrza pojazdu. To bardzo skrócony opis działania klimatyzacji.

Złe działanie klimatyzacji to przede wszystkim brak spełniania określonych funkcji: grzania, dawania chłodu w czasie upału, a do tego nieprzyjemny zapach. Gdy bez powodu parują nam szyby w samochodzie, w ciepłe dni temperatura w środku staje się nieznośna, wnętrze auta nie nagrzewa się w lodowate wieczory, to znaczy, że czas na przegląd i czyszczenie klimatyzacji.

Jakie są typowe usterki klimatyzacji?

Po pierwsze- nieszczelność, za która odpowiada uszkodzony skraplacz.
Po drugie- zatkany układ klimatyzacji, za to odpowiadamy my, jeśli przez długi czas nie wymienialiśmy osuszacza.
Po trzecie: zepsuty wentylator skraplacza- ta awaria prowadzi do zepsucia kompresora.
Po czwarte mała ilość czynnika chłodzącego- spowodowane jest to zazwyczaj nieszczelnością układu albo jego uszkodzeniem.
Po piąte: zepsuta sprężarka- do tego doprowadza praca bez oleju.

Gdy borykamy się z problemami z klimatyzacją, warto zaufać nie mechanikowi, a specjaliście od klimatyzacji. On szybciej znajdzie przyczynę usterki.

Nim udamy się do warsztatu

Warto spróbować działania na własną rękę, kto wie, może powodem naszych problemów z klimatyzacją jest naprawdę drobnostka? Co należy sprawdzić i wymienić? Na pewno filtr kabinowy. Kolejnym naszym działaniem może być samodzielne odgrzybienie parownika, wbrew pozorom to naprawdę proste. Co dalej? Sprawdzenie oleju w sprężarce i uzupełnienie czynnika chłodzącego. Warto zainwestować w artukuły do klimatyzacji.

Zasady używania klimatyzacji

Z pewnością nie powinno włączać się klimatyzacji od razu po wejściu do samochodu, szczególnie, wtedy gdy na zewnątrz mamy 30 stopni. Pierwszym krokiem jest wywietrzenie samochodu, a dopiero późniejsze włączenie klimatyzacji.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ