Jak wybrać najlepsze opony do samochodu osobowego

Komfort i bezpieczeństwo to kluczowe aspekty podczas podróży samochodem. W związku z tym należy pamiętać o konserwacji pojazdu, właściwym użytkowaniu oraz wyborze najlepszych części. Bardzo ważną kwestią jest wybór dobrych opon do samochodu. Czym kierować się podczas zakupu opon?

Dobrze wybrane opony: Podstawa bezpiecznej jazdy

Na początek warto wyjaśnić, że to właśnie opony odpowiadają za to, jak nasz samochód będzie zachowywać się na drodze. Źle dobrane do warunków i wymagań pojazdu, szybko dadzą o sobie znać. Bowiem może się zdarzyć, że nie zahamują na czas, a ponadto w przypadku mokrej nawierzchni, łatwo mogą spowodować poślizg. Jak zatem widzimy, to słabe ogumienie jest częstą przyczyną kolizji i wypadków. W związku z tym wybór jakościowych i niezawodnych opon może pomóc zapobiec wielu przykrym sytuacjom na drodze.

Opony całoroczne: Czy to dobry wybór?

Opony letnie, zimowe, całoroczne itd. Jak widzimy, wybór jest szeroki. Jednak pamiętajmy, że kupno specjalistycznego produktu dostosowanego do naszego samochodu oraz warunków jazdy, jest bardzo ważne. W związku z tym musimy wziąć pod uwagę także porę roku, w której będziemy poruszać się samochodem. Przejdźmy zatem do krótkich charakterystyk każdego z wcześniej wymienionych rodzajów opon samochodowych.

Zacznijmy od letnich opon samochodowych. Od razu podkreślmy, że nie ma określonej daty, w której powinniśmy wymienić model zimowy na letni. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych oraz stanu drogi. Jeżeli zaczyna się robić cieplej, a droga pozbawiona jest zlodowaceń czy resztek śniegu, można pomyśleć o sięgnięciu po opony letnie, które charakteryzują się niezawodną przyczepnością oraz twardością. Zatem najlepiej zdecydować się na taki model wraz z początkami wiosny, kiedy temperatura powietrza przekracza 7 stopni Celsjusza. Z kolei po opony zimowe sięgamy przeważnie zimą, kiedy temperatura nie przekracza 7 stopni Celsjusza. Są one bowiem bardziej stabilne i doskonale radzą sobie ze śniegiem czy lekkimi oblodzeniami. Ostatnim z wymienionych rodzajów są opony całoroczne, inaczej zwane wielosezonowymi. Łączą w sobie cechy, które posiadają zarówno modele letnie, jak i zimowe. W związku z tym są one pewnego rodzaju kompromisem. Chociaż zimą nie będą tak niezawodne jak opony zimowe, a latem mogą być nieco mniej zadaniowe niż letnie, będą idealnym wyborem dla osób, które mieszkają w takiej okolicy, w której zimy są lekkie a lato nieszczególnie dokuczliwe.

Czym kierować się przy kupowaniu opon?

Nowe opony to czasami niewiadoma. Niestety, niekiedy nie jesteśmy pewni, jakimi kwestiami, oprócz dostosowania do sezonu, kierować się przy ich wyborze. Wówczas wybieramy modele letnie lub zimowe, ewentualnie wielosezonowe. Jednak warto zauważyć, że kupując opony należy skupić się przede wszystkim na ich oznaczeniach. Składają się one z symboli. Jeśli będziemy wiedzieć, co oznaczają konkretne symbole, łatwiej dostosujemy dany rodzaj opon do naszego pojazdu. Pod pierwszymi trzema cyframi oznaczenia kryje się szerokość bieżnika. Pod innymi numerami i literami kryją się informacje takie jak: typ konstrukcyjny opony, jej prędkość oraz profil.

Tak naprawdę wybór opon odpowiadających naszym preferencjom użytkowania pojazdu, jest niebywale ważny. W związku z tym należy wziąć pod uwagę wszystkie z wcześniej wspomnianych czynników, które odpowiadają za właściwości konkretnego modelu i jego przystosowanie do warunków na drodze. Dlatego też najlepiej wybrać dobry sklep z oponami i poprosić fachowca o doradzenie w wyborze.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ