Zużywające się sprzęgło

Sprzęgło jest systemem składającym się z elementów eksploatacyjnych, które zużywają się w trakcie normalnego, naturalnego użytkowania pojazdu. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat objawów mówiących o jego zużyciu oraz konieczności wymiany.

Główne zadanie układu sprzęgła to bezproblemowe i płynne przenoszenie momentu obrotowego z jednostki napędowej na skrzynie biegów. Oczywiście wiąże się to z pracą pod sporym obciążeniem. Zadaniem sprzęgła jest łączenie dwóch wałów, które się obracają. Bez niego jazda byłaby praktycznie niemożliwa, ponieważ to właśnie sprzęgło umożliwia zmianę biegów oraz zatrzymywanie się bez potrzeby wyłączania jednostki napędowej. Obecnie istnieje wiele typów sprzęgieł, ale najpopularniejsza konstrukcja składa się z tarczy ze zużywającym się materiałem ciernym, docisku, który odpowiada za dociśnięcie tarczy do koła zamachowego, a także łożyska wyciskowego umożliwiającego rozłączenie sprzęgła.

Najbardziej powszechne objawy świadczące o zużyciu sprzęgła

Jeśli chodzi o zużycie sprzęgła to chodzi tutaj o wytarcie materiału ciernego na tarczy sprzęgłowej. Zbyt mała grubość takiej okładziny sprawia, że sprzęgło przestaje prawidłowo pracować i obserwowane jest zjawisko jego ślizgania. Zużyte sprzęgło można rozpoznać po wielu typowych objawach, takich jak na przykład:

  • szarpanie przy ruszaniu – jest to objaw powiązany z kołem dwumasowym albo zużytych tłumików drgań znajdujących się na tarczy (dotyczy to konstrukcji ze sztywnym kołem),
  • coraz słabsza reakcja przy ruszaniu z miejsca oraz podczas gwałtownego przyspieszania,
  • słabe przyspieszanie mimo zwiększania obrotów silnika (ślizganie sprzęgła),
  • wysokie branie – oznacza to reakcję pojazdu po prawie całkowitym puszczeniu pedału sprzęgła,
  • twardnienie pedału sprzęgła – zużycie powierzchni stykowej sprężyny talerzowej docisku z łożyskiem oporowym sprzęgła,
  • zapach spalenizny świadczący o spaleniu sprzęgła,
  • szumy słyszane z okolicy skrzyni biegów – świadczą o zużyciu łożyska.

W przypadku zauważenia objawów zużycia sprzęgła, nie należy zwlekać z wymianą lub naprawą. Może to bowiem doprowadzić do poważniejszych problemów ze skrzynią biegów i jednostką napędową.

Co wpływa na przyspieszenie zużycia sprzęgła?

Przede wszystkim, wpływ na zużycie sprzęgła ma styl jazdy. Podstawową kwestią jest wciskanie pedału sprzęgła do podłogi. Nie powinien więc opierać się na dywaniku. Druga sprawa to unikanie gwałtownego ruszania z miejsca. Jego powolne puszczanie przekłada się na dłuższy okres prawidłowej eksploatacji. Błędem jest również wspieranie stopy na pedale sprzęgła. Nawet jego minimalne wciśnięcie wpływa negatywnie na żywotność.

Fachowcy zajmujący się naprawą i wymianą sprzęgła

Na rynku działa wiele warsztatów mechaniki pojazdowej, które specjalizują się między innymi w naprawie i wymianie sprzęgła. Poniżej można znaleźć oferty porządnych fachowców z największych polskich miast:

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ