Jakie są najważniejsze funkcje systemów monitoringu pojazdów

Zaawansowane narzędzia informatyczne pomagają w lepszej organizacji pracy przedsiębiorstw działających w wielu różnych branżach. Monitoring pojazdów to przykład narzędzia zaprojektowanego z myślą o firmach działających w szeroko pojętej branży transportowej i logistycznej, gdzie zachodzi konieczność zarządzania flotami liczącymi niekiedy kilkaset, a nawet kilka tysięcy sztuk pojazdów.

Lokalizacja pojazdów

Podstawową funkcją systemów monitorujących pojazdy jest opcja ich lokalizacji w czasie rzeczywistym na elektronicznej mapie, którą można uruchomić na dowolnego rodzaju urządzeniu wyposażonym w przeglądarkę internetową. Do działania systemu potrzebne są niewielkie moduły GPS, które montuje się w każdym firmowym aucie, jakie ma zostać objęte monitoringiem. Dzięki temu właściciel firmy lub osoba odpowiedzialna za zarządzenie pracą kierowców ma bezpośredni wgląd w to, gdzie znajduje się konkretny pojazd. Co więcej, nowoczesny monitoring pojazdów zapewnia również możliwość wyznaczania stref, w których dany pojazd może się poruszać. Gdy wyjedzie poza wyznaczony obszar, operator systemu otrzyma specjalny alert.

Optymalizacja tras i czasu pracy kierowców

System monitoringu samochodów służbowych pozwala nie tylko je śledzić, ale także zapisywać trasy ich przejazdów. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za organizowanie pracy w firmie transportowej może lepiej nią zarządzać, wskazywać kierowcom krótsze trasy przejazdu, szybciej organizować nowe ładunki czy zmniejszyć ryzyko nadużyć ze strony nieuczciwych, podkradających paliwo kierowców. Jednym słowem nowoczesny monitoring pojazdów wpływa na ograniczenie kosztów i poprawę efektywności działania firmy bazującej na pracy kierowców lub mobilnych pracowników, którzy otrzymali do dyspozycji samochód służbowy.

Identyfikacja kierowców

Implementacja nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwala również zminimalizować ryzyko użytkowania określonych grup pojazdów przez nieuprawnionych do tego pracowników firmy. Wyposażony w tego typu funkcję system monitorujący pojazdy sprawdza się zwłaszcza w dużych firmach transportowych, gdzie kierowcy często zmieniają służbowe pojazdy. Dzięki systemowi identyfikacyjnych kart bezdotykowych czy zaimplementowanego w system sposobu identyfikacji pracowników przez kartę kierowcy umieszczaną w tachografie, właściciel firmy zawsze wie, gdzie znajduje się dany pracownik i jakim pojazdem się porusza.

Nowoczesny monitoring pojazdów to niezwykle użyteczne narzędzie, które wpływa na poprawę bezpieczeństwa kierowców, lepszą organizację pracy, zmniejszenie ryzyka nadużyć i lepsze wykorzystanie sprzętu, jakim dysponuje firma.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ