Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC auta

Chcesz kupić ubezpieczenie OC w korzystnej cenie? Nie warto sugerować się wysokością składki, którą ubezpieczyciel zaproponował twojemu znajomemu. Na koszt polisy wpływa wiele czynników, które składają się na tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. Poznaj więc te najważniejsze i dowiedz się, jak wykupić tanie OC.

Istotą ubezpieczenia OC jest przejęcie finansowej odpowiedzialności przez ubezpieczyciela na wypadek zdarzenia drogowego spowodowanego przez kierowcę prowadzącego pojazd z wykupioną polisą. Dzięki temu sprawca kolizji nie musi ponosić kosztów likwidacji szkody, a te mogą opiewać na bardzo wysokie kwoty. Między innymi z tego powodu wysokość składki uzależniona jest od ryzyka, z jakim wiąże się dany kierowca. Im większe jest prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego, tym wyższa składka. W ten sposób towarzystwa ubezpieczeniowe chcą zabezpieczyć się w razie częstych wypłat odszkodowań.

Czynniki wpływające na cenę OC

Zastanawiasz się, od czego zależy wysokość OC? Na koszt obowiązkowego ubezpieczenia samochodu wpływa wiele elementów, które składają się na wspomniane ryzyko ubezpieczeniowe.

  • Wiek i doświadczenie kierowcy

Młodzi kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy stosunkowo niedawno, muszą liczyć się nawet z trzykrotnie wyższymi składkami. Dla towarzystw ubezpieczeniowych jest to dość ryzykowna grupa osób, co potwierdzają statystyki policyjne. To właśnie młode osoby powodują najwięcej zdarzeń drogowych, co wynika z braku doświadczenia i brawury. Tymczasem starsi kierowcy (ok. 50. roku życia) uważani są za bezpiecznych, dlatego mogą oni liczyć na niższe składki.

  • Miejsce zamieszkania

To, gdzie jest zarejestrowany pojazd, wpływa na cenę ubezpieczenia OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają m.in. natężenie ruchu drogowego, statystyki wypadków czy liczbę zarejestrowanych aut w danym mieście. Jeśli ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego jest wysokie, wówczas rośnie składka OC.

Okazuje się, że mieszkańcy województw: pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego płacą znacznie wyższe składki w porównaniu do osób mieszkających w województwach: świętokrzyskim, opolskim i podkarpackim.

  • Pojemność silnika pojazdu

Osiągi samochodu wpływają na bezpieczeństwo jazdy, dlatego w szacowaniu składki OC uwzględnia się pojemność silnika. Im jest ona wyższa, tym większych kosztów ubezpieczenia należy się spodziewać.

Przykładowo, ubezpieczenie OC dla auta z silnikiem do 1.0 l kosztuje 529 zł, zaś dla samochodu  silnikiem powyżej 3.0 l aż 858 zł!

  • Marka samochodu

Okazuje się, że nie bez znaczenia pozostaje marka auta. Im bardziej sportowa, tym wyższych kosztów można się spodziewać. Dla porównania posiadacze Skody płacą za OC średnio 612 zł, zaś właściciele BMW muszą wydać na polisę aż 853 zł!

  • Pozostałe czynniki

Warto mieć świadomość, że na koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC mogą wpływać także inne czynniki. Niektóre towarzystwa biorą pod uwagę m.in. liczbę dzieci, stan cywilny, innego użytkownika pojazdu.

Czy opłaca się kupić najtańsze OC?

Każdy ubezpieczyciel może kierować się własną polityką przy ustalaniu cen OC, określając własne ryzyko ubezpieczeniowe na podstawie konkretnych czynników. Między innymi z tego wynikają tak duże różnice między wysokością składek proponowanych przez towarzystwa. Jeżeli więc nie chcesz przepłacać, warto wybrać najtańsze OC.

Pamiętaj! Obowiązkowa polisa samochodu jest regulowana stosowną ustawą. Przepisy jasno określają zakres ochrony i sumy gwarancyjne, na które nie wpływa wysokość składki.

Jeśli zależy ci na tanim OC, musisz porównać dostępne oferty. Z pomocą przychodzi ubezpieczeniowy serwis porównywarkowy https://rankomat.pl/. Skorzystaj z dostępnego tam kalkulatora, aby oszacować wysokość składki – bez konieczności wychodzenia z domu. Jak to działa? Ty wypełniasz formularz, a w odpowiedzi otrzymujesz dane od najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych. Potem wybierasz najtańszą ofertę i dopełniasz formalności.

Ubezpieczenie OC wcale nie musi być nadmiernym obciążeniem domowych finansów. Wystarczy, że porównasz oferty i wybierzesz towarzystwo ubezpieczeniowe, dla którego nie jesteś kierowcą wiążącym się z dużym ryzykiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ