Szeroki zakres zastosowania pomp próżniowych synonimem wprowadzania nowoczesnych technologii w procesach produkcyjnych wielu branż przemysłowych

0
1376

Niektóre procesy przemysłowe muszą przebiegać w warunkach ciśnienia niższego niż atmosferyczne, co stwarza konieczność zbudowania szczelnych osłon, które pozwalają na wytworzenie próżni. W tym celu używa się pompy próżniowej, która jest rodzajem urządzenia używanego do odsysania powietrza lub innego gazu znajdującego się w zamkniętej obudowie.

Zakres zastosowania nowoczesnych pomp próżniowych

Pompę próżniową dobiera się w zależności od różnych parametrów, objętości pompowania, materiałów, z których wykonana jest komora próżniowa, gdzie istotny jest współczynnik desorpcji, rodzaju pompowanego gazu, ale także w zależności od zakresu współczynnika próżni, jaki należy uzyskać.

Pompa próżniowa jest urządzeniem, które znajduje zastosowanie w wielu zakresach działalności przemysłowej, spośród których można wyróżnić:

  • pakowanie próżniowe,
  • odgazowywanie próżniowe,
  • powlekanie próżniowe,
  • prasowanie próżniowe, kształtowanie i laminowanie,

podnoszenie i przenoszenie próżniowe oraz przy produkcji hamulców w przemyśle motoryzacyjnym głównie przy montowaniu wałka rozrządu w pojazdach z silnikiem Diesla.

Ponadto pompa próżniowa jest często wykorzystywana w przemyśle odlewniczym metali nieżelaznych, gdzie stosuje się ją do poprawy jakości wtryskiwanych części i zwiększenia wydajności instalacji poprzez zmniejszenie ilości odpadów. W szczególności umożliwia to uzyskanie bardziej jednorodnej struktury wewnętrznej części bez wtrąceń powietrza, co gwarantuje skuteczność operacji obróbki skrawaniem, a także pozwala na uzyskanie najlepszych parametrów powierzchni po odlaniu produktu.

Typy pomp próżniowych

Pompa próżniowa produkowana jest w różnych konfiguracjach technicznych, z których najbardziej popularnymi tego typu urządzeniami są:

Pompy próżniowe z pierścieniem cieczowym. Są to jednostopniowe pompy z pierścieniem cieczowym, w których jako medium robocze powszechnie stosowana jest woda. Tego typu pompa może również pracować z innymi cieczami, jeśli wymagają tego warunki procesowe.

Pompy próżniowe Rootsa. W korpusie tych pomp znajdują się dwa synchronicznie obracające się dwułopatkowe wirniki. Synchroniczny obrót obu tych wirników jest zapewniony przez smarowane przekładnie oddzielone od komory sprężania. Pompy te znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest zwiększenie wydajności pompowania oraz polepszenie parametrów próżni.

Łopatkowe pompy próżniowe ze smarowaniem. Są to technicznie proste, wytrzymałe i sprawdzone pompy próżniowe, gdzie wysoki poziom próżni podczas pracy ciągłej jest gwarantowany przez system smarowania z obiegiem oleju. Umożliwiają one stabilne natężenie przepływu nawet przy niskich ciśnieniach, a zawór zwrotny w kołnierzu wlotowym zapobiega powrotowi powietrza do komory próżniowej po wyłączeniu pompy.                                                                                         

Suche łopatkowe pompy próżniowe. W tych modelach pomp próżniowych dzięki samosmarującym się łopatkom wirnika nie jest wymagana żadna ciecz robocza. Kompresja odbywa się w procesie całkowicie suchym. Zawór zwrotny (opcjonalny) zapobiega powrotnemu przepływowi powietrza do komory próżniowej po wyłączeniu urządzenia.                                                     

Turbomolekularne pompy próżniowe. W przypadku tych pomp szybko obracające się łopatki wirnika nadają cząsteczkom gazu moment napędowy, a ich początkowo przypadkowe ruchy przekształcają się w kontrolowany przepływ w korpusie pompy. Pompy turbomolekularne pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości próżni, ale powinny pracować z pompami wstępnymi, gdyż praca bez odpompowania wstępnego może uszkodzić strukturę pompy.

Ważnym elementem eksploatacji pomp próżniowych jest ich konserwacja, która polega na regularnym sprawdzaniu określonych punktów urządzeń, co gwarantuje przedłużenie żywotności sprzętu i zapobiega wystąpieniu awarii. Dlatego przy wyborze i konserwacji pomp próżniowych najlepiej zasięgnąć porady profesjonalnych firm. Jedną z takich firm można znaleźć pod adresem   https://www.coolstore.pl/pol_m_NARZEDZIA_Narzedzia-serwisowe_Pompy-prozniowe-442.html, gdzie możemy zapoznać się z bogatą ofertą pomp próżniowych i narzędzi serwisujących oraz uzyskać poradę ekspertów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ