Polisa OC na raty

Konieczność wykupienia polisy OC oznacza często duży wydatek, a szczególnie w przypadku młodych kierowców. Podpowiadamy, jak znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie i jak wykupić je na raty.

Na cenę ubezpieczenia OC wpływa bardzo wiele czynników. To przede wszystkim wiek właściciela samochodu, jego staż jako kierowcy i wypracowane latami zniżki za bezszkodową jazdę. Przy ustalaniu ceny polisy brane są pod uwagę także takie dane jak miejsce zamieszkania (większe miasto oznacza większe prawdopodobieństwo wypadku), stan cywilny, płeć i dzieci (jak często są przewożone). Do tego cenę OC może obniżyć lub podwyższyć sam samochód, a szczególnie pojemność jego silnika. Im wyższa pojemność, tym auto rozwija większą prędkość, a to zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. W rezultacie składka OC może być naprawdę wysoka. Jak opłacić taką składkę?

Czy składka OC na raty jest możliwa?

Wysokie składki na obowiązkowe OC nie są łatwe do zapłacenia. Nie każdy może sobie pozwolić, żeby od razy wyłożyć kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych na opłacenie polisy. Co w takiej sytuacji? Na szczęście większość towarzystw ubezpieczeniowych dopuszcza możliwość płacenia składki OC w formie ratalnej. Przeważnie taka płatność jest rozkładana na 2 raty. Czasami ubezpieczyciel zgadza się na 4 raty, natomiast niezmiernie rzadko pojawia się większa liczba rat.

Jak łatwo porównać oferty OC?

Aby w ogóle myśleć o wykupieniu OC na raty, warto najpierw znaleźć najtańszą ofertę takiej polisy. To z kolei wymaga zapoznania się z jak największą liczbą propozycji różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Odwiedzanie po kolei placówek poszczególnych ubezpieczycieli byłoby zajęciem czasochłonnym, kosztownym (wydatki na dojazdy), a do tego nużącym. Na szczęście jest sposób, żeby łatwo i szybko porównać wiele ofert OC.

Takim rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń mFind. Dzięki niej w kilka minut można porównać kilkadziesiąt ofert różnych ubezpieczycieli i to bez wychodzenia z domu. Mało tego, można od razu przejść do wykupienia polisy OC i to nawet na raty. Jak to wygląda krok po kroku?

Jakie dane są potrzebne do porównania?

Gdy znajdziemy się na stronie porównywarki ubezpieczeń, najczęściej trzeba przejść na zakładkę z kalkulatorem OC. Jak dalej przebiega poszukiwanie polisy? Aby mechanizm porównywarki mógł dokonać kalkulacji składki, trzeba mu dostarczyć odpowiednich informacji. Najpierw wprowadzane są dane dotyczące samochodu. Zwykle trzeba podać markę, model, rok produkcji, ilość drzwi, rodzaj silnika i jego pojemność.

W drugim kroku wprowadzane dane dotyczą właściciela samochodu. Należy podać datę wydania prawa jazdy, adres, stan cywilny, imię i nazwisko, PESEL i liczbę dzieci. Kolejny etap to dostarczenie informacji na temat historii ubezpieczenia. Na koniec pozostaje podać dane kontaktowe: numer telefonu i adres e-mail (tam zostanie przesłana dodatkowo kalkulacja). Pozostaje już tylko przejść do wyników.

OC na raty – czy naprawdę się opłaca?

Wyniki kalkulacji przeanalizujemy na przykładzie. Wykonaliśmy kalkulację dla 20-letniego mężczyzny, który od roku ma prawo jazdy i jest właścicielem Fiata Punto 1.4 z silnikiem benzynowym z 1999 roku. Nasz właściciel samochodu mieszka na Mazowszu w małym mieście, a samochód parkuje w nocy pod blokiem. Jest singlem.

Po wprowadzeniu powyższych danych otrzymaliśmy 33 oferty z 14 towarzystw ubezpieczeniowych. Najtańsza polisa kosztuje 1523 zł. Jak będzie wyglądało takie OC na raty? Wysokość pierwszej raty wyniesie 876 zł, a drugiej – 875 zł. W rezultacie zakup OC na raty będzie kosztował dodatkowo 228 zł (mtu24.pl). W przypadku kolejnej, nieco droższej oferty, bo kosztującej 2290 zł, trzeba dopłacić za raty 174 zł (Ergo Hestia). Chociaż przy najtańszej ofercie dopłata za raty jest nieco wyższa, to jednak nadal tańsze OC od drugiej oferty.

Czy opłaca się rozkładać składki OC na raty? Wszystko zależy od sytuacji finansowej wykupującego polisę. Najlepiej opłacić ją od razu w całości, bo rozłożenie płatności na raty zawsze oznacza wyższą składkę. Jeśli nie ma takiej możliwości, najlepiej poszukać takiej oferty, w której zarówno składka nie będzie zbyt wysoka, jak i dopłata za płatność ratalną.

Czy można nie zapłacić raty składki OC?

Nie można uniknąć wykupienia OC, a za jego brak grożą wysokie kary. W tej sytuacji lepiej zdecydować się nawet na nieco wyższe ubezpieczenie na raty. Co jednak, gdy nie zapłacimy raty? Brak takiej płatności nie oznacza, że polisa zostaje anulowana. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma takiej możliwości. Może jednak przedsięwziąć inne kroki. Przede wszystkim zostaną naliczone odsetki karne, należność może zostać przekazana do windykacji, dłużnik może zostać wpisany do Krajowego Rejestru Długów, a do tego możemy się spotkać z odmową zawarcia OC na raty w przyszłości. Warto zatem pilnować terminów płatności.

Wysokie ceny OC skłaniają do poszukiwania rozwiązań, które mogłyby pomóc nieco obniżyć ten koszt. W wyborze najtańszego OC pomoże z pewnością porównywarka ubezpieczeń, a rozłożenie płatności za składkę na raty ułatwi zawarcie OC nawet wtedy, gdy nie dysponujemy dużą nadwyżką finansową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ