Zatrzymanie prawa jazdy

Posiadanie samochodu ułatwia nam życie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dzięki czterem kółkom szybciej zrobimy zakupy, łatwiej dojedziemy do pracy i szkoły, czy też nie będziemy mieli żadnych kłopotów z tym, by udać się na wakacje. Samochód powinien być zawsze w dobrym stanie technicznym, a my powinniśmy dysponować prawem jazdy oraz ubezpieczeniem OC. Poruszanie się samochodem bez prawa jazdy jest ścigane przez prawo, więc w przypadku ujawnienia takiego faktu podczas kontroli drogowej, możemy mieć poważne nieprzyjemności. Warto więc jeździć po drogach tak, by do zatrzymania prawa jazdy nigdy nie doszło. Im więcej będziemy wiedzieć na ten temat, tym większa szansa że np. zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące nigdy nie będzie naszym udziałem.

Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy może do tego dojść?

W obecnych czasach prowadząc samochód nie musimy mieć przy sobie prawa jazdy, czy też zaświadczenia o opłaceniu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Podczas kontroli policja jest w stanie to sprawdzić za pośrednictwem elektronicznego rejestru CEPiK, w którym te dane są wprowadzone. Prawo jazdy musi także obejmować ten typ pojazdu, którym akuratnie się poruszamy. Jazda bez prawa jazdy podlega karze i w skrajnej sytuacji możemy za ów czyn wylądować w więzieniu na dwa lata. Dodatkowo oprócz mandatu w wysokości do pięciu tysięcy złotych, grozi nam postępowanie sądowe oraz grzywna w wysokości do trzydziestu tysięcy złotych, a także zakaz prowadzenia pojazdów nawet do trzech lat. Prawo jazdy jest więc tym dokumentem, bez którego aktualności nawet nie powinnyśmy myśleć o najkrótszym wypadzie samochodem. W znakomitej większości przypadków zatrzymane prawo jazdy można odzyskać. Aby dowiedzieć się więcej o takich sprawach jak zatrzymanie prawa jazdy, dobrze jest poczytać specjalistyczne teksty w Internecie, np. na stronie: www.legalnajazda.pl.

Prawo jazdy – szerokiej drogi

Przy zatrzymaniu prawa jazdy, np. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż pięćdziesiąt km/h, od policjanta otrzymamy pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy. Taka sankcja dotyczyć będzie także kierowców, którzy przewożą ponad dwie osoby więcej w stosunku do tego, co jest napisane w dowodzie rejestracyjnym, czy też do przewoźników, którzy nieprawidłowo korzystają z tachografu albo wgl go odłączyli. W przypadku ujawnienia czynu, polegającego na którejś z tych trzech okoliczności, można więc stracić prawo jazdy. W przedmiocie zatrzymania prawa jazdy możemy oczywiście się odwoływać do właściwych organów, ale warto tu mieć naprawdę mocne argumenty po swojej stronie. Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące może nam mocno skomplikować życie – warto o tym pamiętać.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ