Kable audio

Kable audio tworzą zróżnicowaną grupę, w której znajdziesz produkty o odmiennej budowie, przeznaczeniu i funkcjonalności. Wybór konkretnego kabla należy przeprowadzać, biorąc pod uwagę jego najważniejsze parametry fizyczne oraz użytkowe. Poniżej dokonujemy przeglądu kluczowych cech kabli audio oraz przedstawiamy ich skrótową charakterystykę. Poznasz najważniejsze grupy produktów oraz dowiesz się kiedy i w jakich układach lub urządzeniach można je wykorzystywać. 

Kable audio – przegląd najważniejszych parametrów zakupowych

Każdy przewód audio można opisać, biorąc pod uwagę jego podstawowe i kluczowe parametry. Choć nie są one znane przeciętnym użytkownikom kabli audio, to jednak z pewnością wszyscy audiofile zdają sobie sprawę z ich istotności. Kluczowe parametry to między innymi rezystancja, pojemność oraz indukcyjność, które podawane są w odniesieniu do metra bieżącego danego kabla. Ich wartość uzależniona jest przede wszystkim od budowany danego kabla oraz konstrukcji jego wewnętrznych warstw. 

Rezystancja zależy przede wszystkim od wymiarów danego kabla oraz od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Na pojemność i indukcyjność składają się natomiast oddziaływania przewodników izolujących oraz geometria splotu. Innymi słowy, kabel audio pełni rolę specyficznego opornika, a zarazem kondensatora oraz cewki. Każdy z tych parametrów może okazać się kluczowy w trakcie zasilania wybranych urządzeń. Wybór konkretnego kabla zależy także od typu połączenia oraz danego urządzenia (lub układu kilku połączonych z sobą urządzeń).

Pozostałe istotne parametry kabli audio 

Na przydatność danego kabla może mieć także wpływ materiał, z którego wykonane zostały żyłki przewodzące, a dokładnie – ich przewodność. Ważna jest też izolacja wykorzystana w danym kablu, jej przenikalność elektryczna oraz spodziewana stratność. Niestety, ale najczęściej wykorzystywane materiały izolacyjne są stosunkowo stratne – mowa przede wszystkim o polichlorku winylu czy poliuretanie. O wiele lepiej wypada pod tym względem polietylen lub polipropylen. Niekiedy też stosowany jest teflon, który wykorzystuje się w kablach najwyższej jakości. 

Warto też wspomnieć o tempie przenoszenia fali elektromagnetycznej, czyli prędkości sygnału transportowanego przez dany kabel. Prędkość ta zależy od stopnia przenikalności elektrycznej konkretnego ośrodka. Przyjmuje się, że większa prędkość emisji sygnału sprzyja minimalizacji strat w jego jakości. 

Dodatkowym parametrem, na który zwracają uwagę najbardziej zapaleni audiofile to tłumienność. Określa ona zdolność do realizowania określonej transmisji, a dokładnie – spodziewany spadek mocy sygnału, określany stosunkiem jego wartości na wejściu do wartości na wyjściu. Wartość tłumienności jest też uzależniona samej częstotliwości. 

Wszystkim audiofilom poszukującym dobrej jakości kabli przeznaczonych do pracy z różnymi grupami urządzeń audio polecamy kontakt z https://www.speckable.pl/, sklepem internetowym specjalizującym się w różnych grupach kabli i przewodów. Oferowane kable audio tworzą rozbudowaną grupę, w której znajdziesz modele dedykowane do obsługi różnych urządzeń oraz mniej i bardziej rozbudowanych systemów łączących kilka lub więcej osobnych sprzętów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ