Jak dbać o ubranie motocyklowe

Ubrania motocyklowe to podstawowe wyposażenie każdego motocyklisty. Zapewniają ochronę przed kontuzjami podczas ewentualnego upadku, gwarantują regulację temperatury, osłaniają przed wiatrem, owadami i innymi czynnikami, które mogą przeszkadzać w jeździe motocyklem. Aby cieszyć się nimi przez długi czas, musisz o nie dbać. W jaki sposób?

Nawet najlepszej jakości kurtka czy kombinezon nie będą długo spełniać swoich zadań, jeżeli sposób ich eksploatacji będzie niewłaściwy. W tym tekście przytoczymy kilka najważniejszych zasad, które pozwolą zachować odzież motocyklową w bardzo dobrym stanie jak najdłużej.

Do pielęgnacji używaj specjalnych środków

Zacznijmy od tego, że odzież motocyklowa musi być czysta i odpowiednio pielęgnowana. To nie tylko kwestia Twojego wizerunku, lecz także widoczności na drodze oraz wytrzymałości materiału. Z tego względu powinieneś regularnie czyścić kurtki czy kombinezony za pomocą specjalnych środków. Jakich?

Jeżeli posiadasz skórzany kombinezon motocyklowy lub kurtkę, zakup środki do pielęgnacji skóry odzieżowej. Te powinny wzmacniać strukturę materiału, nabłyszczać go i chronić przed degradacją spowodowaną kontaktem z ptasimi odchodami, owadami czy kurzem. Po wyczyszczeniu skóry (nie musisz prać jej po każdym wyjeździe) zaimpregnuj ją preparatem pielęgnującym, np. impregnatem w aerozolu. W przypadku, kiedy Twoja kurtka czy inne elementy ubrania wykonane ze skóry są już bardziej brudne, możesz je wyprać ręcznie w letniej wodzie.

W przypadku odzieży tekstylnej musisz posługiwać się innymi specyfikami ze względu na budowę i strukturę poliestrów, z których je wykonano. Odzież tekstylną możesz wyprać w środkach do tego przeznaczonych, jednak nie wkładaj jej do pralki. Najlepiej wypierz swoją kurtkę ręcznie, ponieważ mocne wirowanie może uszkodzić protektory czy membranę takiego stroju. Po zakończeniu czyszczenia nie zapomnij o impregnacji za pomocą odpowiedniego środka.

Każdy element susz powoli, bez wystawiania na gwałtowne promienie słoneczne czy pracę suszarki. Cierpliwość pomoże ochronić materiał przed blaknięciem, pękaniem i rozwarstwieniem.

Pamiętaj o butach i rękawicach

Nie tylko kurtka, spodnie czy kombinezon wymagają konserwowania. Buty i rękawice również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Obuwia motocyklowego nie pierz, natomiast możesz przetrzeć je wilgotną szmatką, a następnie zastosować specjalne środki czyszczące (w zależności od materiału, z jakiego te zostały wykonane). Pamiętaj też, żeby zaimpregnować buty po wyczyszczeniu – dzięki temu będą później bardziej odporne na kurz czy brud.

W przypadku rękawic musisz postępować bardzo ostrożnie, bo te najczęściej nie mają wyjmowanych protektorów. Wyczyść je delikatną ścierką lub szczoteczką, a następnie nanieś preparaty zabezpieczające. Rękawice są najczęściej skórzane, dlatego zwróć uwagę, czy dany środek nadaje się do pielęgnacji skóry.

Chroń protektory i zamki

Pamiętaj, żeby po każdym przejeździe dokładnie obejrzeć stan butów, rękawic, kurtki, spodni i kasku. Być może będą wymagały kompleksowego czyszczenia i impregnacji. Pozbądź się ewentualnych owadów, ponieważ po zaschnięciu ich usunięcie i doczyszczenie odzieży będzie bardzo trudne.

Po zakończonej jeździe najlepiej wyjmij też ochraniacze i zapnij wszelkie zamki. Po pierwsze, protektory nie powinny znajdować się w kurtce czy spodniach w momencie prania. Nie są bowiem dostosowane do ogromnej wilgoci i mogą ulec zniekształceniu. Z kolei zamki powinny być zamknięte, bo inaczej mogą zastygnąć i przestać spełniać swoją rolę.

Jeżeli chcesz kompleksowo wyczyścić spodnie, kurtki motocyklowe, buty z zamkami czy rękawice, wykorzystaj do tego specjalne środki nabłyszczające i chroniące. Niektóre z nich są nawet specjalnie przeznaczone do czyszczenia protektorów oraz zamków błyskawicznych.

Na koniec ważna uwaga – przed przystąpieniem do czynności pielęgnacyjnych przeczytaj wytyczne producenta swojej odzieży. Tam znajdziesz potrzebne informacje związane z temperaturą prania, chemikaliami, których nie powinieneś stosować czy sposobem suszenia. Jeżeli wszystko wykonasz zgodnie z naszymi wskazówkami i poleceniami producenta, to Twoje ubrania motocyklowe powinny służyć Ci dobrze i długo!

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ