kask cross

Solidny kask jest z pewnością jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego motocyklisty, zwłaszcza jak mowa o motocyklistach crossowych. Najważniejszym zadaniem kasku jest oczywiście chronienie głowy przez urazami podczas wypadku. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie funkcje powinien posiadać porządny kast motocrossowy i na jakie elementy warto zwrócić uwagę dokonując zakupu.

Jakie zadania ma kask motocyklowy?

Kaski motocyklowe oprócz funkcji ochronnej przy wypadkach, muszą spełniać również wiele innych zadań. Po pierwsze stanowią one podstawową ochronę przed latającymi kamieniami, które niestety bardzo często wylatują spod kół pozostałych uczestników ruchu drogowego. Kask zabezpiecza także przed gałęziami podczas wypraw leśnych. Pamiętać należy o tym, że zawodnicy motocross wykonują zdecydowanie bardziej wymagające ruchy niż zwykli motocykliści szosowi, dlatego też kaski offroadowe charakteryzują się nieco inną budową.

Kask motocrossowy

Nowoczesne kaski Enduro i Cross zapewniają wysoki poziom ochrony nie tylko głowy, ale również szczęki, dlatego też wielu motocyklistów decyduje się na ich zakup. Sięgając po kaski motocrossowe mamy 100% pewność, że latające kamienie nie zrobią nam żadnej większej krzywdy. Zdecydowana większość motocrossowych kasków wyposażona jest w wymienny i regulowany daszek, który skutecznie zabezpiecza przed piachem, kamieniami i promieniami słonecznymi. Profesjonalne kaski motocrossowe powinny posiadać także specjalne miejsce (wyłożone gumą) na pasek gogli.

Kask dual sport

Ten model kasku jest idealnym kompromisem pomiędzy kaskami motocrossowymi a tradycyjnymi kaskami szosowymi. Duart sport najczęściej wyposażony jest w regulowany daszek i osłonę szczęki. Dodatkowo zawiera opuszczaną szybę, która jest bardzo podobna do kasków drogowych. Co prawda nie jest to kask sportowy, ale gwarantuje bardzo wysoki poziom zabezpieczenia.

Kaski otwarte

Bardzo popularną grupę stanowią kaski otwarte, które niestety zapewniają najmniejszą ochronę. Motocykliści, którzy preferują motocross lub enduro, powinny jak najszybciej o nich zapomnieć. Kaski otwarte przeznaczone są do jazdy obserwowanej, technicznej i wolnej. Największe znaczenie ma tutaj olbrzymia widoczność.

Czym powinien charakteryzować się niezawodny kask offroadowy?

Porządne kaski powinny mieć odpowiednie certyfikaty (ECE, DOT i Snell), które są najlepszym potwierdzeniem ich niezawodności. Wybierając certyfikowany kask mamy 100% pewność, że jest on bezpieczny. W zawodach odbywanych w Polsce wymagane są kaski z europejskim certyfikatem ECE. Godne polecenia są przede wszystkim te modele z certyfikatem Snell2005, które zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Niestety podniesienie poziomu bezpieczeństwa kasków wiążę się z większą wagą. Warto wspomnieć również i o tym, że certyfikowane kaski powinny posiadać także porządne zapięcia DD, które umożliwiają błyskawiczne otwarcie kasku w każdych warunkach. Omijać należy kaski, które mają zatrzaski i szybkie złączki.

Wentylacja

Porządny kask motocrossowy powinien zapewnić także odpowiednią wentylację. Profesjonalny rider jak łatwo się domyśleć bardzo mocno poci się podczas treningów i wyścigów, dlatego też porządny kask powinien zapewnić wydajną i regulowaną wentylację. Jest to bardzo ważne, ponieważ w pierwszej kolejności poci się zawsze głowa, którą trzeba odpowiednio ochłodzić. Wysokiej klasy kaski muszą mieć przynajmniej cztery otwory. Dwa powinny znajdować się na wysokości czoła, a kolejne dwa w okolicy potylicy. Pamiętać należy o tym, że wentylacja ma duży wpływ również na parowanie gogli.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ