Samochód w leasingu – sprawdzamy, komu opłaca się takie rozwiązanie

Niewiele osób fizycznych, czy nawet podmiotów gospodarczych, które potrzebują auta, jest w stanie wyłożyć jednorazowo tyle gotówki, aby od ręki stać się właścicielem pojazdu. Sytuacja ta zmusza do szukania alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest leasing, którego popularność od kilku lat stale rośnie. Dla kogo samochód w leasingu będzie opłacalną opcją?

Płatnicy VAT

Bardzo ważna dla wszystkich przedsiębiorców posiadających samochód w leasingu jest możliwość wpisania sobie w koszty zarówno rat leasingowych, jak i wykupu auta – VAT możemy odliczyć rozliczając zarówno jedno, jak i drugie. Zaleta ta nie będzie jednak odgrywała zbyt dużej roli w przypadku samochodów bardzo drogich – na odliczanie VAT-u za leasingowane auta obowiązuje limit rzędu 6000 zł.

Tylko jeden użytkownik

Firmy leasingowe zazwyczaj wprowadzają dodatkowe opłaty za wszelkie usługi. Jedną z nich jest cesja praw użytkowania pojazdu przez osobę trzecią. Jeśli leasingujemy samochód jako osoba fizyczna i chcemy, aby mogli się nim poruszać pozostali członkowie naszej rodziny, to za każdego dodatkowego użytkownika będziemy musieli zapłacić. Leasing samochodu będzie więc najbardziej opłacalny, jeśli zamierzamy użytkować auto samodzielnie.

Kredytobiorcy

Leasing jest również świetnym pomysłem dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad zaciągnięciem innego zobowiązania, ponieważ w odróżnieniu od zadłużenia się w banku, nie zmniejsza zdolności kredytowej.

W praktyce wygląda to następująco: potrzebujemy auta i zamierzamy kupić nieruchomość. Nasza zdolność kredytowa pozwala nam na uzyskanie kredytu na tylko jedną z tych rzeczy, możemy jednak wziąć samochód w leasing i kredyt na nieruchomość – dostępność obydwu rozwiązań będzie kalkulowana całkowicie niezależnie przez podmioty udzielające usługi.

Podmioty z dużą mocą negocjacyjną

Wzięcie samochodu (lub nawet floty samochodów) w leasing jest szczególnie opłacalne dla dużych, liczących się na rynku firm, a to dlatego, że są one dla leasingodawców szczególnie atrakcyjnymi klientami. Wynika to nie tylko z ilości środków, jakimi dysponują, ale również z tego, że współpraca z takim klientem to dla firmy leasingowej kwestia prestiżu – w przyszłości może ona powoływać się na nią np. w materiałach reklamowych lub negocjując z innymi klientami.

Jeśli reprezentujemy duży podmiot gospodarczy, pamiętajmy o tym, że umowy leasingowe podlegają negocjacjom.

Czy wzięcie auta w leasing będzie nam się opłacało, czy nie, zależy od konkretnych okoliczności. Zanim zdecydujemy się na to rozwiązanie, powinniśmy dokładnie przeanalizować swoją sytuację i określić potrzeby.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ