Jakie felgi do samochodu

Istnieją różne rodzaje felg, w które mogą być wyposażone pojazdy, ale dwa najbardziej popularne to stal i aluminium. W tym tekście przyjrzymy się bliżej felgom aluminiowym i temu, co właściwie oznacza zwrot „stop aluminiowy”.

Stop aluminiowy

Zanim przejdziemy do zalet felg aluminiowych, należy najpierw omówić materiał stopowy. W szczególności, gdy omawiane są alufelgi, chodzi o felgi wykonane z mieszaniny metali, takich jak aluminium lub magnez. Aluminiowe felgi są zazwyczaj wytwarzane przez odlewanie lub kucie, chociaż inne metody produkcji w całej ich historii obejmowały również odlewanie grawitacyjne. Alufelgi są cenione za to, że są lżejsze od stalowych kół, a te, które są kute, są zazwyczaj bardziej wytrzymałe niż te, które są odlewane. Niezależnie od tego, czy są wytwarzane metodą odlewania, czy też odkuwania, obie metody produkcji umożliwiają tworzenie złożonych projektów, które pomagają felgom aluminiowym uzyskać wygląd, którego pragnie wielu kierowców, aby uzupełnić stylistykę swoich pojazdów.

Alufelgi są generalnie droższe w produkcji niż felgi stalowe, dlatego z historycznego punktu widzenia były bardziej opcją na rynku wtórnym, chyba że w grę wchodziło kupno nowego samochodu sportowego lub luksusowego. Zmieniło się to jednak na przełomie wieków i coraz więcej producentów samochodów oferuje obecnie felgi aluminiowe nawet w niektórych wersjach swoich kompaktowych, niedrogich pojazdów.

Zalety felg aluminiowych

Materiał stopowy ma wiele zalet w stosunku do innych, z których wiele przekłada się również na korzyści dla samego koła. Oto niektóre z najważniejszych zalet wyposażenia pojazdu w alufelgi.

Estetyka. Felgi aluminiowe zazwyczaj wyglądają znacznie bardziej stylowo niż inne. Wynika to w dużej mierze z bardziej złożonego procesu wytwarzania ich ze stopów lekkich, które nadają się do bardziej kreatywnych, nawet niestandardowych projektów.

Wydajność. Alufelgi są znacznie lżejsze od felg stalowych, co pomaga pojazdowi pod względem oszczędności paliwa, hamowania i przyspieszania. Kierowanie i obsługa są również często ulepszone dzięki zastosowaniu felg aluminiowych. Lżejsze koła pomagają również ograniczyć zużycie innych części pojazdu, takich jak silnik, przekładnia i zawieszenie. Felgi aluminiowe umożliwiają również lepsze przewodzenie i odprowadzanie ciepła, co bezpośrednio przekłada się na lepsze hamowanie. Te zwiększone właściwości rozpraszania ciepła oznaczają również, że opony pojazdu są mniej narażone na przedwczesne zużycie, ponieważ pozostaną chłodniejsze.

Lekkość. Chociaż omówiliśmy tę korzyść pobieżnie w powyższym punkcie, warto wspomnieć jeszcze raz – alufelgi są znacznie lżejsze niż ich stalowe odpowiedniki, co pomaga poprawić kwestię oszczędności paliwa w pojeździe, odciążyć różne komponenty i poprawić obsługę samochodu. Należy pamiętać, że każde 10-procentowe zmniejszenie masy, które uda się osiągnąć, przekłada się na nawet 7-procentowe zmniejszenie zużycia paliwa. To poważna oszczędność.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ