wymiana opon

Co roku słyszymy, że „zima zaskoczyła drogowców”, którzy z wymianą opon czekali do ostatniego momentu. Zatem kiedy jest idealny moment na wymianę ogumienia tak, aby nie zaskoczył nas ani śnieg, ani kolejki do serwisu? Przeczytaj i sprawdź, czy wymiana opon jest konieczna.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Kiedy wymienić opony na zimowe? Czy lepiej zrobić to, gdy tylko temperatura zacznie spadać poniżej 10 stopni Celsjusza, czy może poczekać, aż przyjdzie mróz? Wymiana opon na zimowe polecana jest zanim spadnie pierwszy śnieg, najlepiej wtedy, gdy w czasie poruszania się samochodem temperatura powietrza jest mniejsza niż 7 stopni Celsjusza. Zazwyczaj zaleca się to robić z początkiem listopada, jednak wszystko zależy od aktualnych warunków atmosferycznych. Dlatego należy uważnie przyglądać się słupkom termometru i zdecydować się na zmianę ogumienia, zanim zaskoczy nas zima.

Czy wymiana opon jest konieczna?

W Polsce nie obowiązuje odgórny nakaz sezonowej wymiany opon. Jednak jeżdżenie na oponach letnich w zimie (i odwrotnie) może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Opony zimowe i letnie różnią się od siebie głównie składem mieszanki, z jakiej są wykonane. W oponach zimowych jest ona o wiele miększa, dzięki czemu bez problemu zachowuje elastyczność przy niskich temperaturach. Jednak, gdy asfalt jest ciepły, bieżnik opony zużywa się znacznie szybciej.

Z kolei opony letnie są gładsze od zimowych. Im gładsze ogumienie, tym lepiej samochód trzyma się jezdni, a dodatkowo nie generuje zbędnego hałasu. Jednak opona nie powinna być też całkiem gładka, ponieważ wtedy łatwo może wpaść w poślizg. Dlatego letnie ogumienie posiada specjalne rowki, które odprowadzają wodę. Dzięki czemu nie zalega ona między gumą a jezdnią i minimalizuje ryzyko poślizgu.

A dlaczego nie można jeździć na oponach letnich zimą? Ponieważ guma używana w oponach letnich twardnieje w niższych temperaturach, system rowków przestaje działać, a tym samym samochód przestaje się trzymać jezdni. Wystarczy odrobina śniegu lub kałuża, by auto w takich warunkach szybko wpadło w poślizg.

Opony wielosezonowe – czy warto?

Ostatnio dość popularne stały się opony wielosezonowe, nazywane też całorocznymi. Co trzeba wiedzieć o tym ogumieniu i czy warto się na nie zdecydować? Opinie na temat takich opon są mocno podzielone. W końcu opona wielosezonowa musi zachować swoje właściwości zarówno zimą, jak i latem, co nie jest proste. Powinna się sprawdzać w temperaturach od -20 do +30 stopni Celsjusza. Czy istnieje zatem opona, która sprosta temu wyzwaniu? Owszem, na rynku jest kilka modeli naprawdę godnych uwagi. Należą do nich modele Michelin CrossClimate+ czy Nokian WeatheProof. Jednak większość całorocznych opon nie do końca spełnia stawiane im wymagania. Takie ogumienie sprawdzi się przy słabszych zimach i niezbyt upalnym lecie, ale niekoniecznie przy drastycznych zmianach temperatur.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ