Odebrano Ci prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Jak je odzyskać?

Zostałeś zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu i odebrano Ci prawo jazdy. Nie wiesz co Cię teraz czeka? Jak wygląda procedura karania nietrzeźwych kierowców? Czy sąd może wstrzymać się od odebrania ci prawa jazdy? Czy istnieje sposób na szybsze odzyskanie dokumentu?

Obecne przepisy przewidują, że sąd musi orzec zakaz prowadzenie pojazdów mechanicznych w każdym przypadku prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu – niezależnie czy czyn kwalifikuje się jako przestępstwo czy wykroczenie. Różni się jedynie okres na jaki prawo jazdy jest odbierane. W przypadku wykroczenia (jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosiła od 0,2 do 0,5 promila), będzie to od 6 miesięcy do 3 lat. Jeżeli doszło do przestępstwa (podczas kontroli alkomat wskazał powyżej 0,5 promila), wtedy sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat). Należy również pamiętać o tym, że ponowny egzamin na prawo jazdy będzie musiał zdać kierujący, któremu odebrano prawo jazdy na okres powyżej 1 roku.

Kilka dni po kontroli policyjnej, zostaniesz wezwany w celu złożenie wyjaśnień. Wtedy, możemy „dobrowolnie poddać się karze”, czyli przyznać się do winy i zgodzić się na karę zaproponowaną przez prokuratora. Można starać się również o tzw. „warunkowe umorzenie postępowania”. Polega ono na tym, że sąd zamiast wydawać wyrok skazujący, umarza postępowanie karne pod ustalonymi warunkami. Kiedy jest to możliwe? Jeżeli wina i szkodliwość społeczna czynu nie są znaczne, okoliczności popełnienie przestępstwa są wyjaśnione, a postawa sprawcy i jego dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że będzie przestrzegał prawa), sąd może znacznie obniżyć karę. W ten sposób można nawet uniknąć odebrania prawa jazdy i pozostać osobą niekaralną.  Jeżeli zostaniemy złapani na jeździe na „podwójnym gazie”, warto skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym. O tym, dlaczego, porada specjalisty jest konieczna w takim przypadku, możesz przeczytać tutaj https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/jak-odzyskac-prawo-jazdy-po-utracie-za-alkohol/

Jak odzyskać odebrane prawo jazdy?

W polskim prawie istnieje sposób na wcześniejsze odzyskanie prawa jazdy w przypadku, jeżeli zostało ono odebrane za jazdę pod wpływem alkoholu. sąd. Można to zrobić poprzez założenie na auto blokady alkoholowej, która uniemożliwia prowadzenia auta po spożyciu alkoholu. Jest to możliwe po tym jak upłynie połowa czasu, na który zostało odebrane prawo jazdy (a przypadku dożywotniego zakazu – po 10 latach). Ponadto, postawa oraz dotychczasowe zachowanie sprawcy podczas wykonywania zakazu mają uzasadniać przekonanie, że już więcej nie dopuści się takiego czynu.

W innych przypadkach, należy czekać na upłynięcie okresu, na jaki został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Należy pamiętać o tym, że jeżeli okres ten trwał dłużej niż rok, do odzyskania uprawnień konieczne będzie zdanie państwowego egzaminu na prawo jazdy (zarówno teoretycznego jak i praktycznego. Nie trzeba jednak ponownie zaliczać kursu, który jest obowiązkowy dla osób, które pierwszy raz zdają prawo jazdy. Trzeba będzie również poddać się obowiązkowym badaniom lekarskim i psychologicznym. O tym, jak dokładnie wygląda procedura odzyskania prawo jazdy, przeczytasz tutaj: https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/jak-odzyskac-prawo-jazdy-po-wyroku/

 

[Głosów:34    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ